ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

وبسایت رسمی برنامه نود – تنها دو روز دیگر به آغاز رقابت های المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو باقی مانده است. بی تردید بازی های المپیک بزرگترین رویداد چند رشته ای جهان است که قدمت آن به حدود یکصد و سی سال قبل باز می گردد.

به گزارش وب سایت رسمی نود، بیست و هشتمین دوره این بازیها در حالی از روز جمعه در شهر ریودوژانیرو برزیل آغاز می شود که در طول ادوار گذشته اتفاقات ریز و درشت بسیاری رخ داده که برخی از آنها به سبب اهمیت، رکورد شکنی یا به عنوان اولین ها در تاریخ ثبت شده اند. در طی روزهای بزگزاری بازی های المپیک قصد داریم گزارش مختصری از هر دوره این بازیها همراه با آماری کوتاه از اتفاقات هر دوره ارائه دهیم. در این گزارش به اولین دوره بازیها، در یونان باستان می پردازیم.

 

دوره اول
سال ۱۸۹۶
میزبان آتن (یونان)
تاریخ برگزاری ۶ تا ۱۵ آوریل
تعداد کشورهای شرکت کننده ۱۴
تعداد ورزشکاران شرکت کننده ۲۴۱
تعداد رشته های ورزشی ۱۰

نشان یوستر رسمی بازیها

تصویر مدال

تعداد کل مدالها

۱۲۲ مدال (۴۳ طلا- ۴۳ نقره- ۳۶ برنز)

 

اولین دوره بازی های المپیک مدرن به سال ۱۸۹۶در شهر آتن یونان برگزار شد. در تاریخ ۶ آوریل این دوره با برگزاری مراسم افتتاحیه و فقط با حضور ۲۴۱ ورزشکار مرد از چهارده کشور آمریکا، استرالیا، یونان، ایتالیا، اتریش، بلغارستان، شیلی، دانمارک، فرانسه، آلمان، بریتانیا، مجارستان، سوئد و سوئیس از چهار قاره اروپا، آمریکای شمالی و جنونی، و اقیانوسیه برگزار شد.

نمایی از مراسم افتتاحیه

این رقابتها در ده رشته و ۴۳ ماده مختلف ورزشی انجام شد که دوومیدانی با ۱۲ ماده، ژیمناستیک با ۸ و تیراندازی با ۵ ماده بیشترین مدالها و مواد ورزشی را به خود اختصاص داده بودند. سایر رشته های این بازیها عبارت بودند از دوچرخه سواری در پیست و جاده، شمشیربازی، تیراندازی، شنا، تنیس، وزنه برداری و کشتی فرنگی. البته قرار بود تا رشته قایقرانی هم جز ورزش های این دوره باشد که بنا به دلایلی این رشته از بازی های اولین دوره المپیک حذف شد.

 

 یکی از نکات در این دوره از بازیها، حضور دو برادر آمریکایی در رشته تیراندازی بود؛ سامر و جان پین هر دو در رشته های تپانچه آزاد ۲۵ و ۳۰ متر توانستند مدال طلای المپیک را به دست آورده و نام خود را به عنوان نخستین برادران قهرمان در تاریخ بازیها ثبت کنند. سه مدال دیگر رشته تیراندازی را هم ورزشکاران یونانی به دست آوردند. این دو کشور در پایان رقابت تنگاتنگی برای قهرمانی داشتند که در نهایت ایالات متحده با یک مدال طلای بیشتر قهرمان بازیها شد.

 سامر پین یکی از برادران پین که در ۳۰ متر تپانچه مدال طلا گرفت

ستاره و بهترین ورزشکار این مسابقات، ورزشکار چند رشته ای آلمانی بود. کارل شومن کسی بود که در چهار رشته این بازیها شرکت کرد و موفق شد به تنهایی ۴ مدال از شش مدال طلای کاروان ورزشی کشورش را به دست بیاورد. شومن در رشته های کشتی فرنگی، دوومیدانی، ژیمناستیک و وزنه برداری چهار مدال طلا کسب کرد. 

کارل شومن در فینال مسابقات کشتی

 

از نکات جالب این دوره از بازیها این بود که مواد ۱۰۰ و ۲۰۰ متر شنا در سالن برگزار می شد، اما برای مسافت های طولانی تر شناگران به وسیله قایق به دریا منتقل شده و در آنجا به دریا رفته و برای رقابت با سایر شناگران، فاصله مربوطه تا ساحل را شنا می کردند. آلفرد هایوش شناگر مجارستانی که قهرمان مواد ۱۰۰ و ۲۰۰ متر شده بود، پس از شرکت در مسافت های طولانی تر در دریا گفته بود، بیش از آنکه به فکر کسب مدال باشم، به فکر زنده ماندن بودم.

پس از پایان رقابتها، آمریکا با کسب ۱۱ طلا، ۷ نقره و ۲۰۱۶ برنز و کسب مجموع ۲۰ مدال قهرمان نخستین دوره المپیک شد و یونان میزبان هم با کسب ۱۰ طلا، ۱۷ نقره و ۱۹ برنز و مجموع ۴۶ مدال دوم شد. 

 

مجموع (۱۱ NOCs) ۴۳ ۴۳ ۳۶ ۱۲۲
رتبه کشور طلا نقره برنز مجموع
۱ پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا  ۱۱ ۷ ۲ ۲۰
۲ پرچم یونان یونان ۱۰ ۱۷ ۱۹ ۴۶
۳ پرچم آلمان آلمان ۶ ۵ ۲ ۱۳
۴ پرچم فرانسه فرانسه ۵ ۴ ۲ ۱۱
۵ Flag of the United Kingdom بریتانیای کبیر ۲ ۳ ۲ ۷
۶ پرچم مجارستان مجارستان ۲ ۱ ۳ ۶
۷ پرچم اتریش اتریش ۲ ۱ ۲ ۵
۸ پرچم استرالیا استرالیا ۲ ۰ ۰ ۲
۹ پرچم دانمارک دانمارک ۱ ۲ ۳ ۶
۱۰ پرچم سوئیس سوئیس ۱ ۲ ۰ ۳
۱۱ Olympic flag.svg تیم متحد ۱ ۱ ۱ ۳

 

۲۰۸۱

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,