ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از دیلی صباح، واردات برق ترکیه در نیمه نخست سال جاری به مدت مشابه سال ۲۰۱۵، ۴۶ درصد کاهش یافت.

از جمله دلایل کاهش واردات برق ترکیه تمرکز دولت این کشور بر افزایش تولید برق و همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید نیرو بوده است که وابستگی این کشور در حوزه نیرو را به خارج کاهش داده است.

بنا به آمارهای ارائه شده از تجارت خارجی ترکیه، این کشور در ۶ ماهه نخست سال گذشته میلادی ۲٫۵ میلیارد کیلووات ساعت برق از یونان، بلغارستان، گرجستان و ایران وارد کرد. این حجم طی سال جاری با ۴۶ درصد کاهش به ۱٫۸۹ میلیارد کیلووات ساعت رسید.

سال گذشته ارزش واردات برق به ترکیه در این مدت ۲۳۲ میلیون دلار ارزیابی شد که در مدت مشابه سال جاری این رقم با ۶۱ درصد کاهش به ۸۹ میلیون دلار رسید.

در این مدت بلغارستان با صادرات ۳۵۹ میلیون کیلووات ساعت بزرگترین تأمین کننده برق ترکیه بود. در ۶ ماه نخست سال جاری، یونان، آذربایجان و گرجستان در کنار بلغارستان به ترکیه برق صادر کردند اما اگرچه ایران در سال گذشته از جمله کشورهای تأمین کننده برق ترکیه بود در سال جاری آماری از صادرات نیرو توسط ایران به ترکیه به چشم نمی‌خورد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/CZ4NI5

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,