ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مطرح کرد

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ – ۰۰:۵۴

مولاوردی

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به این که هم اکنون عدم هماهنگی و جزیره‌ای عمل کردن را در متولیان حوزه خانواده شاهد هستیم، گفت: طبق برنامه ششم توسعه نرخ رشد طلاق باید ۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شهیندخت ملاوردی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث خانواده اظهار کرد: این سیاست‌ها در ۱۶ بند به روسای قوای سه‌گانه ابلاغ شده و تاکید آن بر خانواده محوری و تقویت این نهاد است. 

وی افزود: مجموعه‌ سیاست‌هایی که در بند شانزده‌گانه آمده تدابیری است که باید در کنار یکدیگر مورد توجه قرار بگیرد تا به هدف اصلی یعنی تحکیم نهاد خانواده دست یابیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به دلایل عدم اجرای سیاست‌های مربوط به حوزه زنان و خانواده در طی سال‌های اخیر گفت: در سال ۹۲ که دولت مسئولیت را بر عهده گرفت با حجم انبوهی از مصوبات مواجه شدیم و با توجه به مشی دولت مبنی بر قانونمداری این موارد را بررسی و شروع به گزارش‌گیری کردیم.

ملاوردی ادامه داد: برنامه جامعه تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده در ستاد ملی زن و خانواده تصویب شده بود بنابراین شروع به گزارش‌گیری کردیم و مشخص شد که هیچ کدام از سیاست‌های تدوین شده اجرا نشده است؛ در این برنامه مجموع نظام‌های حقوقی، اداری، اقتصادی و فرهنگی در حوزه زنان و خانواده پیش‌بینی شده است و تصمیم گرفتیم با تشکیل یک کمیسیون تخصصی و حضور ۸ عضو ستاد ملی زن و خانواده مسئولیت‌هایی را برای آنها تعیین کنیم. 

وی مطرح کرد: نظام‌های تعیین شده در برنامه تحکیم و تعالی خانواده را میان وزارتخانه‌های مختلف با توجه به حوزه فعالیت‌شان تقسیم کردیم و آنها بعد از چند ماه برنامه‌های خود را در این رابطه به ما ارائه کردند از جمله برنامه‌هایی در حوزه مسائل اقتصادی، سلامت، نشاط و آسیب‌های اجتماعی زنان و خانواده.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: هم اکنون تصور دستگاه‌ها این است که برای اجرای این برنامه‌ها باید بودجه خاصی در اختیار آنها قرار بگیرد، اما این تصور اشتباه است چرا که باید از محل بودجه‌های خود برنامه‌های تعیین شده را اجرا کنند. 

ملاوردی با اشاره به این که ستاد ملی زن و خانواده ظرفیت فرا قوه‌ای شدن را دارد، گفت: در شرایط حاضر عدم هماهنگی و جزیره‌ای عمل کردن را در حوزه زنان و خانواده شاهد هستیم. به گونه‌ای که هر نهادی کار خود را انجام می‌دهد به عنوان مثال بهزیستی، شهرداری و کمیته امداد در حوزه زنان برنامه‌های خاص خود را دارند و شورا فرهنگی و اجتماعی زنان نیز مشغول برنامه‌ریزی است، اما به جای هم‌گرایی شاهد واگرایی هستیم.

وی با اشاره به توجه به حوزه زنان و خانواده در برنامه‌های توسعه مطرح کرد: در برنامه اول توسعه اشاره‌ای به بحث زنان و خانواده نشده بود و نظام به دنبال اجرای سیاست‌ تنظیم خانواده بود. در برنامه دوم توسعه بسیار کم رنگ به موضوع زنان پرداخته بود و از برنامه سوم به بعد مباحث زنان وارد برنامه‌های توسعه‌ای کشور شد، مباحثی در حوزه مشارکت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: در برنامه ششم توسعه با تعیین شاخص‌هایی به دنبال ارتقای وضعیت زنان و خانواده هستیم به عنوان مثال مشخص می‌شود که در سال ۹۶ نرخ ازدواج و طلاق چگونه است و رقم آن در سال ۹۹ باید به چه عددی برسد. هم اکنون نرخ طلاق در کشور خوش‌آیند نیست و از هر ۴ ازدواج یک مورد به طلاق می‌انجامد. بنابراین پیش‌بینی کرده‌ایم تا در پایان برنامه ششم توسعه نرخ رشد طلاق را ۵ درصد کاهش دهیم.

ملاوردی تاکید کرد: تاکنون در برنامه‌های توسعه هدف‌گذاری کمی نمی‌کردیم از این رو در برنامه پنجم شاهد بودیم که بسیاری از مواد حوزه زنان و خانواده به تدوین اسناد راهبردی محول شده بود، که تلاش کردیم در برنامه ششم این موضوع را حل کنیم و سالانه از دستگاهها گزارش اقدامات در رابطه با حوزه زنان و خانواده را دریافت کرده و آن را به دولت ارائه خواهیم کرد.

انتهای پیام/

 

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال174 روز قبل