ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

فرمانده سابق لشکر سوم ارتش ترکیه در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

۰۱ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۶:۲۰

سالدیرای برک ، فرمانده لشکر سوم ارتش ترکیه ؛ Saldıray Berk

ژنرال بازنشسته ارتش با انتقاد شدید از دولت ترکیه مبنی بر اینکه در مورد هشدارهایی که مقامات ارتشی در مورد جریان گولن به دولت داده بودند توجهی نکرده است، افزود: این نتیجه اهمالی است که در طول سالها رخ داده است.

«ژنرال سالدیرای برک»، فرمانده سابق لشکر سوم ارتش ترکیه به‌عنوان یکی از قوی‌ترین مردان نظامی این کشور که فرمانده مهمترین لشکر زمینی این کشور را به‌عهده داشت در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم به بررسی کودتای نافرجام این هفته ترکیه پرداخت.

ژنرال سالدیرای برک که دارای بالاترین درجه نظامی ترکیه (Orgenerel) است، در دوره فرماندهی لشکر سوم ارتش با پرونده سازی‌های جریان گولن در آستانه دستگیری و محاکمه به‌جرم اقدام برای کودتا بود. در آن دوره با مقاومت در برابر حکم، جریان گولن را از دستگیری خود ناامید کرد.

برک با غیر قابل قبول خواندن اقدامی که جمعه پیش در ترکیه از سوی برخی عناصر ارتش انجام شد، گفت: چنین چیزی امکان وقوع ندارد، این که یک ارتشی به‌روی مردم خودش آتش بگشاید مسئله‌ای غیرممکن است.

این ژنرال ارتش با تأکید بر اینکه بی‌شک این حادثه توسط جریانی که فتح‌الله گولن در رأس آن قرار دارد انجام شده است، گفت: این که چه جریانی در پس این حادثه است کاملاً روشن است.

وی در ادامه با انتقاد شدید از دولت ترکیه مبنی بر اینکه در مورد هشدارهایی که مقامات ارتشی در مورد این جریان به دولت داده بودند توجهی نکرده است، افزود: این نتیجه اهمالی است که در طول سالها رخ داده است. آنها در مقابل چشم همه آمدند، هشدار داده شد، همه از وجود این جریان خبر داشتند، بارها از نقاط مختلف به دولت هشدار داده شد، اما به‌رغم همه اینها دولت اهمیتی به این هشدارها نداد.

فرمانده سابق لشکر سوم ترکیه که از سوی جریان گولن با عنوان اوراسیاگرایی مورد اتهام قرار گرفته بود، در مورد نتایج این کودتا در صورت موفقیت، گفت: در صورت موفقیت این کودتا آنها تمام سیاست‌های آمریکا را در کشور اعمال می‌کردند. همین کودتا هم ضربه سنگینی به روابط منطقه‌ای که بین کشورهای منطقه در حال شکل‌گیری بود، زد. در هفته‌های اخیر فرآیند بازسازی روابط با کشورهای همسایه آغاز شده بود. این فرآیند باعث ناراحتی جهان غرب شده بود و آنها می‌خواستند که در این روابط تأثیرگذار باشند.

وی در ادامه گفت: با وجود شکست کودتاگران، اما اینکه با وجود تمام هشدارهای انجام شده، هیچ تدبیری در برابر این جریان گرفته نشده است واقعیتی تلخ است.

ژنرال برک همچنین به رفتاری که برخی عناصر با سربازان ارتش که تحت امر فرماندهان کودتاگر بوده‌اند، داشته‌اند اشاره کرده گفت: سرباز جزو همین ملت است. او تنها تحت امر فرمانده است و رفتارهایی که با این سربازان انجام شد مسئله‌ای نیست که انسان بتواند تحمل کند.

انتهای پیام/*

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال215 روز قبل