ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

کارشناس سوری در گفت وگو با تسنیم:

۲۶ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۱:۲۸

غالب قندیل

مدیر مرکز مطالعات و رسانه های خاور جدید سوریه تاکید کرد: ایستادگی سوریه و متحدان روس و ایرانی در برابر گروههای تکفیری و تروریستی تنها راهی است که موجب خواهد شد ترکیه متوجه شود چشم اندازی برای امید بستن به گروههای تروریستی وجود ندارد.

«غالب قندیل» مدیر مرکز مطالعات و رسانه های خاور جدید در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در دمشق اظهار داشت: ایستادگی سوریه و متحدان آن در برابر گروههای تکفیری و تروریستی تنها راهی است که موجب خواهد شد ترکیه متوجه شود چشم اندازی  برای امید بستن به گروههای تروریستی وجود ندارد.

ترکیه همچنان در صف مقدم ائتلاف ضد سوری

وی در مورد دیدار اخیر رجب طیب اردوغان با ولادیمیر پوتین همتای روس خود گفت که این دیدار تا این لحظه نتایج ملموسی که حاکی از تغییر رفتار ترکیه در ارتباط با حمایت از متجاوزان سوریه، نداشته است و ترکیه همچنان در صف مقدم ائتلاف ضد سوری جا دارد.
این کارشناس سوری در مورد موضع اردوغان در قبال مبارزه با تروریسم در جریان سفر به روسیه گفت: آنچه در نشست پترزبورگ رخ داد، تلاش برای بازگشت به شرایط پیش از سرنگونی جنگنده روس به دست دولت ترکیه بود تا از این طریق روابط با روسیه و مشارکت تجاری و اقتصادی بین دو طرف که در طول پنج سال بحران سوریه پابرجا بود، حفظ شود.

صحبت های شیرین اما بی حاصل

قندیل ادامه داد: ادعاهای اخیر رهبران ترکیه مبنی بر اینکه در مرحله آینده شاهد تغییرات جدی در روابط ترکیه و سوریه خواهیم بود، در حالی است که همواره رهبران ترک در مورد مبارزه با تروریسم سخنان شیرین برزبان می آورند، اما خیلی زود پس از این صحبت ها شاهد افزایش سطح حمایت ترکیه از گروههای تروریستی مانند داعش، جبهه النصره و سایر گروههای مشابه هستیم که علیه سوریه وارد جنگ شده اند.

مانور کلامی در مورد مبارزه با تروریسم

مدیر مرکز مطالعات خاور جدید گفت که اردوغان و معاونان او به صحبت هایی از این دست معروف هستند با این حال منظور این نیست که احتمال تغییر در سیاست ترکیه وجود ندارد بلکه اگر تغییری به وجود آید، حاصل ایستادگی سوریه و متحدان واقعی آن است.

تنها ایستادگی سوریه و حمایت متحدانش رمز پیروزی است

وی تاکید کرد که حمایت ایران، حزب الله و روسیه از سوریه موجب خواهد شد که رهبران ترکیه احساس کنند که چشم اندازی برای امید بستن به گروهک های تروریستی وجود ندارد و در واقع این ایستادگی و حمایت تنها راهی است که رهبران ترکیه را به تجدید نظر در محاسبات خود در قبال سوریه و گروههای تروریستی وا خواهد داشت.

جنگ علیه تروریسم در حلب

قندیل در ارتباط با عملیات ارتش سوریه و متحدانش در حلب واقع در شمال سوریه تصریح کرد: جنگ نیروهای ارتش و متحدان آن علیه گروههای تروریستی در حلب که از حمایت سرویس اطلاعاتی ترکیه برخوردار هستند و به سلاح های ترکیه مجهز شده و آموزش دیده اند و با شبکه های ارتباطی در داخل خاک این کشور با مدیریت افسران آمریکایی و ترک ارتباط دارند، همچنان ادامه دارد و ارتش و متحدانش دستاوردهایی را به ثمر می رسانند.

تلاش ایران برای دور کردن ترکیه از محور ضد سوری

وی در بخش دیگری از این گفت وگو تصریح کرد: روسیه و ایران از پنج سال پیش همواره تلاش کرده اند ترکیه را از ادامه حمایت از گروههای تروریستی بازدارند و این تلاش ها به پشتوانه روابط عمیق تجاری و اقتصادی آنان با ترکیه صورت می گیرد اما متاسفانه این تلاش ها همواره با روابط ترکیه با ناتو و آمریکا و نقشه های منطقه ای آنان برخورد پیدا کرده است.

