ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

"سید صادق الشرفی" در گفتگو با تسنیم مطرح کرد

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۵:۰۷

صادق الشرفی

یک کارشناس یمنی تأکید کرد که طرح جدید آمریکایی‌ها برای صلح در یمن در حقیقت تلاش این کشور برای نجات آل‌سعود از باتلاق یمن است.

"سید صادق الشرفی" کارشناس مسائل سیاسی یمن در گفتگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به بررسی آخرین تحولات سیاسی و نظامی یمن پرداخت و در این باره گفت: تحولات سیاسی و نظامی جدید در عرصه یمن دشمن سعودی و آمریکایی‌ها را تحت فشار قرار داده است که از جمله این تحولات عملیات نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در شهرهای نجران و تصرف چندین پادگان مهم سعودی در استان‌های جیزان و عسیر در جنوب این کشور است. این مسئله باعث تحرک فوری آمریکایی‌ها و تلاش آنان برای خارج کردن آل سعود از باتلاقی   که در آن گیر کرده‌اند شده است.

او به تشکیل شورای سیاسی ملی در یمن اشاره کرد و توضیح داد: تحولات سیاسی اخیر نیز فشار زیادی به دشمن وارد کرده است، توافق سیاسی مهمی  که در داخل کشور روی داد قدرت تصمیم گیری را بار دیگر به نیروهای ملی داخلی بازگرداند و گرفتن تصمیمات سرنوشت‌ساز و ملی را همان‌طور که ملت یمن همواره و از آغاز جنگ درخواست می‌کرد بار دیگر محدود به داخل کشور کرد.

الشرفی ادامه داد: وجود راه‌حل‌های داخلی و تصمیم قاطع نیروهای ملی برای پرکردن فضای خالی موجود در عرصه سیاسی کشور که دشمن خواهان استمرار آن  بود نشان دهنده تمایل زیاد ملت یمن برای خروج از این جنگ است.  تأسیس شوراهای حاکمیتی و دولتی راه‌حل مناسبی برای پر کردن فضاهای خالی موجود در عرصه سیاسی کشور است.

او در همین خصوص خاطرنشان کرد: دشمن سعودی قصد دارد حملات خود و کشتار ملت یمن را تا نفوذ مجدد عوامل خود در جریان‌های سیاسی و در میان جامعه ادامه دهد تا بتواند به این ترتیب در صورت تشکیل دولت نیروهای مزدور خود را وارد آن کند.

تلاش آمریکایی‌ها برای خارج‌کردن عربستان از باتلاق یمن

کارشناس مسائل سیاسی یمن در بخش دیگری از سخنان خود درباره طرح صلح جدید آمریکایی‌ها گفت: آمریکایی‌ها هم‌اکنون در تلاش برای ارائه طرح صلح جدیدی هستند که تفاوتی با طرح‌های پیشین آنان ندارد و تنها تفاوت آن این است که در ظاهر تلاشی برای متوقف کردن عملیات نظامی است که البته بیشتر منظور عملیات نظامی در مرزهای عربستان و استان‌های جنوبی این کشور از جمله جیزان و عسیر است.

او تأکید کرد: این اقدام آمریکایی‌ها تلاش برای خارج کردن عربستان از وضعیت خجالت‌آور کنونی آنان است و این طرح نشان دهنده تمایل آمریکا برای حفظ نفوذ خود در یمن و تلاش برای به زانو درآوردن نیروهای ملی کشور است. طرح جدید آمریکایی‌ها به‌طور کامل از سوی یمنی‌ها رد شده است و نیروهای ملی تأکید کرده‌اند که نمی‌توانند هیچ طرحی را که شرط آن تسلیم شدن یمنی‌ها باشد، بپذیرند.

این کارشناس یمنی در خصوص نقش روسیه در پرونده یمن توضیح داد: منافع روسیه در تقابل با منافع آمریکا و ایادی آن در منطقه است و باید حداقل برای متوقف کردن این جنگ علیه یمن تلاش کند و از آنجا که در سازمان ملل و شورای امنیت از نفوذ زیادی برخوردار است می‌تواند نظر خود در خصوص یمن را مطرح کند اما این کشور تاکنون نقش قابل ذکری در پرونده یمن نداشته است و حتی موضع روشنی در این خصوص ندارد.

او در پایان گفت: گمان می‌کنم روسیه به‌خوبی درک می‌کند که یمن تفاوتی با سوریه ندارد و جنگ علیه سوریه نیز تفاوتی با جنگ علیه یمن ندارد، جنگ علیه سوریه به‌دلیل قدرت یافتن این کشور، خودکفا شدن و وجود دولت آزاد مخالف استعمار و پشتیبان مقاومت در منطقه آغاز شد. در یمن نیز پس از بیست و یکم سپتامبر و انقلاب مردم یمن و آزاد شدن آنان از بند استعمار ایادی آمریکا همچون داعش و القاعده و مزدوران آل سعودی در آستانه زوال و نابودی کامل بودند از این رو واشنگتن و مزدوران سعودی حمله به یمن را آغاز کردند.

انتهای پیام/*

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال175 روز قبل