ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، قانونگذاران ارشد مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه تصریح کرده‌اند علی‌رغم اقدام جدید وزارت خزانه‌داری کشورشان در صدور مجوز برای شرکت‌های بین‌المللی «بوئینگ» و «ایرباس»، تلاشها برای جلوگیری از فروش هواپیماهای مسافربری به ایران توسط این دو شرکت را ادامه خواهند داد.    

«پیتر روسکام» و «جب هنسرلینگ»، دو نماینده جمهوری‌خواه کنگره در نامه‌ای به «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری »، روز جمعه از این نهاد آمریکایی که مسئولیت نظارت بر اجرای تحریم‌ها را بر عهده دارد خواسته‌اند درباره تبعات امنیتی تحویل هواپیما به ایران توضیحات بیشتری ارائه کند. 

این دو نماینده در نامه‌ای که به رویت خبرگزاری انگلیسی رویترز رسیده، ضمن تکرار اتهامات علیه ایران می‌نویسند: «شواهد اندکی درباره توقف ارسال سلاح، نیرو و پول نقد به گروه‌های تروریستی و رژیم‌های سرکش توسط (شرکت) ایران‌ایر وجود دارد.»

نمایندگان کنگره آمریکا شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران، «ایران‌ایر» را به تلاش برای استفاده از هواپیماهای مسافربری برای صدور سلاح و مهمات به سوریه و لبنان متهم کرده‌اند. تهران همواره این اتهامات را قاطعانه رد کرده است. 

هر دو نماینده‌ای که روز جمعه نامه نوشته‌اند سمت‌های مهمی در مجلس نمایندگان آمریکا دارند. روسکام رییس کمیته فرعی نظارت در کمیته روشها و ابزارها است. هنسرلینگ، رئیس کمیته امور مالی مجلس نمایندگان است.  

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه مجوزهایی را صادر کرد که امکان تحویل حداقل ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به ایران را فراهم می‌کند.

این نهاد آمریکایی ساعاتی بعد نیز اعلام کرد مجوزهای مشابهی برای شرکت بوئینگ صادر کرده است. 

فروش هواپیما به ایران موجب رونق اقتصادی برای شرکت‌های هواپیمایی ایرباس و بوئینگ در سالی که آنها با کمبود فروش مواجه بوده‌اند، خواهد شد. از طرف دیگر ایران می‌گوید برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی‌اش به ۴۰۰ فروند هواپیما نیاز دارد.

دو شرکت بوئینگ و ایرباس، هر یک توافقی برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده‌اند.

این قراردادها بعد از توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام که تحریم‌های فروش هواپیما به ایران را رفع می‌کند امضا شدند.  

نقل و انتقالات مالی مربوط به این قراردادها به دلیل پابرجا ماندن تحریم‌ها علیه بانک‌های آمریکایی کماکان با مشکل رو به روست. 

انتهای پیام/ * 

http://fna.ir/LSEAYT

منبع : farsnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,