ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

بچه ربات تویوتا که حرف می‌زند تا پشت فرمان چرت نزنید!

شرکت تویوتا اعلام کرد از سال آینده فروش بچه روبات‌های خود را آغاز خواهد کرد، روبات‌هایی به اندازه یک کف دست که از توانایی برقراری ارتباط و مکالمه برخوردار است.

  به  گزارش همشهری آنلاین؛ قد این روبات کوچک که کایروبو مینی نام دارد،‌تنها ۱۰ سانتیمتر است و با هدف همراهی و دوستی با انسان‌ها طراحی و ساخته شده‌است. از این رو می‌تواند براساس داده‌هایی که از خودروی صاحبش به دست می‌آورد درباره سفری که در پیش رو دارند اظهار نظر کرده و به صحبت با مالکش بپردازد.

  اخبارعلمی  ,خبرهای   علمی ,ربات

این روبات همچنین از ویژگی‌های کودکانه برخوردار است، با این همه به اعتقاد متخصصان روباتیک، یک روبات نمی‌تواند جایگزینی برای کودکان باشد. به گفته فومینوری کاتاوکا مهندس طراح شرکت تویوتا، این روبات زمانی که روی صندلی خودرو نشسته‌است به تقلید از حرکات کودکان کمی می‌لرزد، به این معنی که هنوز مهارت کافی برای حفظ تعادلش را به دست نیاورده‌است. به بیانی دیگر آسیب‌پذیری روبات با این هدف طراحی شده‌است تا ارتباط عاطفی میان روبات و مالکش قوی‌تر شود.

 

این روبات می‌تواند به مذاق افرادی که از غریزه پرورش‌دادن برخوردارند،‌ خوش بیاید، اما به گفته کرستین داتنهان از دانشگاه هرتفوردشایر، تصور اینکه این روبات بخواهد جای خالی یک کودک را در خانواده‌ای پر کند توهین آمیز است. وی به تبلیغات شرکت تویوتا اشاره دارد که در آن زنی دیده می‌شود که درحال رسیدگی به روبات است،‌اما شرکت تویوتا مستقیما ادعایی مبنی بر جایگزین کردن کودک به واسطه این روبات نداشته‌است. داتنهان می‌گوید شاید در اختیار داشتن این روبات به افراد حس خوبی بدهد، اما درواقع پای هیچ عنصر انسانی در میان نیست، روبات‌ها نمی‌توانند جایگزین کودکان شوند.

 

تویوتا می‌گوید بچه روباتش می‌تواند با استفاده از اشاره، حالت‌های صورت و پلک زدن در مکالمات غیررسمی مشارکت کند. اولویت‌های مالک خود رو رویداد‌های گذشته را به خاطر بسپارد. داده‌های تجهیزات متصل به اینترنت را برای اظهارنظر کردن به کار ببندد.

 

قیمت این روبات ۳۰۰ پوند اعلام شده‌است و هنوز برنامه‌ای برای فروش آن در خارج از ژاپن مطرح نشده‌است. با این همه این روبات نسبت به دیگر روبات‌هایی که با هدف همنشینی با انسان ساخته شده‌اند،‌مانند روبات پپر، قیمت کمتری دارد.

 

نسخه قدیمی کایروبو مینی که کایروبو نامداشت در سال ۲۰۱۳ به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شد تا در مطالعه‌ای درباره حضور در خلاء و تنهایی در کنار فضانورد ژاپنی کوچی واکاتا باشد.

 

منبع : بیتوته

مجله