ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۰۹ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۵۰

آتش سوزی در پتروشیمی بیستون

روز گذشته یک جرقه در یکی از منابع ذخیره پتروشیمی بیستون سبب حریق در این منبع شد که به گفته مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی ایران دلیل وقوع این جرقه همچنان نامشخص است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، آتش سوزی در مخزن ۵۰۴ پتروشیمی بیستون کرمانشاه در ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه روز گذشته بعد از پنج ساعت تلاش برای مهار و اطفا آن به طور کامل مهار شد.

این آتش سوزی که در ساعت ۱۵:۱۴ دقیقه روز جمعه در یکی از مخزن های نفتی حاوی "لایک اند" این مجتمع پتروشیمی روی داد، بعد از ساعت‌ها تلاش به طور کامل اطفا حریق شد.

مدیر پالایشگاه بیستون با بیان اینکه خوشبختانه مخزن حاوی لایک‌اند از فرآورده‌های نفت سفید خسارت جانی نداشته است، گفت: هنوز میزان خسارتهای مالی برآورد نشده است.

وی با اشاره به اینکه این مخزن یک باره به صورت ناگهانی شروع به انفجار کرد، افزود: نیروهای آتش نشانی به همراه مجوعه شرکت پتروشیمی استان کرمانشاه شروع به عملیات مهار آتش کردند.

به گزارش تسنیم در ادامه اطفای حریق ۳۰ گروه از آتش نشانان به عملیات مهار آتش در این مجتمع پتروشیمی پرداختند و ساعاتی بعد از شروع این آتش‌سوزی جلسه ستاد مدیریت بحران در محل سایت پتروشیمی بیستون تشکیل شد و سه ساعت بعد از حادثه معاون وزیر نفت و رئیس شرکت ملی پتروشیمی ایران در محل حادثه حاضر شدند و به اتاق همفکری در مورد این بحران استان پیوستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرد که نیروهای امدادرسان چهار استان مجاور شامل کردستان، همدان، ایلام و لرستان برای مهار آتش سوزی پتروشیمی به کرمانشاه اعزام شده‌اند.

در همان دقایق اولیه آتش سوزی بالگرد هلال احمر برای مهار این آتش سوزی به محل سانحه اعزام شد. با وجود اینکه آتش در مخزن ۵۰۴ تحت کنترل بود اما نگرانی از این وجود داشت که هشت مخزنی که در نزدیکی این مخزن آتش گرفته قرار داشت، دچار حریق شود که خوشبختانه با خنک کردن این مخزنها و ترزیق فوم به مخزن اصلی این اتفاق رخ نداد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی که به کرمانشاه سفر کرده بود گفت: آتش سوزی در مخزن پتروشیمی کرمانشاه پس از پنج ساعت مهار شد.

شاهدایی با اشاره به محصول لایک اند که یکی از محصولات موجود در این مخزن بوده است، افزود : بعد از مشتق‌گیری از این محصول دوباره این محصول به پالایشگاه بر می‌گردد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه سطح محصولات در این مخزن پتروشیمی کم بوده است، عنوان کرد: روز قبل از این حادثه مخزن توسط پالایشگران تخلیه شده بود ولی علت اصلی حادثه هنوز مشخص نیست.

شاهدایی با اشاره به اینکه بخارات حاصل از ماده لایک اند در سقف منبع تجمع می‌کند، گفت: این بخارات بر اساس جرقه‌ای که هنوز علت اصلی آن مشخص نیست، منفجر شد و بعد از ترکیدن سقف مخزن موادی که در سطح خیلی پایین از مخزن بود شروع به شعله‌ور شدن کرد و اینگونه حریق اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه بالاخره آتش در ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه مهار شد، عنوان کرد: با همکاری همه آتش نشانان و دست اندرکاران و مسئولان پتروشیمی کرمانشاه با فرماندهی خود شرکت پتروشیمی بیستون و همیاری تمام مجتمع‌ها و شرکت‌های صنعتی کرمانشاه، خطوط لوله و انتقالات و پلیمر کرمانشاه که همگی برای مهار این آتش سوزی سهیم بودند، حریق مهار شد.

البته محل اطفا حریق برای دومین بار آتش گرفت و سپس مهار شد.

استاندار کرمانشاه با  بیان اینکه آتش سوزی در مخزن ال.ای.بی پتروشیمی بیستون در استان کرمانشاه اتفاق افتاد، گفت: بعد از مرحله اول اطفای حریق آتش بعد از مدت کوتاهی دوباره محل اطفا حریق شروع به آتش گرفتن کرد که با تلاش‌های نیروهای امداد و نجات در ساعت ۲۰:۳۰ به طور کامل آتش مهار شد.

رازانی با بیان اینکه ترزیق مواد شیمیایی برای جلوگیری از اطفا حریق بیشتر امر مؤثری در اطفاء حریق بود، عنوان کرد: مخزن آتش به دلیل وجود فلزات در بدنه آن به شدت داغ بود نگرانی از این بود که به طور مجدد مواد داخل آن مشتعل شود.

وی با بیان اینکه خبر خوب این است که بخش عمده‌ای از ماده داخل مخزن روز قبل تخلیه شده بود، گفت: همواره مشتقاتی از این مخازن گرفته می‌شود از جمله پارافین که برای تولید شوینده‌ها کاربرد دارد و مجددا به پالایشگاه‌ها بر می‌گردد.

رازانی افزود: احتمالا به‌خاطر هوایی که داخل این مخزن جمع شده و تابش مستقیم آفتاب به آن مواد موجود در مخزن به سرعت سوخته و شعله‌ور شده است.

با گذشته ساعت‌ها از وقوع این آتش سوزی که با بسیج تمام دستگاههای استان کرمانشاه مهار شد، افکار عمومی همچنان منتظر نظر قطعی پیرامون دلیل وقوع آن است.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال211 روز قبل