ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

مشروح گفت‌وگوی تسنیم با یکی از رهبران انقلاب بحرین

۰۱ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۸

الشیخ مرتضى السندی

روحانی مبارز بحرینی گفت: اوضاع امروز این کشور شبیه یک بمب ساعتی است که هر لحظه امکان دارد منفجر شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «سید مرتضی السندی» از رهبران جنبش الوفاء الاسلامی بحرین با حضور در خبرگزاری تسنیم به سوالات خبرنگاران در خصوص اوضاع این کشور پاسخ داد.

وی در خصوص سلب تابعیت یا محاکه شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته بحرین تاکید کرد: در صورتی که رژیم آل خلیفه بخواهد آیت الله عیسی قاسم را محاکمه کند، ایشان هرگز در جلسات محاکمه حاضر نخواهد شد، زیرا آن را محاکمه سیاسی می‌داند.

این فعال سیاسی با اشاره به تحولات اخیر بحرین اظهار داشت: از حدود یک ماه و نیم پیش، هجمه امنیتی شدیدی علیه معارضان در بحرین به راه افتاده است که این تحرکات خشن در چارچوب تلاش برای از بین بردن و مهار انقلاب مردمی است که از ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ یعنی حدود پنج سال و نیم پیش آغاز شد. مسئله تشدید بحران و برخورد آهنین از حدود یک ماه و نیم پیش آغاز شده است.

نگرانی مشترک آمریکا، انگلیس و آل خلیفه

السندی با ذکر این نکته که در ابتدای انقلاب، گروهی از معارضان که خواستار سرنگونی رژیم بودند، هدف قرار گرفتند و به برادرانی که خواستار اصلاح نظام بودند، فرصت داده شد و جمعیت‌هایی که به مسئله اصلاح نظام اعتقاد داشتند، در چندین دور گفت‌وگو با نظام شرکت کردند، گفت: این گروه‌ها در مناسبت‌ها و مراحل مختلف خواستار گفت‌وگو با نظام شدند، ولی یک سال و نیم پیش، مقامات بحرینی، جناب شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین را دستگیر کردند که بزرگترین جمعیت سیاسی به شمار می‌رود که خواستار اصلاح سیاسی است و گفت‌وگو با نظام را پذیرفته بود.

وی اقدامات علیه جمعیت وفاق و بازداشت دبیرکل آن را به دو دلیل خواند و افزود: اول این‌که آمریکا و انگلیس در راستای مشارکت در انتخابات پارلمانی بحرین فشار آوردند، ولی به دلیل این‌که مشارکت در انتخابات، فقط مشارکت صوری است و هیچ انتخابات واقعی در بحرین برگزار نمی‌شود و پارلمان و مجلس مشورتی هم اختیاراتی از خود ندارند، معارضان با آن مخالفت کردند.

این روحانی انقلابی ادامه داد: با توجه به این‌که سرکوبگری، کشتار و تروریسم فکری و طایفه‌گری همچنان ادامه دارد و هیچ اصلاحات واقعی وجود ندارد، معارضان چه در سطح انقلابی و چه سیاسی مشارکت در انتخابات را رد کردند که این وضع، انگلیس، آمریکا و آل خلیفه را نگران کرد و در تنگنا قرار داد.

السندی درباره تصمیم انگلیسی و آمریکا برای بحرین گفت: آنها قصد دارند یک پایگاه نظامی  دریایی در بحرین ایجاد کنند و به همین سبب خواهان ثبات در این کشور هستند و نمی‌خواهند که بحرانی در بحرین وجود داشته باشد؛ چرا که منافعشان را  تهدید می‌کند. آمریکایی‌ها هم منافعی دارند و آن وجود ناوگان پنجم آمریکا در بحرین است؛ بنابراین وجود بحران در بحرین، منافع آمریکایی‌ها را نیز تهدید می‌کند. اما ادامه بحران و انقلاب در بحرین، موجودیت حکومت و نظام آل خلیفه را تهدید می‌کند، اراده این سه طرف با هم یکی و شیخ علی سلمان دستگیر شد و از جمعیت وفاق هم خواستند تا دبیرکل خود را تغییر دهد.

