ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم از آخرین تحولات میدانی و سیاسی سوریه گزارش می‌دهد

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۱:۲۸

نقشه سوریه

ادامه نبردهای شدید در جبهه‌های حلب و حماه، پاسخ منفی کردها به درخواست آمریکا درباره الرقه، ادامه مذاکرات سیاسی درباره پایتخت شمال و ابتکار قابل توجه دولت و ارتش سوریه برای تثبیت امنیت دمشق و حومه آن از جمله تحولات میدانی و سیاسی صحنه سوریه است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نیروهای ارتش سوریه شامگاه گذشته به یک دستاورد منحصر به فرد در جبهه حلب دست یافتند به طوری که توانستند شکاف ایجاد شده از گروه‌های تروریستی تکفیری در الراموسه را در تیررس آتش خود قرار دهند، شکافی که تکفیری‌ها حدود ۲۴ روز پیش با حملات گسترده انتحاری‌های خود توانستند ایجاد کنند.

الاخبار لبنان در این باره می‌نویسد این حادثه بسیار مهم به احتمال دست زدن نیروهای ارتش سوریه به یک عملیات گسترده طی ساعات آتی برای تثبیت این دستاورد اشاره می‌کند، این تحول بر پافشاری دمشق برای حفظ کنترل اوضاع پایتخت شمال سوریه تاکید می‌کند. این پافشاری در موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی تپه الصنوبرات نمایان شد که یک گام میدانی مهم در حومه جنوبی حلب و در جنوب شرقی منطقه دانشکده‌های سه‌گانه نظامی قلمداد می‌شود، با آزادسازی این تپه،‌جاده کمک‌رسانی به تروریست‌ها در تیررس آتش ارتش سوریه قرار گرفت. این تحول پس از گذشت چند روز از حملات گسترده و شدید ارتش به مواضع و تحرکات تروریست‌ها در مناطق دانشکده‌های نظامی و الراموسه همزمان با تلاش‌های مستمر برای مشغول کردن تروریست‌ها با هدف جلوگیری از تثبیت استحکامات دفاعی آنها محقق شد این در حالی است که ارتش سوریه برای بستن کامل شکافی که تروریست‌ها اخیرا ایجاد کرده‌اند، به طور گسترده برنامه‌ریزی می‌کند.

همزمان با تمرکز ارتش بر مواضع خود در جنوب منطقه دانشکده‌ها،‌یگان‌های ارتش در حومه جنوبی حلب پیشروی کرده و برخی شهرک‌ها و تپه‌ها از جمله القراصی، البرنده و  العماره را از اشغال تروریست‌های تکفیری خارج کردند.

دستاورد اخیر ارتش سوریه و همپیمانانش در حالی محقق شد که به تعبیر روزنامه الاخبار، جنگ اردوغانی در شمال سوریه گسترش یافته است، این در حالی  است که همه طرف‌ها مسیر مذاکرات احتمالی درباره سوریه میان واشنگتن و مسکو را پیگیری می‌کنند از جمله سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه که امروز چهارشنبه میهمان تهران است. از سوی دیگر بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران خواستار آن شد تا ارتش ترکیه تدابیر نظامی خود را در سوریه در سریع‌ترین زمان ممکن متوقف کند، چرا که ادامه این تحرکات به افزایش پیچیدگی و وخامت اوضاع منطقه منجر خواهد شد.

در یک تحول میدانی دیگر، حملات تروریست‌های تکفیری به سرکردگی گروه موسوم به جندالاقصی در حومه حماه ادامه یافت به طوری که این گروه به همراه گروه‌های تروریستی موسوم به جیش التحریر، جیش الفاروق و جیش النصر، شهرک طیبه الامام را در شرق حلفایا در حومه شمال غربی حماه در پی درگیری‌های شدید به اشغال خود درآوردند، ارتش سوریه هم به جنوب این شهرک عقب‌نشینی کرد و خطوط کنترل بین شهرک‌های حلفایا و شهر محرده پس از تثبیت مواضع دفاعی ارتش در شمال و شرق این شهر به همان حال خود باقی ماند.

