ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۱۴ مهر ۱۳۹۵ – ۱۵:۱۴

هواپیمای برزیلی

مقامات ارشد دولتی گفتند، شرکت‌های برزیلی نظیر امبرائر و مارکوپولو که در تلاش‌اند تا قراردادهای چند میلیارد دلاری برای فروش هواپیما و اتوبوس به ایران منعقد کنند، به‌دنبال مدیریت کردن تحریم‌های مالی همچنان پابرجای آمریکا علیه تهران هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به‌نقل از بلومبرگ، مقامات ارشد دولتی گفتند، شرکت‌های برزیلی نظیر امبرائر و مارکوپولو که در تلاش‌اند تا قراردادهای چند میلیارد دلاری برای فروش هواپیما و اتوبوس به ایران منعقد کنند، به‌دنبال مدیریت کردن تحریم‌های مالی همچنان پابرجای دولت آمریکا علیه تهران هستند.

مهدی رونق، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران که تا همین اواخر معاون سفیر ایران در برازیلیا بوده، گفت، شرکت هواپیماسازی امبرائر پیشرفت خوبی در مذاکرات برای فروش دست‌کم ۲۰ فروند هواپیمای ای‌195 به‌ارزش بیش از یک میلیارد دلار به ایران داشته است. شرکت اتوبوس سازی مارکوپولو هم در حال مذاکره برای تأمین بخشی از ۲۷ هزار دستگاه اتوبوس مورد نیاز ایران است.

مشکل اصلی بر سر راه این معاملات بانک‌های برزیلی هستند که به‌دلیل ترس از مجازات‌های دولت آمریکا تمایلی به همکاری با ایران ندارند. به‌گفته دو مقام ارشد بانکی در برازیلیا، نگرانی آنها این است که دارایی‌ها و شعبات آنها در خاک آمریکا موجب شود آنها بانک‌هایی آمریکایی به حساب آیند.

مقامات دولتی و تجاری گفتند، برزیل باید تلاش بیشتری انجام دهد تا راه‌های جایگزینی نظیر استفاده از بانک‌های کوچکتر اروپایی که فعالیتی در آمریکا ندارند، بیابد.
رودریگو دی آزردو سانتوس، دیپلمات ارشد برزیلی در زمینه تجارت گفت: «ما با چندین بانک تماس گرفته‌ایم تا توضیح دهیم که یافتن راه حلی که نه‌تنها به‌نفع شرکت‌های برزیلی بلکه به‌نفع خود بانک‌ها هم باشد امکان پذیر است». وی به‌دلیل غیرعلنی بودن این مذاکرات، به اسامی این بانک‌ها اشاره‌ای نکرد. «ما در حال مذاکره در مورد قراردادها هستیم».

سفارت آمریکا در برزیلیا به درخواست‌های مکرر برای اظهار نظر در مورد تحریم‌های ایران و تأثیرات آن بر قراردادهای تجاری برزیل با این کشور پاسخی نداده است.
خوزه سرا، وزیر امور خارجه برزیل در ماه سپتامبر در حاشیه نشستی در نیویورک گفت: «البته که ما علاقمند به گسترش تجارت با ایران هستیم. ایران بازاری جذاب است… همه ما داریم در این زمینه سخت کار می‌کنیم».

انتهای پیام//۱۶۶*

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال110 روز قبل