 

 

وی این موضوع را اولین گام حکومت خواند و اظهار داشت: ولی الوفاق با تغییر دبیرکل خود مخالفت کرد و درخواست آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها برای مشارکت در انتخابات و راه حل‌های ناقص را نپذیرفت که این موضع، نظام آل خلیفه را بر آن داشت تا به اعمال فشار حتی بر شاخه‌ای که خواستار اصلاح و گفت‌وگو با نظام بود و سرنگونی رژیم در در ردیف خواسته‌هایش نبود، بپردازد.

این مبارز سیاسی با بیان اینکه در همین راستا گروهی از رهبران خواهان اصلاح را دستگیر کردند، افزود: این‌گونه بود که دبیرکل جمعیت الوفاق، الوحدوی و ابراهیم شریف دبیرکل جمعیت وعد را دستگیر کردند و همه رهبران جمعیت سیاسی و رهبران گروه‌های انقلابی به زندان افکنده شدند و آنچه حدود یک ماه و نیم پیش رخ داد،‌ حکم حبس شیخ علی سلمان تشدید شد و از چهار سال به ۹ سال افزایش یافت. «زینب الخواجه» که یک فعال حقوق بشری بود را نیز پس از آزادی از زندان تحت فشار قرار دادند تا در اسرع وقت از کشور خارج شود و «نبیل رجب» فعال مطرح حقوق بشری را نیز دستگیر کردند و گام بعدی‌شان، بستن دفتر جمعیت وفاق و جمعیت التوعیه الاسلامیه و جمعیت الرساله الاسلامیه بود.

بن بست سیاسی در بحرین چگونه کامل شد

السندی با اشاره به اینکه جمعیت الوفاق بزرگترین جمعیت سیاسی خواهان اصلاح بود و گفت‌وگو با نظام را پذیرفته بود، یادآور شد: اکنون دفترش بسته شده و این جمعیت را منحل کرده‌اند که معنای این تحرکات، بن بست و انسداد سیاسی در بحرین است. اکنون اگر نظام بخواهد گفت‌وگو کند، با چه کسی می‌خواهد گفت‌وگو کند، هیچ طرفی که نظام بخواهد با آن گفت‌وگو کند، وجود ندارد، زیرا رهبران همه گروه‌های معارض به زندان افکنده شده‌اند.

وی ادامه داد: نظام آل خلیفه بزرگترین جمعیت فرهنگی دینی را که کاری به سیاست نداشت، یعنی جمعیت التوعیه الاسلامیه و جمعیت الرساله الاسلامیه را منحل کرد و در نهایت نوبت رسید به هدف قرار گرفتن بزرگترین شخصیت در بحرین که مرجعیت تمام طیف‌های ملت بحرین به شمار می‌رود، یعنی آیت الله شیخ عیسی قاسم که جایگاه بالایی در میان مردم بحرین دارد. با سلب تابعیت آیت الله عیسی قاسم، بن بست سیاسی در بحرین کامل شد، در حال حاضر نه امکان گفت‌وگو با علمای دینی وجود دارد و نه با گروه‌های سیاسی و نه با گروه‌های انقلابی چراکه رهبران سیاسی و انقلابی همگی در زندان هستند و رژیم، تابعیت آیت الله عیسی قاسم را هم لغو کرده است.

توطئه جدید علیه شیعیان/ مصادره وجوهات شرعی مردم از سوی حکومت

این روحانی مبارز با بیان اینکه طرحی برای پایان دادن به حضور شیعیان و درهم کوبیدن تمام عناصر قدرت شیعیان وجود دارد، خاطرنشان کرد: علما، جمعیت‌های سیاسی و فرهنگی و انقلابی آنها هدف قرار گرفته‌اند و اخیراً هم به این دلیل که بعد مالی، عنصر قدرت در بحرین است، مسئله شرعی و واجب خمس هدف قرار گرفته شده است.

