ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس پژوهشگاه رویان مطرح کرد

۰۶ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۱:۱۰

گورابی

رئیس پژوهشگاه رویان با توصیف جایزه «کاظمی پرایز ۲۰۱۶» که انتخاب جوایز آن همانند جایزه نوبل است درباره تراریخته‌ها گفت: ما آمادگی برای نظارت بر واردات تراریخته را داریم کما اینکه نباید تراریخته‌ها را جنجال رسانه‌ای کنیم و باید علمی به آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، حمید گورابی در نشست خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی رویان و چهارمین دوره جایزه دکتر کاظمی اظهار داشت: در این جشنواره بین‌المللی به ۴ نفر از دانشمندان از کشورهای استرالیا، آمریکا، چین (۲ نفر) جوایز بین‌المللی ارائه می‌شود و این افراد کسانی هستند که شاخص‌ترین تحقیقات علمی پزشکی در حوزه سلول‌های بنیادی و تولید مثل را در جهان انجام دادند.

وی با اشاره به جایزه دکتر کاظمی که ۳ دوره آن برگزار شده است افزود: امسال در چهارمین دوره جایزه دکتر کاظمی که دانشمند هانس کلورز استاد ژنتیک مولکولی از هلند که در زمینه ژنتیک و پزشکی پژوهش‌های بسیاری کرده است، جایزه «کاظمی پرایز ۲۰۱۶» به او اهدا می‌شود. این دانشمند نخستین پژوهشگری است که سلول‌های بنیادی روده‌ای را شناسایی کرده و جزء محققان برجسته جهان در استفاده از سلول‌های بنیادی در پزشکی بازساختی است.  همچنین جایزه «کاظمی پرایز» همانند انتخاب برندگان نوبل است که منابع مالی آن نیز از بخش خصوصی تامین می‌شود به طوری که جایزه کاظمی پرایز ۲۰ هزار دلار و جایزه‌های دیگر کنگره‌های بین‌المللی رویان ۵ هزار دلار است.

* مسائل تراریخته‌ها را جنجال رسانه‌ای نکنید، علمی بپردازید/ آمادگی رویان برای نظارت بر واردات تراریخته‌ها

گورابی همچنین در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره ورود پژوهشگاه رویان به عرصه تراریخته‌ها و اقداماتی که آنها بر روی حیوانات تراریخته انجام می‌دهد، توضیح داد: کاری که پژوهشگاه رویان بر روی حیوانات تراریخته انجام می‌دهد با بحث حیوانات تراریخته که در دنیا مطرح است، کاملا فرق می‌کند. ما در زمینه تولید و اثر داروها بر روی این حیوانات تراریخته کار می‌کنیم و هیچ ارتباط و مشکل خاصی وجود ندارد و مصر هستیم که این تکنولوژی را از ابتدا تا انتها در ایران نهادینه کنیم. بنابراین فعالیت رویان با بحث محصولات کشاورزی تراریخته و حیوانات تراریخته کاملا متفاوت است.

رئیس پژوهشگاه رویان در توضیح بیشتر درباره محصولات تراریخته که ادعا می‌شود خطرناک است، تصریح کرد: اول اینکه در داخل کشور اقلام آنچنانی که محصول تراریخته باشد تولید نمی‌کنیم و یا تولید نمی‌شود و در مجموع بسیار اندک است و بیشتر بحث واردات محصولات تراریخته است بنابراین این حق مردم است که آگاه باشند روغنی که استفاده می‌کند از محصولات تراریخته است یا خیر، بنابراین کسانی که در این عرصه ورود می‌کنند باید اطلاعات کاملی درباره ایمنی این محصولات داشته باشند.

وی ادامه داد: پژوهشگاه رویان آمادگی خود را برای کمک به نهادهای نظارتی در جهت نظارت در واردات محصولات تراریخته اعلام می‌کند کما اینکه نباید چشم‌بسته محصولات تراریخته را مورد انتقاد قرار داد و باید مسائل تراریخته‌ها بدون جنجال رسانه‌ای پیگیری شود و با آن برخورد علمی صورت پذیرد زیرا شاید برخی از این محصولات تراریخته بسیار بهتر از ضررها و آفت‌های سموم در محصولات کشاورزی داشته باشد بنابراین توصیه ما پرهیز از پرداختن جنجال‌های رسانه‌ای به مسائل علمی از جمله محصولات تراریخته است.

به گزارش تسنیم، هفدهمین کنگره بین‌المللی پزشکی تولید مثل همزمان با دوازدهمین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی به همراه یازدهمین سمینار پرستاری و مامایی در پزشکی تولید مثل در تاریخ ۱۰ تا ۱۲ شهریور با حضور دانشمندان خارجی و داخلی همزمان با چهارمین دوره جایزه دکتر کاظمی در پژوهشگاه رویان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال177 روز قبل