تغییر روابط با غرب چیزی جز باج خواهی ترکیه نیست

قندیل در خصوص احتمال تغییر روابط ترکیه و غرب در قبال تحولات منطقه ای اظهار داشت: به نظر نمی رسد رهبری ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان اکنون در صدد بازنگری در روابط خود با غرب باشد به ویژه اینکه این روابط تاریخی بوده و زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی را شامل می شود با این حال ترکیه به تغییر روابط با غرب اشاره دارد و در نظر دارد با این کار به نوعی باج خواهی اقدام کرده و دستاوردهای بیشتری را از آمریکا و اتحادیه اروپا برای خود محقق سازد.

بسته شدن مرزهای ترکیه به روی گروههای تروریستی

مدیر مرکز مطالعات خاور جدید در ادامه درباره اظهارات برخی مسئولان ترک در مورد تصمیم به مسدود کردن مرزهای ترکیه به روی گروههای تروریستی تاکید کرد: تا این لحظه مرزها باز است و ترکیه هیچ اقدامی در این خصوص اتخاذ نکرده است، بنابراین تا پیش از بسته شدن مرزها نمی توان از تغییر موضع ترکیه صحبت کرد و نمی توان به اظهارات اردوغان مبنی بر اینکه فردا مرزها بسته خواهد شد و پایگاههای تروریستی علیه سوریه از هم پاشیده می شود، چندان امیدوار بود زیرا یک سامانه کامل جنگی در ترکیه تشکیل شده است که هدف از آن دشمنی علیه سوریه و تجاوز به آن است.

آیا ترکیه به دعوت ایران پاسخ خواهد داد یا خیر؟

وی گفت: در ارتباط با تلاش ایران برای تغییر مواضع ترکیه در قبال سوریه باید گفت که روابط ترکیه و ایران برای هر دو طرف حائز اهمیت است و اکنون ایران پس از توافق هسته ای به مقصد اقتصادی و بازرگانی تمام کشورهای جهان تبدیل شده است از همین رو ترکیه نیز به دنبال منافع خود در این زمینه است اما باید پرسید آیا ترکیه به پافشاری مداوم ایران مبنی بر خروج از ائتلاف ضد سوری پاسخ خواهد داد یا خیر؟ این موضوعی است که در آینده روشن خواهد شد.

دست و پا زدن گروههای تروریستی در شکست و ناکامی

قندیل تاکید کرد: جنگ علیه سوریه وار مرحله ناکامی شده است و گروههای تروریستی در طول بیش از پنج سال گذشته از تغییر معادله مبتنی بر مقاومت دولت سوریه و متحدان قوی آن به ویژه محور مقاومت ناتوان ماندند، بنابراین نتیجه نهایی پیروزی سوریه و متحدانش در جنگ علیه تروریسم خواهد بود و حتی اگر زمان این جنگ بیش از این نیز به درازا بکشد و  نیازمند خودگذشتگی های بیشتر و خون دادن باشد، باز تروریست ها سرنوشتی جز هلاکت نخواهند داشت.

وی اظهار داشت: ما وارد مرحله پیشرفت شده ایم که دیگر چیزی به نهایی شدن این درگیری باقی نمانده است و واقعیتی که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به آن اشاره کرد مبنی بر این است که ادامه حمایت مالی و تسلیحاتی عربستان و قطر از طریق ترکیه و اردن به گروههای تروریستی تنها چیزی است که جنگ را طولانی می کند.

قندیل ادامه داد: طبیعی است که این حمایت با نظارت آمریکا و نقشه آن و نیز ناتو صورت می گیرد و فرانسه و انگیس و سایر کشورهای غربی نیز در آن مشارکت دارند در نتیجه وقتی این حمایت کاهش یافته و یا در نتیجه تحولات مشخص در توازن قدرت بین المللی و منطقه ای، متزلزل شود در آن صورت نهایی کردن درگیری آسان خواهد بود.

آینده روابط سوریه و ترکیه چگونه خواهد بود؟

وی تاکید کرد: ترکیه جنایت های بزرگی را در حق ملت و دولت سوریه و نیز ارتش مرتکب شده است و رهبری سوریه همواره گفته است که ما به دنبال حسن همجواری بوده و روابط ما با ترکیه برادرانه و مبتنی بر همسایگی و مشارکت منطقه ای است از همین رو آینده روابط در گروی تحولات ترکیه و روند سیاسی رهبران این کشور است و من شخصا پیش بینی می کنم که رهبری سوریه مجموعه شروطی دارند که آینده روابط در هر مرحله ای مبتنی بر آن خواهد بود.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال188 روز قبل