السندی با اشاره به مصادره ۱۰ میلیون دلار پول خمس و وجوهات شرعی علما در بحرین از سوی حکومت، گفت: حساب‌های بانکی دیگر نیز بلوکه شد که همگی مربوط به خمس و اموال شرعی بود که باید برای مراجع ارسال می‌شد و در بانک‌ها بود. در حال حاضر نظام آل خلیفه برای تصویب قانونی درباره مسئله دریافت اموال و وجوه شرعی و ارسال آن تلاش می‌کند و می‌خواهند این اموال شرعی تحت نظارت حکومت باشد و حکومت در دریافت و مصرف خمس هرگونه می‌خواهد دخل و تصرف کند که این مسئله بر خلاف فقه جعفری بوده و جایز نیست.

وی خاطرنشان کرد: نظام آل خلیفه اخیراً فشارهای گسترده‌ای را برای اخراج و تبعید جناب آیت الله شیخ عیسی قاسم از بحرین اعمال کرده‌، اما وقتی با حلقه زدن مردم بر گرد جناب شیخ قاسم و اجماع همه معارضان با همه طیف‌هایشان مبنی بر مظلومیت شیخ قاسم و مخالفت آنها با اخراج ایشان و نیز مواضع خارجی که قوی‌ترین آن موضع جناب قاسم سلیمانی و دیگر طرف‌های مقاومت روبرو شدند و نیز مواضع مراجع دینی، موسسات جامعه مدنی جهان و طرف‌های بین‌المللی بیانیه‌هایی در مخالفت با سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم صادر کردند کمی عقب نشینی کردند. در داخل هم شاهد تظاهرات و تحصن و تجمع گسترده مردمی در اطراف منزل جناب آیت الله عیسی قاسم برای حمایت از ایشان و جلوگیری از بازداشت و اخراج شان هستیم.

این فعال سیاسی گفت: به نظر می‌رسد تاکتیک عوض شده است، در حال حاضر فشارهایی از سوی رژیم بر شیخ عیسی قاسم اعمال می‌شود تا شخصاً از بحرین خارج شود و ایشان را تهدید به محاکمه کرده‌اند

السندی تاکید کرد: در صورت خارج نشدن وی از بحرین، نظام ایشان را به اتهام جمع‌آوری اموال غیر قانونی به زعم خود بازداشت و محاکمه می‌کند. آنها اتهام پولشویی و جمع آوری پول برای حمایت از گروه‌های تروریستی را علیه ایشان مطرح کرده‌اند.

اوضاع امروز بحرین شبیه بمب ساعتی است

وی اوضاع امروز بحرین را شبیه یک بمب ساعتی خواند که هر لحظه امکان دارد منفجر شود و اظهار داشت: جناب شیخ عیسی قاسم از جمله‌ شخصیت‌هایی است که بر گزینه مسالمت جویی و مسئله آشتی با نظام تاکید داشت، اما این اقداماتی که نظام آل خلیفه  انجام داد این پیام را از سوی رژیم به همراه دارد که با وجود شما (شیعیان) مخالفیم و حضور شما را به رسمیت نمی‌شناسیم. پیام این اقدامات آل خلیفه این است که اصلاحات در بحرین هم  امکان ندارد که معنایش انسداد و بن بست کامل سیاسی در بحرین است و زمینه گزینه‌های دیگری را می‌گشاید. مردم بحرین از همان ابتدا بر صلح و آشتی داخلی و جلوگیری از کشیده شدن صحنه داخلی به درگیری تاکید می‌کردند.

عواقب پافشاری رژیم بر ادامه سیاست سرکوبگری

این روحانی مبارز در پاسخ به این سوال که آیا احتمال این‌که اعتراضات مسالمت آمیز در آینده به سبب آنکه رژیم تمام درها را به روی مخالفان و انقلابیون بسته و به تشدید سرکوبگری پرداخته، ماهیت مسلحانه به خود بگیرد، گفت: در اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب، آیت الله خامنه‌ای این نکته مورد تاکید قرار گرفت که اگر اصلاحات جدی و واقعی در بحرین صورت نگیرد، این مسئله ممکن است امور را به سمت جنگ داخلی سوق دهد. این یک برداشت واقعی و صحیح است، زیرا اگر دورنمای سیاسی به بن بست برسد و رژیم با مشت آهنین و امنیتی با تمام طرف‌های سیاسی و انقلابی برخورد کند و عرصه چنان بر مردم تنگ شود که حتی نفس کشیدن هم برای آنها دشوار شود،‌ امور به سمت عواقب ناخوشایندی پیش خواهد رفت و ممکن است سناریوی عراق یا سوریه در بحرین تکرار شود.

