ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

پلیس مهاجرت تایلند بهمن ماه سال گذشته ‘حمیدرضا جعفری’ ۴۸ ساله از اتباع ایران و معروف به ‘دکتر’ را به عنوان یک جاعل حرفه ای به همراه ۵ پاکستانی و چند تایلندی به اتهام جعل گذرنامه کشورهای مختلف و فروش آن بازداشت کرد.

 
وی در ‘تامبون نانگ پرو’ در استان ‘چونبوری’ تایلند در حالی دستگیر شد که بیش از ۲۰ سال بود برای جعل گذرنامه فعالیت می کرد و پلیس یکهزار و ۵۳ گذرنامه از ۶۰ ملیت از سراسر جهان از این باند کشف و ضبط کرد.
 
این جاعل حرفه ای که با گذرنامه های جعلی گروهی را روانه اروپا و فراتر از آن کرد، در حال حاضر در زندان ‘لانگیوایشس’ تایلند بسر می برد و پلیس این کشور هفته گذشته نمایشگاهی از گذرنامه های جعلی وی را به نمایش گذاشت.
 
پلیس تایلند هفته گذشته اعلام کرد این باند در نهایت پس از یک جستجوی ۵ ساله متلاشی شد
.
تارنمای ‘تودی آنلاین’ سنگاپور روز جمعه نوشت: ‘دکتر’ در مقابل چند هزار دلار درب جهان را با تهیه گذرنامه های جعلی به روی گانگسترها، پناهندگان و … باز می کرد.
 
براساس این گزارش، دکتر برای سال های متمادی یک نام برای پلیس در میان باندهای جنایی بانکوک بود که تولید پیچیده ترین مدارک جعلی در بازار را در ازای دو تا سه هزار دلار برعهده داشت.
 
پلیس اوایل سال جاری میلادی پس از آنکه ارتباطی بین افسران سازمان اطلاعات تایلند با جاعل در یک مرکز تهیه پیتزا برقرار شد به سرعت به این مرکز در حومه بانکوک حمله کرد، جایی که ‘جعفری’ پرستار سابق در ایران، بازداشت شد.
 
در مفخیگاه این جاعل، ۱۷۳ گذرنامه فرانسوی، نیوزیلندی، ایرانی و سوری و رژیم اشغالگر قدس و یک انبار از تراشه های الکترونیکی، قالب تمبر ویزا، روبان، جوهر و تجهیزات چاپ کشف شد.
 
وی به سرعت به جرم خود اعتراف کرد و توضیح داد که چگونه گذرنامه های جعلی را با پست سفارشی به مشتریان خارج از کشور، از جمله پناهندگان سوری که در تلاش برای ورود به اروپا بودند، ارسال می کرد.
 
جعفری ماه مه (اردیبهشت – خرداد) امسال به ۲۳ سال زندان محکوم شد، اما با توجه به اعترافش به جرم، این مدت زمان زندان نصف خواهد شد.
 
اتباع بسیاری از کشورها بدون دریافت روادید می توانند به تایلند سفر کنند و امکان جابجایی راحت در جنوب شرق آسیا و مرزهای غیرقابل کنترل تایلند با میانمار، لائوس و کامبوج، این کشور را به مرکزی برای جعل گذرنامه تبدیل کرده است.
 
چهار سال قبل، دو پاکستانی و یک زن تایلندی به ظن ساخت گذرنامه جعلی برای افرادی از گروه تروریستی القاعده که با حملات سال ۲۰۰۸ در بمبئی و بمب گذاری در قطار مادرید در سال ۲۰۰۴ ارتباط داشتند، دستگیر شدند.
 
دو مسافر پرواز ام.اچ ۳۷۰ که اسفند ماه سال ۱۳۹۲ در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد نیز دارای گذرنامه جعلی بودند، هر چند ارتباطی بین ناپدیدشدن هواپیما و این دو نفر وجود نداشت، اما در آن دوره حدس و گمان هایی مطرح شد.
 
نمایش گذرنامه‌های جعلی
 
نمایش گذرنامه‌های جعلی
 
نمایش گذرنامه‌های جعلی
 
نمایش گذرنامه‌های جعلی

 

ایرنا

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,