ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

حیات وحش ایران

ایران گونه‌های گیاهی و جانوری و زیستگاه طبیعی را دربرمیگیرد. یکی از معروفترین گونه‌های جانوری ایران آخرین گونه یوز آسیایی است که یوز ایرانی هم خوانده می‌شود و امروزه فقط در ایران یافت می‌شود. ایران گونه‌های شیر و ببر مازندران را در اوایل قرن بیستم از دست داده است.

طبق آمار سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران ۱۱۴۰ گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آب‌های داخلی و حدود ۶۵٠ گونه ماهی در آب‌‌های دریایی در اکوسیستم‌های خشکی و آب‌های داخلی کشور شناسایی شده است. از این‌گونه‌ها می‌توان به ١٩٧ گونه پستاندار، ۵٣۵ گونه پرنده، ٢٢٧ گونه خزنده، ٢١ گونه دوزیست و ١۶٠ گونه ماهیان آب‌های داخلی اشاره کرد. از این تعداد حدود ٧۶ گونه از رده‌های جانوری ایران در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد که این‌گونه‌ها شامل ١٩ گونه از پستانداران، ٢۵ گونه از پرندگان، ١۶ گونه از خزندگان، چهار گونه از دوزیستان و ١٠ گونه از ماهیان آب‌های داخلی است. سازمان حفاظت محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۲ اعلام کرد که دست‌کم ۷۴ گونه از جانوران این کشور در سیاههٔ قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت قرار دارند. بجز یوزپلنگ ایرانی که در وضعیت بحرانی قرار دارد، پستاندارانی مانند گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فک دریای خزر، هوبره،پلنگ، خرس سیاه، تمساح پوزه کوتاه، نهنگ آبی و نهنگ باله‌ای نیز در معرض خطر انقراض هستند.

ایران با داشتن حدوداً شش هزار گونه گیاهی یکی از غنی‌ترین گونه‌های گیاهی در کشورهای خاور نزدیک را از جنگلهای شبه حاره‌ای تا درختزارهای سازگار با خشکی و… داراست.

جانوران ایران گروههای متعددی را دربر می‌گیرند ولی تابحال تلاش هماهنگی برای ضبط همه گستره آن بطور سازمان یافته چنان‌که برای گیاهان شوروی سابق، عربستان و هند سابق بریتانیا شده، صورت نپذیرفته است.

 

تصاویری از حیات وحش ایران

حیات وحش

حیات وحش

حیات وحش

 حیوانات حیات وحش

 حیوانات

حیات وحش ایران

حیات وحش

حیات وحش

منبع : دلگرم

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,