دلیل آیت الله عیسی قاسم برای باقی ماندن در بحرین

السندی در پاسخ به این سؤال که آیا آیت الله عیسی قاسم همچنان بر ادامه باقی ماندن در سرزمین مادری‌اش اصرار دارد، خاطر نشان کرد: جناب آیت الله عیسی قاسم با ترک بحرین مخالف است، چرا که بحرین وطنش و وطن آبا و اجدادش است و هرگز نمی‌پذیرد که به این شیوه از بحرین اخراج شود، زیرا اگر آیت  الله عیسی قاسم اخراج شود، سریال اخراج بحرینی‌های اصیل از بحرین متوقف نخواهد شد. هنگامی که تابعیت بحرینی‌های اصیل لغو شود، بیگانگان به بحرین آورده شده و به آنها تابعیت داده می‌شود. سیاست دادن تابعیت به بیگانگان ادامه دارد. جناب آیت الله عیسی قاسم نمی‌خواهد این ظلم تثبیت شود و به همین سبب با خروج از بحرین مخالفت می‌کند.

سناریوی قابل پیش بینی در بحرین

وی درخصوص سناریوهای احتمالی و قابل پیش بینی برای مرحله آتی گفت: محاکمه آیت الله عیسی قاسم و بازی با عنصر زمان و وقت کشی در دستور کار است تا مردمی که اطراف شیخ عیسی قاسم را گرفته‌اند و دست به اعتصاب زده‌اند، خسته و پراکنده شوند تا پس از آن بتوانند وی را دستگیر کنند و به زندان بیندازند. اخراج شیخ عیسی قاسم از بحرین، پیامدهای زیان‌باری برای حکومت خواهد داشت، زیرا در صورت اخراج می‌تواند انتخابات را تحریم و با رسانه‌ها گفت‌وگو کند و نقش مشخصی را ایفا کرده و رژیم را به چالش بکشد، اما وقتی وی را دستگیر کنند و به زندان اندازند، به زعم خود می‌توانند به مشکل نقش جناب عیسی قاسم پایان دهند.

 

 

فشارها و انتقادهای غربی‌ها صوری و بی‌تاثیر است

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه فشارهای بین‌المللی شدیدی در زمینه حقوق بشر وجود دارد، اظهار داشت: از جمله پارلمان اروپا تقریباً دو هفته پیش،‌ بیانیه‌ای در محکومیت نقض حقوق بشر در بحرین صادر کرد، ولی متاسفانه در زمینه حقوق بشر در بحرین ضمانت اجرایی وجود ندارد که رژیم بحرین را به اتخاذ اقدامات مشخصی در این زمینه وادار کند، تمام آنچه شاهد هستیم، صرفاً محکومیت ظاهری بوده و این محکومیت‌ها هیچ تصمیم الزام آوری به همراه نداشته است.

السندی ادامه داد: به همین سبب حکومت بحرین به سبب حمایت‌های نامحدود سعودی به این انتقادهای مجامع حقوق بشری اعتنا نمی‌کند تا جایی که حتی وزیر خارجه نظام بحرین به صراحت گفت که ما منابع تروریسم را به زعم خود از بین خواهیم برد و هرگز به درخواست‌های سازمان‌های حقوق بشری و سخنگوی رسمی سازمان ملل در امور حقوق بشر  اعتنا نخواهیم کرد. هر چند نقض حقوق بشر در بحرین به صورت گسترده محکوم شده است، حکومت بحرین به پشتوانه حمایت حکومت سعودی و نیز حمایت‌های آمریکا و انگلیس، هیچ اعتنایی به این انتقادها و محکومیت‌ها نمی‌کند.