پیشنهاد واشنگتن برای قیمومیت بر مناطق شرقی حلب

الاخبار گزارش داد مذاکرات میان بازیگران مختلف در جنگ شمال سوریه در حالی ادامه دارد که هیچ تاثیری بر وضعیت میدانی جز تشدید درگیری‌ها نداشته است، در حالی که نبردهای شدید در جبهه‌های مختلف ادامه دارد،‌حلب صدر صحنه مذاکرات را حفظ کرده است،‌این در حالی است که دمشق و همپیمانانش برای کنترل اوضاع شهر تلاش می‌کنند،‌اما آمریکا در آن سوی میدان برای متقاعد کردن روسیه برای موافقت با سناریوی جایگزین تلاش می‌کند.

این روزنامه با حساس خواندن اوضاع جبهه حلب به ویژه پس از دخالت نظامی مستقیم و آشکار ترکیه آورده است که صحنه شمال سوریه وارد مرحله بازی در لبه پرتگاه شده است.

روزنامه لبنانی تجاوزات نظامی ترکیه به خاک سوریه را یک اقدام ماجراجویانه توصیف کرده است.

                                                                 دخالت نظامی آشکار ترکیه در شمال سوریه با چراغ سبز آمریکا

این روزنامه از به وجود آمدن روزنه‌های فراوان در دیوارهای موجود میان آنکارا و دمشق خبر می‌دهد،‌اما هنوز زود است درباره به دست آمدن توافق میان دو طرف سخن گفته شود، به گزارش تسنیم، یک منبع بلندپایه سوری با بیان این مطلب، بی‌اعتمادی را از مهمترین موانع در هر مذاکره احتمالی درباره پرونده سوریه چه با ترکیه یا دیگران قلمداد کرده است.

الاخبار از تحرکات و سفرهای فشرده دو مقام سوری(یکی سیاسی و دیگری نظامی) به خارج از سوریه طی ماه جاری خبر داده است، همزمان با این تحرکات،‌پرونده حلب در صدر مذاکرات داغ کارشناسان اعزامی از مسکو و واشنگتن به ژنو قرار گرفته است.

این روزنامه خاطر نشان می‌کند باید این نکته را یادآوری کرد که هر معامله احتمالی که طرف‌ها درباره آن توافق کتند،‌تنها جنگ را به مرحله جدید منتقل خواهد کرد، نه پایان آن و تا‌کنون، مرزهای توافق ممکن در میدان حلب از امکان تلاش برای جدا کردن باند تروریستی جبهه فتح الشام(النصره) و گروه‌های تروریستی افراطی همپیمانش و در راس آنها حزب اسلامی ترکستانی از دیگر گروه‌های تروریستی فراتر نمی‌رود که نتیجه قرارداد مشابه، دور کردن جبهه النصره و همپیمانانش به ادلب در غرب خواهد بود.

مهمترین مسئله مورد اختلاف درباره حلب

بر اساس اطلاعات الاخبار،‌مهمترین مسئله مورد  اختلاف درباره حلب تا کنون درباره پافشاری دمشق و همپیمانانش بر تحکیم کنترل دو بخش شرقی و غربی شهر است، در حالی که آمریکایی‌ها برای دستیابی به توافق آتش بسی تلاش می‌کنند که امکان باقی‌ماندن را برای گروه‌های مسلح به زعم واشنگتن میانه رو در محله‌های شرقی حلب با حفظ گذرگاهی ورود کمک‌های غذایی به غیرنظامیان بر اساس سازوکار نظارتی مشترک(میان مسکو و واشنگتن) فراهم کند و تضمین شود که از این گذرگاه برای انتقال تجهیزات نظامی و مهمات یا جنگجو استفاده نشود.

به گزارش تسنیم،‌پیشنهاد آمریکا بندی را با خود به همراه دارد که امکان نظارت بر آتش بس را به مسکو و واشنگتن می‌دهد و نیز دو طرف تضمین‌هایی می‌دهند که همپیمانانش هر یک از دو طرف به دیگری حمله نکنند، این در حالی است که واشنگتن خبرها درباره دستیابی به توافق با مسکو را تکذیب کرده، اما در عین حال از تلاش مشترک مسکو و واشنگتن برای ازسرگیری آتش بس خبر داده است.

