ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با تسنیم:

۱۶ مهر ۱۳۹۵ – ۱۱:۲۳

صفا تاج

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: توازن قوا در یمن به نفع شورای عالی سیاسی و جنبش انصار الله است. این شورا از پشتیبانی کامل مردمی نیز برخوردار است.

«مجید صفا تاج» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اقدامات شورای عالی سیاسی یمن برای تشکیل دولت نجات ملی، با اشاره به نقش جنبش انصار الله یمن در شورای عالی سیاسی این کشور اظهار داشت: جنبش انصار الله یمن هرچند یک جنبش منتسب به حوثی‌ها و زیدی‌های یمن است؛ اما از ابتدای آغاز فعالیت خود همواره بر وحدت و انسجام ملی تأکید کرده است. این گروه به دنبال احقاق حقوق مردم یمن به‌خصوص زیدی‌ها و حوثی‌ها است.

وی با توصیف پیشینه‌ای از استعفای عبدربه منصور هادی بیان داشت: عبدربه منصور هادی جانشین علی عبدالله صالح پس از انقلاب مردمی یمن با ابتکار عمل کشورهای شورای خلیج‌فارس بر مسند ریاست جمهوری یمن نشست. از آنجایی‌ که اهداف نهضت از سوی منصور هادی تداوم نیافت؛ لذا جنبش انصار الله اقداماتی در جهت احقاق حقوق خود به انجام رساند. بحران یمن از آن موقع با استعفای منصور هادی شروع شد. با این‌ حال استعفای منصور هادی خواسته انصار الله نبود؛ چراکه یکپارچگی یمن با خطر مواجه می‌شد.

کارشناس ارشد روابط بین‌الملل پیشنهاد انصار الله به «علی ناصر محمد» برای تشکیل دولت نجات ملی قبل از تجاوز عربستان به یمن را مورد توجه قرار داد و افزود: عبدربه منصور هادی بنا بر توصیه سعودی‌ها استعفا و بعداً فرار کرد. پس‌ از آن جنبش انصار الله از آنجایی‌ که دیدگاه ملی داشت، پیشنهادی مبنی بر تشکیل دولت نجات ملی به علی ناصر محمد، رئیس‌جمهور سابق یمن جنوبی ارائه کرد؛ اما تشکیل دولت وحدت ملی به‌ موجب شروع تجاوز نظامی عربستان به یمن میسر نشد. سعودی‌ها نیز برخی از احزاب و جریان‌های معارض نظام منصور هادی را تطمیع کردند.

وی ائتلاف جنبش انصار الله و حزب کنگره مردمی یمن را زمینه‌ای برای تشکیل دولت نجات ملی دانست و عنوان کرد: هرچند که عبدربه منصور هادی از سمت خود استعفا کرده و مجلس استعفای وی را پذیرفته بود؛ اما دوران حکومت قانونی وی نیز به سر آمد. پس‌ از آن ائتلاف جنبش انصار الله و حزب کنگره مردمی یمن اعلام شد. آنها که در برابر تجاوز عربستان ایستادگی کرده‌اند، به دنبال ایجاد دولت نجات ملی بودند. بر این اساس شورای عالی یمن به‌ عنوان دستگاه اجرایی این کشور معرفی شد.

کارشناس مسائل غرب آسیا معرفی عبدالعزیز صالح بن حبتور برای تشکیل دولت نجات ملی را خط بطلانی بر تبلیغات منفی علیه انصار الله خواند و تأکید کرد: زمینه‌های لازم برای تشکیل دولت نجات ملی یمن با معرفی شورای عالی سیاسی برداشته شد. شورای عالی سیاسی یمن عبدالعزیز صالح بن حبتور، استاندار سابق عدن را برای تشکیل دولت نجات ملی یمن معرفی کرده است. معرفی وی برای تشکیل دولت نجات ملی خط بطلانی بر همه تبلیغاتی بود که انصار الله را به فرقه گرایی، طایفه‌گرایی و تجزیه متهم می‌کرد.