معنای بن بست سیاسی کامل در بحرین و عواقب آن

این شخصیت انقلابی بحرینی در پاسخ به این سؤال که بن بست در مسیر سیاسی به چه معناست، آیا به معنای کشیده شدن به سوی اعتراضات مسلحانه خواهد بود و شما برون رفت از این شرایط را در چه می‌بینید؟ گفت: از همان ابتدای شروع انقلاب در بحرین دو گزینه وجود داشت، گزینه نخست، سرنگونی نظام آل خلیفه و نظر و دیدگاه دوم، گفت‌وگو با نظام آل خلیفه با هدف دستیابی به راه حل‌؛ ولی با وجود تمایل اکثریت به گزینه انقلابی، معارضانی که به امکان اصلاح امور از طریق گفت‌وگو با نظام اعتقاد داشتند، رویکرد گفت‌وگو با نظام را در پیش گرفتند، اما دیدیم که نیروهای سپرجزیره وارد شدند و گزینه انقلابی سرکوب شد.

وی ادامه داد: هنگامی که گزینه سیاسی و اصلاح نظام از طریق گفت‌وگو با حکومت مطرح شد، وعده‌هایی از سوی آمریکا داده شد مبنی بر این‌که ما بر حکومت بحرین فشار خواهیم آورد تا پادشاهی مشروطه ایجاد شود اما همه این‌ وعده‌های آمریکایی و گفت‌وگوهایی که میان معارضان و حکومت انجام شد، صوری بود و فشارها و گفت‌وگوها واقعی و جدی نبود.

مسئله عبرت‌آموز

این روحانی مبارز گفت‌وگوها را صرفاً رسانه‌ای دانست تا نگاه رسانه‌ها را به این صحنه در بحرین جلب کند و این‌گونه القا شود که میان حکومت و معارضان در بحرین گفت‌وگو برقرار است و هدف از آن کاهش فشارهای بین‌المللی و جامعه جهانی در زمینه حقوق بشر بر حکومت بحرین بود و خاطرنشان کرد: امروز هیچ گفت‌وگویی در بحرین وجود ندارد و حکومت عزمی برای پایان بحران در بحرین ندارد بلکه بر عکس تصمیم گرفته تا تمام صداها و فریادهای مخالف را سرکوب کند. شیخ علی سلمان کسی بود که بیشتر از همه خواستار گفت‌وگو بود و بر مسالمت‌آمیز بودن انقلاب تاکید می‌کرد و با هدف پیشبرد این گزینه در مقابل گزینه انقلابی ایستاد، ولی امروز وی در کنار رهبران انقلابی در زندان است، رهبرانی که از همان ابتدای انقلاب خواستار سرنگونی رژیم بودند.

آل خلیفه تمایلی به حل مسالمت آمیز بحران ندارد

السندی با ذکر این نکته که امروز وقتی ما از انسداد و بن بست در چشم‌انداز حل سیاسی حرف می‌زنیم، به این خاطر است که نظام بحرین حاضر نیست اقدامی در راستای اصلاحات انجام دهد و به درو کردن تمام مخالفان خود چه کسانی که خواهان اصلاحات بودند و چه کسانی که خواهان سرنگونی‌اش می‌پردازد، یادآور شد: جناب شیخ علی سلمان، پیش بینی می‌کرد که صدور حکم علیه وی، واکنش گسترده مردمی را به دنبال خواهد داشت و حکومت بحرین در  ابتدا این مسئله را رواج داد که شیخ علی سلمان به ۱۵ تا ۲۰ سال حبس محکوم خواهد شد، مردم  علیه محاکمه شیخ علی سلمان به پا خاستند به همین سبب، حکومت،‌حکم وی را به چهار سال تغییر داد تا خشم مردم را مهار کند، اما پس از آن، اقدام به تجدیدنظر در این حکم کرد و پنج سال دیگر به حکم اول اضافه شد، یعنی حکم حبس وی به ۹ سال افزایش یافت که این تشدید حکم پس از مهار خشم مردمی و اعتراضات به حکم شیخ علی سلمان صورت گرفت.