 

سفیر آمریکا در مسکو از تلاش‌های دو کشور برای وضع سازوکاری به منظور ازسرگیری آتش بس در سوریه سخن گفته است. فرانسه نیز به قطار اظهارات مربوط به آتش بس پیوسته است به طوری که فرانسو اولاند گفته است اولویت در حال حاضر در سوریه مبتنی بر توقف درگیری و آتش بس است.

به نوشته رسانه لبنانی، تا کنون روند نبردها در جبهه‌های جنوبی حلب نشان‌دهنده هیچ تحول و دگرگونی در حجم حمایت‌ها از گروه‌های تروریستی در این مناطق نیست و با وجود نبردهای شدید و مستمر، گروه‌های تروریستی موسوم به حزب اسلامی ترکستانی و جبهه فتح الشام(جبهه النصره) و همپیمانانش همچنان قادر به درگیری‌های شدید هستند و خطوط کمک‌رسانی به این گروه‌ها همچنان تجهیزات مورد نیاز آنها را تامین می‌کند.

کردها به آمریکا بی‌اعتمادند

در تحولی دیگر الاخبار گزارش داد با وجود اشاره‌ها و وعده‌های آمریکا به کردها به این‌که گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه، نبرد الرقه علیه داعش را برعهده خواهند داشت،‌اما کردها تمایلی به ورود به این نیرد ندارند به ویژه با توجه به حمایت آمریکا از عملیات نظامیان ترکیه در شمال و به همین سبب کردها به واشنگتن اعلام کرده‌‌اند هرگز به  الرقه نخواهند رفت. به گزارش تسنیم،‌منابع کردی به این روزنامه لبنانی گفته‌اند که رفتن به الرقه به نفع کردها نیست و نیروهای کردی هرگز به این منطقه نخواهند رفت. الدار خلیل از مسئولان حرکه المجتمع الدیموقراطی گفته است هیچ طرحی برای رفتن کردها به سمت الرقه با هدف خارج کردن آن از سیطره داعش وجود ندارد. این منبع از موضع ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا و اروپایی و طرف‌هایی که در بحران سوریه تاثیرگذار هستند، در قبال اشغالگری ترکیه در جرابلس سوریه انتقاد کرد. وی اظهار داشت طی روزهای آینده شاهد بهبود موضع آمریکا در قبال کردها خواهیم بود.

منابع کُردی همچنین از درخواست آمریکایی‌ها از نیروهای کُردی برای جلوگیری از برخورد با ارتش ترکیه سخن گفته‌اند، به گفته این منابع، آمریکایی‌ها خواسته‌اند که کردها از درگیری با ترکیه خودداری کرده و از نوار مرزی گسترده شده از جرابلس به  الراعی هر چند به طور موقت چشم‌پوشی کنند. به گزارش تسنیم، الاخبار می‌نویسد: دگرگون شدن تحولات میدانی در شمال سوریه به کردهایی که برای اعلام طرح فدرالی خود آماده می‌شود، ضربه زده است که این مسئله در مخالفت آنها برای رفتن به سمت الرقه به عنوان یک پیام آشکار به آمریکایی‌ها نمایان شده است، آنها به آمریکایی‌ها گفته‌اند بدون دستیابی به دستاوردهای سیاسی متناسب با طرح‌شان در منطقه، تلاشی در سطح میدانی انجام نخواهند داد.

همزمان با این تحولات منابع رسانه‌ای از کشف ۷۲ گوردسته‌جمعی در عراق و سوریه خبر داده‌اند که تروریست‌های داعشی اجساد قربانیان خود را در آن دفن کرده‌اند،تروریست‌های داعشی تا کنون ۱۵ هزار نفر را در عراق و سوریه به قتل رسانده‌ و در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده‌اند.

دمشق بدون درگیری شهرها را پاکسازی می‌کند/المعضمیه اولویت آتش بس، چشم‌ها به دوما دوخته شده است

پس از موفقیت بزرگ ارتش و دولت سوریه در بیرون راندن گروه‌های تروریستی از شهر داریا بدون جنگ و درگیری، یک مسئول بلندپایه سوری از تلاش‌های دولت و ارتش برای اجرای چنین طرحی درباره المعضمیه در حومه دمشق و دوما خبر داده است که این تلاش‌ها نشان دهنده موفقیت دولت سوریه برای تثبیت امنیت پایتخت و پیرامون آن بدون درگیری و بیرون راندن تروریست‌هاست.

