ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۲۹ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۰:۳۶

ترکیه 4

مقامهای ترکیه در ادامه سرکوب و بازداشت افراد مرتبط با کودتای نافرجام اخیر، ضمن بازداشت ۲۰۰ نفر دیگر اموال و دارایی‌های تجار و بازرگانان بزرگ را که مظنون به داشتن ارتباط با جنبش گولن هستند، توقیف کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دولت ترکیه در تازه‌ترین اقدام خود برای سرکوب کودتای نافرجام نظامی ۱۵ جولای، حدود ۲۰۰ نفر دیگر را بازداشت کرده و اموال و دارایی‌های تجار و بازرگانان بزرگ را که مظنون به همکاری و ارتباط با گولن هستند، ضبط و توقیف کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه قول داده است تا همه شرکتهایی را که با گولن در ارتباط هستند، تعطیل کند.

دولت ترکیه بارها فتح‌الله گولن را عامل اصلی وقوع کودتای ۱۵ جولای معرفی کرده است و خواستار استرداد وی از آمریکا شده است. گولن نیز این اتهامات را رد کرده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را طراح اصلی این کودتا معرفی کرده تا به‌بهانه آن، مخالفان و منتقدان دولت را سرکوب و پاکسازی نماید.

تاکنون هزاران نفر در بخش‌های آموزش، بهداشت و درمان و ارتش ترکیه و سایر بخش‌ها بازداشت یا از کار برکنار شده‌اند.

نیروهای پلیس ترکیه روز پنجشنبه به حدود ۲۰۰ خانه و دفتر کار یورش برده‌اند. خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که دادستان کل ترکیه حکم بازداشت ۱۸۷ نفر را صادر کرده است.

پلیس در استانبول و ۱۷ استان دیگر در حال تحقیق برای یافتن طرفداران جنبش گولن است. در بین شرکتهایی که هدف یورش پلیس ترکیه قرار گرفته‌اند، ۲ شرکت به چشم می‌خورد که در فهرست ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان از نظر نشریه فورچون هستند.

این ۲ شرکت به‌نامهای آیدینلی گروپ و اروغلو هلدینگ از تولیدکنندگان بزرگ پوشاک به شمار می‌روند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگی دارند.

کشورهای غربی اقدامات دولت ترکیه در سرکوب مخالفان و منتقدان را محکوم کرده‌اند.

نخست وزیر ترکیه به‌تازگی در اظهاراتی گفت: بیش از ۷۹۹۰۰ نفر نیز از شغل‌های دولتی برکنار شده‌اند. بیش از ۴۲۶۲ شرکت و مؤسسه نیز به‌خاطر ارتباط داشتن با گولن، تعطیل شده است.

انتهای پیام/*

 

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال156 روز قبل