ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

آیت‌الله نوری‌همدانی در مشهدمقدس:

۲۳ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۲۸

ایه الله نوری همدانی

مرجع تقلید شیعیان با تاکید براینکه علمایی نظیر سید حسن نصرالله باید به عنوان نمونه‌ای برای عالم انقلابی باشند و مبین انقلاب هستند، گفت: باید تمام تربیت‌شوندگان حوزه اهل قلم باشند، روی منبر یک خطیب قوی و در مقابل دشمن نیز سرباز خط‌شکن باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، آیت‌الله حسین نوری همدانی صبح امروز در سومین همایش مشترک مدیران حوزه‌های علمیه، مسئولان بسیج طلاب و روحانیون که در محل مجتمع فرهنگی تربیتی ولایت مشهد برگزار شد، اظهار داشت: نقش حوزه علمیه، توام بودن علم با معنویت اسلام، هدایت مردم توسط علما و مبارزه با دشمنان و مخالفان است.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه قم با دوام‌ترین حوزه است، گفت: عظمت و اقتدار قم در تاریخ مشخص است و پس از آن حوزه علمیه بغداد و شیخ مفید قرار دارد. توجه به تاریخ حوزه‌ها بسیار اهمیت دارد، حوزه علمیه اصفهان در زمان صفویه بسیار مهم بوده و فعالیت شیخ بهایی قابل توجه است.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به ضرورت توجه به علم فقه گفت: علم فقه بسیار شریف و تاثیرگذار است به‌ویژه فقه شیعه و اهل‌بیت(ع) که در کتاب اصول کافی نیز در باب آن  مباحث قابل توجهی گفته شده است. فقه اهل بیت(ع) شریف‌ترین و عالی‌ترین سرمایه‌ای است که خداوند در اختیار ما قرار داده و حوزه‌های علمیه باید فقیه تربیت کنند تا به مردم و جامعه خدمات ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه حوزه باید طبقه‌بندی شود، افزود: طبقه‌بندی سبب می‌شود شناخت استعدادها، افکار و آمادگی‌ها انجام شود و در این طبقه‌بندی عده‌ای باید فقیه شوند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به ضرورت مطالعه در تاریخ خاطرنشان کرد: ما ۳ هجرت در تاریخ اسلام داریم؛ هجرت پیامبر(ص)، امام حسین (ع) و امام رضا (ع) باید بررسی و مطالعه شود که چطور این هجرت‌ها اتفاق افتاده و چه اثراتی داشته است.

وی با اشاره به اینکه تاریخ مبتنی بر سنن الهی است، گفت: شناخت سنن و براساس آن گام‌برداشتن دارای اهمیت است بنابراین تدریس نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در حوزه علمیه بسیار مهم است. باید تمام تربیت‌شوندگان حوزه اهل قلم باشند، روی منبر یک خطیب قوی و در مقابل دشمن نیز سرباز خط‌شکن باشند.

آیت‌الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: نخستین کار حوزه علمیه تربیت فقیه نویسنده‌ی مورخ مجاهد است و ساختن انسان این‌چنینی بسیار اهمیت است. علم توام با معنویت و اخلاق دارای ارزش و اهمیت است. عالمی‌ می‌تواند در جامعه نقش بسیجی ایفا کند که اخلاص کامل داشته باشد در واقع اخلاص زمینه‌ساز برکت علم است، زهد و ساده‌زیستی طلاب و علما حدیث نبوی است و لازمه رشد علمی است.

وی با اشاره به ضرورت تلاش در راستای تقویت اخلاق و معنویت گفت: علماء باید خود را مجهز به هدایت و خدمت به مردم کنند چراکه انبیاء که مبعوث می‌شدند، ابتدا مردم را هدایت می‌کردند. امام راحل، مردم را بیدار و هوشیار کرد و به‌وسیله مردم رژیم شاهنشاهی را حذف، استکبار را از ایران محو و در هشت سال دفاع مقدس آنچنان که دیدیم، عمل کردند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به مناظره و مبارزه با دشمنان اسلام گفت: از ابتدای اسلام دشمنان کینه‌توزی داشته و همواره کفار و صهیونیست‌ها در مقابل اسلام وجود دارند که بی‌تفاوت و ساکت‌بودن نوعی گناه است و باید خود را مجهز کرد؛ هر پدیده ضدارزشی که با دین اصطکاک دارد باید علماء در مقابل آن به میدان بیایند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به اینکه در میدان سوریه، یمن  لبنان وغیره علماء باید در صف اول جبهه‌ها باشند، گفت: جهاد دفاع و جهاد برای اسلام ضروری است چراکه نظام ولایی و بیداری اسلامی که تمام جهان فراگرفته نتیجه کار امام (ره) است. امام(ره) اسلام ناب را به عرصه زندگی مردم آورد و انقلاب هدیه الهی است و باید حفظ شود و در حوزه‌ها‌ باید روحیه انقلابی پابرجا باشد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه همیشه باید انقلاب در حوزه‌ها زنده باشد، تصریح کرد: همیشه در حوزه باید عده‌ای کفن‌پوش و آماده باشند، علمایی نظیر سید حسن نصرالله باید به عنوان نمونه‌ای برای عالم انقلابی باشند و مبین انقلاب هستند.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال160 روز قبل