ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف در همایش فصلی مدیران و معاونان استانی بنیاد شهید با اشاره به جایگاه والای خانواده شهدا، اظهار داشت: ما خود را وامدار خانواده شهدا و ایثارگران می‌دانیم؛ چرا که آنان عامل قدرت در کشور هستند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت‌های اصلی منطقه است، گفت: امنیت منطقه برای نظام ما بسیار مهم است و سیاست‌های ایران عدم مداخله در امور سایر کشورهاست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه در ادامه و با اشاره به تحریم‌هایی که دشمنان برای کشور ایجاد کرده‌اند، عنوان کرد: همانطور که رهبری نیز در گذشته اشاره کردند، حضور مردم در پای صندوق‌های رای، ابطال سحر تحریم‌ها بود و مهم نبود که مردم به چه کسی رای دادند، بلکه مهم حضور مردم بود.

ظریف با بیان اینکه آمریکا همواره در پی ایجاد تحریم علیه ایران بود، ادامه داد: آنها یک بار در آغاز پرونده هسته‌ای در سال ۸۳ با انعقاد قطعنامه‌هایی به دنبال ایجاد تحریم بودند و به طور کلی سه بار با خیال اینکه ایجاد تحریم، آغاز پایان برای جمهوری اسلامی است، به دنبال تحریم‌های جدید بودند.

وی با بیان اینکه پس از سی و چند سال تلاش، آمریکا فکر می‌کرد به خواسته‌های خود رسیده است، گفت: حدود ۶ قطعنامه علیه ایران منعقد شد و آنها به دنبال فراموش کردن عزت ایران در قالب این قطعنامه‌ها بودند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: از قطعنامه ۱۶۹۶ تا ۱۹۲۹ که از بدترین قطعنامه‌ها بود، آمریکا به دنبال کمرنگ کردن و فراموشی عزت ایران بود که خوشبختانه به آن نرسید.

ظریف اظهار داشت: به لطف خداوند حتی یک دقیقه از این قطعنامه‌ها علیه ایران اجرا نشد و خوشبختانه شاهد این هستیم که عزت ایران حفظ شده است.

وی با اشاره به توافق انجام شده میان دو طرف تصریح کرد: در این شرایط توافقی انجام شد که به جز برخی از افراد داخلی در دنیا هیچ فردی ادعا نکرد که در این توافقنامه ایران غیرعزتمندانه رفتار کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: در این مدت من ندیدم نویسنده یا تحلیلگری بنویسد که در این توافق اخیر ایران متضرر شده است.

ظریف با بیان اینکه اهداف این توافقنامه متعدد بود، گفت: این توافق حاصل سرعقل آمدن کسی نیست و این توافق را با وجود خواسته طرف مقابل انجام دادیم.

وی با اشاره به توافق وین گفت: چرا امروز ترامپ می‌گوید این را پاره می‌کند و می‌گوید سرمان کلاه رفته است، زیرا می‌گوید شما محکم‌ترین ممنوعیت موشکی ایران را داده‌اید و یک چیز آبکی گرفته‌اید. من ندیدم که کسی بنویسد در این توافق ایران مورد ضرر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه منطقه امروز با تحول راهبردی مواجه است، عنوان کرد: با توجه به شرایط و وضعیت کنونی، باید بگوییم که شرایط ما در منطقه حساس است و بدخواهان ما از سه حوزه داخلی، بین‌المللی و منطقه‌ای احساس خطر راهبردی می‌کنند.

ظریف تصریح کرد: منطقه احساس می‌کند با یک تحول راهبردی مواجه است و ما باید توجه کنیم که شرایط کنونی ما حساس است. بدخواهان ما بیکار نخواهند نشست و طراحی و هزینه می‌کنند. هزینه عربستان در سال گذشته برای دیپلماسی عمومی را ما از اول انقلاب تا به حال نداشته‌ایم و در سال‌های آینده هم به آن نخواهیم رسید. بد خواهان ما در ناکامی راهبردی قرار گرفته‌اند. فراموش نکنیم گرفتار شدن در بحث های بی‌دلیل داخلی به طرف مقابل فرصت طراحی مجدد خواهد داد.

وی عنوان کرد: امروز حرف‌های نامناسب و تندخویی‌هایی که از سردمداران سعودی می‌شنویم نشانه قدرت نیست، بلکه ناشی از ضعف و عدم خودباوری آنان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: رقابت‌های داخلی نباید موجب شود که فراموش کنیم در چه ظرف زمانی حرکت می‌کنیم و بدخواهان ما به دنبال چه اهدافی هستند تا ناکامی تاریخی خود را جبران کنند. در این راستا، تاکید رهبری مبنی بر اینکه نباید فراموش شود کسی به شما لطف نکرده است، را از یاد ببریم.

ظریف با اشاره به تلاش‌های عجیب و غریبی که از سوی برخی از کشورها و حکومت‌ها به ویژه حکومت‌های دیکتاتوری شاهدیم،‌ گفت: این رژیم‌ها به شدت نگران شده‌اند و برای جبران این نگرانی‌هایشان تقریبا وارد فاز انتحاری شده‌اند. نه تنها عاملانشان که همان تکفیری‌ها هستند، اقدامات انتحاری انجام می‌دهند بلکه خودشان نیز وارد فاز انتحاری شدند.

وی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در وضعیت و امنیت امروز به این علت است که به جز توان مردم به نیروی دیگری اتکا نکردیم البته باید به نوبه خودمان بیشتر هوشیار باشیم.    

انتهای پیام/

http://fna.ir/Q47YFY

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,