ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

بوئینگ صدمین سال فعالیت خود و یک قرن حضور در نوآوری های صنعت هوایی را جشن گرفت.

این کمپانی هنوز هم یکی از بزرگترین شرکت ها در بازار خطوط هواپیمایی دنیاست. بوئینگ از 7 سری هواپیمای مسافربری برخوردار است که تقریبا در تمامی فرودگاه های فعال در سراسر دنیا به چشم می خورند. این کمپانی همچنین با طراحی و تولید F-18 Hornet و F-15E Strike Eagle در حوزه نظامی فعال بوده است.

در بزرگداشت صد سال حضور موفق این کمپانی در حوزه صنعت هوایی، در ادامه نگاهی به تاریخچه بوئینگ می اندازیم.

بوئینگ صد ساله شد

روز اول ماه مارس 1919، بیل بوئینگ(نفر سمت راست در تصویر) و ادی هوبارد، نخستین پرواز پستی بین المللی را از سیاتل به ونکوور با هواپیمای بوئینگ مدل C که نخستین هواپیمای تولید شده توسط کمپانی بوئینگ بود انجام دادند.

بوئینگ صد ساله شد

در طی صد سال فعالیت، بوئینگ مسیر جالبی را پشت سر گذاشته است: ازتولید بال های چوبی با پوشش کرباس در هواپیماهای دو باله تا بال های کامپوزیت فیبر کربنی در هواپیمای 787 Dreamliner.

بوئینگ صد ساله شد

قایق پرنده 204 بوئینگ که در آب های شمال غربی اقیانوس آرام بطور رایج مورد استفاده قرار می گرفت، در ماه سپتامبر سال 1937 معرفی شد. این قایق ها ظرفیت 5 سرنشین را داشتند و از بدنه ای از چوب ماهون و بال هایی از چوب و پارچه برخوردار بود. موتور آن یک موتور Pratt & Whitney Wasp با 400 اسب بخار توان بود که امکان دستیابی به سرعتی معادل 214 کیلومتر بر ساعت را برای این محصول فراهم می کرد.

بوئینگ صد ساله شد

این تصویری از یک بوئینگ مدل 247D است که بر فراز نیویورک در پرواز است. این مدل در دهه 1930 معرفی شد و از بدنه ای کاملا فلزی برخوردار بود. با بهره مندی از دو موتور، می توان این مدل را نخستین هواپیمای مسافربری مدرن دانست.

بوئینگ صد ساله شد

مهندس ارشد بوئینگ، ولوود بیال، این هواپیمای چهار موتوره با ظرفیت 33 سرنشین موسوم به Stratoliner را در 12 ژوئیه سال 1939 برای نخستین بار به پرواز درآورد. این هواپیما برای پروازدر ارتفاعات بالا طراحی شده بود.

بوئینگ صد ساله شد

هواپیمای غول پیکر Fortress که در تصویر مشاهده می شود روز سوم آگوست سال 1941 و پس از مصاف با هواپیمای Gneisenau آلمانی در جایی در محدوده هوایی انگلستان فرود آمد. این هواپیمای چهار موتوره ی دور پرواز نقش مهمی در حملات نیروی ارتش سلطنتی به سرزمین های اشغال شده توسط آلمان نازی بازی کرد.

بوئینگ صد ساله شد

نخستین هواپیما از 133 نمونه بمب افکن های B-50 که توسط نیروی هوایی آمریکا سفارش داده شده بودند، روز 12 ژوئن سال 1947 از کمپانی بوئینگ در سیاتل واشنگتن خارج شد. دم عمودی و بلند این هواپیما برای خروج از ساختمان جمع شده است.

بوئینگ صد ساله شد

مدل 707 یکی از پیشگامان صنعت هواپیمایی در عصر پرواز جت های مسافربری بود. نخستین نمونه این مدل در ماه مه سال 1954 در واشنگتن عرضه شد.

بوئینگ صد ساله شد

مدل 707 پروازی سریعتر و راحت تر را برای مسافران به ارمغان آورد. تبلیغاتی که برای این هواپیما ارایه میشد تصاویری از خانواده هایی بود که با این پرواز سفر می کردند؛ تبلیغاتی که سعی می کرد به مردم اطمینان دهد سفر با این جت ها امن و قابل اطمینان است.

بوئینگ صد ساله شد

در سال 1962، رئیس جمهور کانادا، جان اف کندی، دو جت 707 را برای استفاده در اختیار گرفت که به نام Air Force One معروف شدند. از آن زمان هواپیماهای سری 7 بوئینگ به عنوان هواپیمای رسمی رئیس جمهور آمریکا به کار می روند.

بوئینگ صد ساله شد

در تصویر مهمانداران 15 خط هوایی که هواپیماهای خود را از جت های 737 بوئینگ تامین می کردند، دیده می شوند . این عکس روز 18 ژانویه 1967 گرفته شده است.

بوئینگ صد ساله شد

رئیس کمپانی بوئینگ، بیل آلن و مدیرعامل هواپیمایی پان ام، خوان تریپه(سمت راست) معرفی جامبوجت 747 بوئینگ را در سال 1968 جشن می گیرند. این دو که دوستانی قدیمی بودند، در سفری تفریحی قرارداد همکاری را بین این دو کمپانی به امضا رساندند.

بوئینگ صد ساله شد

فضاپیمای انترپرایز روز 12 آگوست 1977 به پرواز درآمد. فضانوردان، فرد هایس و گوردون فولرتون در نخستین پرواز، کنترل انترپرایز را به عهده داشتتند.

بوئینگ صد ساله شد

در این تصویر کارل گوستاوسون (سمت چپ) که مدیر پروژه سابق بوئینگ بود را در حال مذاکره با هوارد لورینگ، مدیر پروژه بوئینگ، در روز 30 اکتبر 1977 می بینیم. آنها در مقابل ساختمان اصلی بوئینگ که بعدها برای برپایی یک موزه هوایی بازسازی شد ایستاده اند.

بوئینگ صد ساله شد

بائو پایده (سمت چپ) معاون وزیر اداره عمران هوانوردی عمومی چین، و پیتر بو ، رئیس KLM ،خط هوایی سلطنتی هلند ، از هواپیمای بوئینگ B747-400 به نام “شهر پکن ” در فرودگاه بین المللی پکن در چین در روز 30 ژوئن سال 1996 رونمایی کردند. این مراسم پس از پرواز موفقیت آمیز این هواپیما از آمستردام به پکن به مناسبت افتتاح سرویس جدید بدون توقف KLM بین این دو شهر برگزار شد.

بوئینگ صد ساله شد

کارخانه بوئینگ در اورت واشنگتن، که بوئینگ 747 در آن ساخته شد، هنوز یکی از بزرگترین کارخانه های دنیاست.

بوئینگ صد ساله شد

787 Dreamliner جدیدترین هواپیمای مسافربری کمپانی بوئینگ است.

منبع: تک شات

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,