ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

«احمد کزبری» رئیس کمیته قانونگذاری پارلمان سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تصویب «‌قانون عدالت علیه حامیان تروریسم»، موسوم به جاستا در مجالس سنا و نمایندگان آمریکا و مطالبه خسارت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان را امری خطرناک خواند و تأکید کرد: ناظران بین‌المللی از پیامدهای ناگوار این قانون باخبرند.

نماینده پارلمان سوریه با تاکید بر اینکه قانون مذکور، عربستان را هدف نگرفته گفت:‌ بر اساس تحریف‌های ایجاد شده برای افکار عمومی این گونه القا شده که عربستان تنها کشوری است که از این قانون متضرر می‌شود و علت آن هم این است که آل سعود قریب به پنج میلیون دلار برای تبلیغات رسانه‌ای علیه قانون مذکور هزینه کرد.

کزبری گفت: با مطالعه دقیق قانون معلوم می‌شود که ایران بیش‌تر از دیگر کشورها هدف این قانون قرار گرفته چون در دادگاه‌های آمریکا در خصوص ۳۰ قضیه علیه دولت ایران به ادعای دروغین دست داشتن در حملاتی تروریستی اقامه دعوا شده و پرداخت قریب به ۴۶ میلیارد دلار غرامت را می‌خواهند.

نماینده پارلمان سوریه گفت: پس از پیروزی ایران در امضای توافق هسته‌ای و بازگشت مقتدرانه این کشور به جامعه بین المللی و جایگاه رفیع ایران در منطقه و اقتصاد قدرتمند و رو به توسعه آن، همه این ظرفیت‌ها موجب شده که ایران هدف اساسی از تصویب قانون جاستا باشد تا از این طریق ضمن غارت ثروت ایران برای تضعیف این کشور اقدام کنند.

کزبری با اشاره به اینکه قانون جاستا تنها به دنبال مجازات کشورهای عامل حوادث یازده سپتامبر نیست، گفت: این قانون زمینه محاکمه هر حکومتی که یکی از افراد آن یا شهروندانش اقدامی تروریستی در آمریکا مرتکب شود فراهم می‌کند به گونه ای که به هر شهروند آمریکایی حق محاکمه دولت‌ها را می‌دهد.

نماینده سوری گفت: بخش خطرناک اجرای این قانون آنجاست که دادگاه قانون اساسی در آمریکا رای داده که اگر عامل تروریستی ویزای سفر به هر کشوری   قبل از عزیمت به آمریکا و ارتکاب جنایت تروریستی را داشته باشد همین سند برای محکومیت دولتی که به او ویزا داده کفایت می‌کند تا آن دولت به دست داشتن در عملیات تروریستی در خاک آمریکا متهم و مورد محاکمه قرار گیرد چون شهروند آمریکایی حق شکایت علیه آن دولت را در دادگاه آمریکا دارد.

کزبری گفت: قانون جاستا مغایر با قواعد اصلی قانون بین المللی و مهم‌ترین آن یعنی قانون کیفری است که تاکید می‌کند که جنایتکاری که لایق مجازات است باید شخصی حقیقی باشند در حالی که قانون مذکور دولت‌ها را مسئول جنایات افراد می‌کند و مجازات‌ها علیه یک دولت موجب ضرر و زیان همه شهروندان کشور متبوعش می‌شود بنابراین این قانون مغایر با معیارهای بین المللی حقوق بشر و توافقات سازمان ملل در مصونیت دولت‌هاست.

نماینده سوری در پایان سخنان خود گفت: تنها راه حل مقابله با قانون جاستا این است که کمیته‌های قانون گذاری در همه کشورها قانون مشابهی را بر پایه مقابله به مثل و به منظور حفاظت از دارایی‌های خود و مصونیت از آن تصویب کنند تا جهان را در برابر آمریکا قرار بدهند چون به ندرت کشوری پیدا می‌شود که شهروندان آن از سیاست‌های متکبرانه آمریکا زیان نبیند.

به گزارش فارس، کنگره آمریکا چهارشنبه گذشته (۷ مهر ماه ۱۳۹۵) قانون عدالت علیه حامیان تروریسم (جاستا) را به تصویب رساند و بدین ترتیب وتوی باراک اوباما را لغو کرد، رئیس جمهور آمریکا با این قانون به اعتبار این که امنیت ملی کشورش را در معرض خطر قرار می دهد، مخالفت کرده بود.

اوباما روز چهارشنبه در واکنش به لایحۀ جاستا، آن را نمونه‌ای «خطرناک» در قوانین بین‌المللی دانست که می‎‏تواند عواقب بدی برای ایالات متحده در بر داشته باشد.

وی گفت: «اگر ما مفهوم مصونیت را از میان برداریم، مردان و زنان یونیفورم‌پوش ما در سراسر جهان می‌توانند با اقدام متقابل علیه ما روبرو شوند.»

بر اساس این قانون خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر از این پس می‌توانند در دادگاه های ایالات متحده از عربستان سعودی بابت حمایت از عاملان این حملات شکایت کنند.

انتهای پیام/ح

http://fna.ir/LTUQ8T

منبع : farsnews.com

مجله