وی با اشاره به نگاه فرا حزبی انصار الله و حزب کنگره مردمی یمن گفت: انتخاب شخصی از جنوب یمن که مدتی مقام استانداری عدن را بر عهده داشته، به این معنا است که انصار الله و حزب کنگره مردمی یمن یک نگاه درون‌حزبی ندارند، بلکه همه جریان‌های سیاسی یمنی را مدنظر دارند. کما اینکه آنها بارها از جریان‌های سیاسی یمن در جهت مشارکت در تشکیل دولت نجات ملی دعوت به عمل‌ آورده‌اند. برخی از این جریان‌ها این دعوت‌ها را نپذیرفتند و بعضی دیگر نیز در حال ارزیابی برای پیوستن یا عدم پیوستن به دولت نجات ملی هستند.

کارشناس سیاست خارجی با توصیف شرایط کنونی یمن برای تشکیل دولت نجات ملی ادامه داد: به نظر می‌رسد که موانع گذشته برای تشکیل دولت نجات ملی یمن کنار گذاشته شده است. عبدربه منصور هادی در حال حاضر عملاً رئیس‌جمهور این کشور نیست و نمی‌تواند درخواستی از عربستان مبنی بر دخالت نظامی در یمن داشته باشد. البته درخواست پیشین منصور هادی از عربستان نیز غیرقانونی بود؛ چراکه وی از مقام خود استعفا کرده بود.

وی دولت نجات ملی را جایگزین خوبی برای دولت سابق یمن اعلام کرد و افزود: حتی گروه‌هایی که در ۱۸ ماه اخیر از مردم یمن جدا شده و به سمت عربستان رفته بودند، در مواضع خود تجدیدنظر می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت که دولت نجات ملی می‌تواند جایگزین خوبی برای دولت سابق یمن باشد. عربستان سعودی نیز در حال حاضر در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی- امنیتی و اقتصادی شکست خورده است.

صفا تاج موضع ضعف آل سعود در قبال یمن را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: رژیم عربستان در بین افکار عمومی به‌ عنوان یک رژیم ضد حقوق بشری شناخته شده است؛ چراکه این رژیم در خلال تجاوز یک و نیم سال گذشته خود به یمن دست به کشتار بی‌گناهان و کودکان زده و زیرساخت‌های اقتصادی این کشور را منهدم کرده است. افکار عمومی جهانی اکنون خواستار تعقیب سعودی‌ها از سوی مجامع بین‌المللی هستند.

وی با ذکر پیروزی‌های انصار الله در مقابل رژیم عربستان بیان داشت: پیروزی‌های انصار الله و ارتش یمن و ورود آنها به اراضی سعودی‌ها، استان‌های هم‌ مرز عربستان با یمن از جمله نجران و عسیر را مورد تهدید قرار داده است. سعودی‌ها نتوانسته‌اند ادعای خود مبنی بر یکسره شدن کار یمن در دو هفته را محقق سازند.

کارشناس مسائل غرب آسیا توازن قوا در یمن را به نفع شورای عالی سیاسی این کشور و جنبش انصار الله ارزیابی کرد و افزود: پایین آمدن قیمت نفت و ضررهای کلان آل سعود از محل درآمدهای نفتی از دلایل دیگر شکست عربستان محسوب می‌شود که توازن قوا در یمن را به نفع شورای عالی سیاسی یمن و جنبش انصار الله تغییر می‌دهد. این شورا از پشتیبانی کامل مردمی نیز برخوردار است. پیش‌بینی می‌شود که وضعیت آینده یمن با انسجام درونی جریان‌های سیاسی این کشور به سمت ثبات پیش رود. هرچند که قطعاً این وضعیت با کارشکنی‌های عربستان سعودی روبه‌رو خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال141 روز قبل