به گزارش تسنیم، این مسئول به السفیر گفته است تلاش‌ها برای دستیابی به توافق مشابه داریا در المعضمیه در حال انجام است، اما عملا نگاه‌ها به شهر دوما دوخته شده و روس‌ها از مدت‌ها پیش بر این مسئله نظارت دارند. در حال حاضر مذاکره با شوراهای نظامی و محلی دوما از طریق هیئت‌هایی از جمله هیئت‌های وزارت آشتی ملی سوریه برای بستن پرونده ربوده شدگانی که تعدادشان هزاران نفر برآورد شده، آزموده می‌شود، غیرنظامیانی که جیش الاسلام گروهی  که به طور خاص از سوی عربستان حمایت می‌شود، با حمله به شهر عدرا ربوده بودند.

السفیر نوشت چند روز پیش،‌جیش الاسلام زندان موسوم به التوبه خود را باز کرد و سه کودک را به هیئت مذاکره‌کننده تحویل داد که ناظران آن را یک اقدام در چارچوب اعتماد‌سازی قلمداد کرده‌اند. هر چند منابع محلی ناظر بر این عملیات به السفیر گفته‌‌اند که اقدام اخیر، فردی بوده، اما مقامات سوری و روسیه به اجرای طرح مشابه داریا در دوما چشم دوخته‌اند با  توجه به اینکه از یک سال پیش با نظارت روسیه، آتش‌بس در این شهر برقرار شده است.

با این حال یک منبع مسئول سوری گفته است مسئله دوما، پیچیده است و بدون در نظر گرفتن ملاحظات منطقه‌ای و بین المللی، نمی‌توان آن را در تنور آشتی‌های فعلی وارد کرد به ویژه این‌که گروه تروریستی جیش الاسلام یک طرف اساسی در مذاکرات قلمداد می شود که تشکل موسوم به هیئت عالی مذاکرات نماینده آن است و مقر آن در ریاض پایتخت سعودی است. به گزارش تسنیم،‌السفیر به نقل از یک مسئول در وزارت آشتی سوریه نوشته است اولویت در حال حاضر به شهر المعضمیه در جنوب دمشق داده شده است.

بر اساس این گزارش، ارتش سوریه رهبری عملیات گفت‌وگو را با توجه به حساسیت نظامی این منطقه برعهده گرفته  است به طوری که سخن اصلی از حدود ۲۰۰ فرد مسلح به همراه خانواده‌هایشان در میان است که همه آنها در داریا بودند، مبنی بر اینکه این مسئله در میان گزینه‌های انتقال آنها به خارج از سوریه که گمان می‌رود، ترکیه  است، قرار داشته باشد.

علاء‌ابراهیم استاندار ریف دمشق گفته بود در حال حاضر گفت‌وگو برای تخلیه افراد مسلح و درخواست از آنها برای زمین گذاشتن سلاح و استفاده از عفو ریاست جمهوری در المعضمیه ادامه دارد.

به گفته وی، توافق المعضمیه از آنچه در داریا رخ داد،‌متفاوت است به طوری که غیرنظامیان ساکن المعضمیه در این شهر باقی خواهند ماند، چرا که وضعیت این شهر بر خلاف داریا که ویران شده بود، برای اسکان این  افراد مناسب است.

وی گفته است در توافق المعضمیه، به کسانی که بخواهند سلاح خود را تحویل دهند، گزینه باقی ماندن یا خروج از شهر داده خواهد شد، وی بار دیگر از افراد مسلح خواست از فرمان عفو استفاده کرده و با ساماندهی اوضاعشان در این منطقه باقی بمانند.

المعضمیه از سه سال پیش و زمانی که توافق آتش بس برقرار شد به دو بخش تحت کنترل ارتش سوریه و بخش تحت اشغال افراد مسلح تقسیم شده است، اما همه بخش‌ها از نظر اداری تحت مدیریت دولت سوریه قرار دارد و ایست‌های بازرسی میان آنها فاصله ایجاد کرده است.

به گفته  استاندار حومه دمشق،‌کمیته‌های آشتی در حال گفت‌وگو در دوما، حرستا و قدسیا هستند تا افراد مسلح سلاح‌های خود را تحویل داده و اوضاعشان ساماندهی شود.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال178 روز قبل