وی افزود: اگر شیخ علی سلمان، امتیازدهی را می‌پذیرفت و با نقض حقوق مردم موافقت می‌کرد، حکومت، وی را تبرئه و آزاد می‌کرد زیرا دستگاه قضایی در بحرین مستقل نیست و احکامی که صادر می‌شود، سیاسی است. تمام احکامی که صادر شده چه علیه نیروهای انقلابی و یا علیه رهبران سیاسی، همگی سیاسی است و احکام قضایی نیست.

این روحانی مبارز با اشاره به ایستادگی شیخ علی سلمان بر خواسته‌های مردم علیه حکومت، گفت: امروز اگر شیخ علی سلمان از اراده مردم و منافع آنها چشم پوشی کند، آزاد خواهد شد، ولی به خاطر تمسک و پایبندی و چنگ زدن به حقوق و منافع مردم، احکام حکومت علیه وی تشدید شده است. شیخ عیسی قاسم نیز همینطور است؛ ایشان به محض این‌که از خواسته‌ها و منافع مردم بحرین عقب‌نشینی کند و به حمایت‌های خود از حقوق مردم پایان دهد، بلافاصله تابعیتش به وی بازگردانده خواهد شد.

افشای ماهیت اصلی آل خلیفه

السندی با ذکر این نکته که جناب آیت الله عیسی قاسم اصالتاً بحرینی است و تاریخ سیاسی طولانی دارد، اظهار داشت: او شاگرد شهید صدر در نجف بود، شهید صدر در سال ۱۹۷۱ میلادی از وی (شیخ قاسم) خواست تا به بحرین بازگردد تا در تدوین قانون اساسی بحرین و برگزاری انتخابات پارلمانی مشارکت کند. وی برگشت و مشارکت کرد و نقش فعال و موثری ایفا کرد اما در سال ۱۹۷۵ میلادی، پارلمان منحل و قانون اساسی بحرین هم تعطیل شد و قانون امنیتی حکومت فعال شد که تا سال ۲۰۰۱ ادامه یافت، بنابراین جناب شیخ  عیسی قاسم،‌ نقش سیاسی طولانی دارد که تا سال ۲۰۰۱ هنگام بازگشت از جمهوری اسلامی ایران ادامه یافت و به ایفای نقش خود در راهنمایی و هدایت جوانان و دیگر قشرهای مردم و جامعه بحرین پرداخت و در کنار مردم مظلوم قرار گرفت و از آنها در برابر حکومت حمایت کرد و به حمایت از جمعیت‌ها و گروه‌هایی که خواهان محقق شدن حقوق مردم شدند، پرداخت.

جمله آیت الله قاسم در حمایت از انقلاب

وی با اشاره به اینکه جناب شیخ عیسی قاسم در داخل و خارج بحرین نفوذ زیادی دارد که این نفوذ گسترده به اعمال فشار بین‌المللی بر حکومت بحرین منجر شد، خاطرنشا کرد: به همین سبب هنگامی که انقلاب ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ رخ داد، جناب شیخ عیسی قاسم به حمایت از این انقلاب پرداخت و سخن مشهورش را بیان کرد که «توفان آغاز شده نه به خاطر این‌که آرام شود»، که این سخن به مردم و انقلابیون روحیه و  انگیزه مضاعف بخشید.

این فعال سیاسی با ذکر این نکته که جناب شیخ  عیسی قاسم در طول انقلاب در خطبه‌ها و سخنرانی‌هایش از مسائل و حقوق مردم حرف زد و دفاع کرد، یادآور شد: به همین سبب حکومت فهمید که شیخ عیسی قاسم خیمه‌گاهی است که از معترضان و انقلابیون حمایت می‌کند و حضورش به مردم بحرین روحیه بالایی برای ادامه مسیر انقلاب و مبارزه می‌بخشد و سبب پافشاری آنها بر ادامه راه مبارزه و انقلاب می‌شود،، لذا تصمیم خود را در لغو  تابعیت شیخ عیسی قاسم گرفت.

السندی شیخ عیسی قاسم را نماد مردم انقلابی بحرین خواند و گفت: هر کس او را یادآوری می‌کند، به موازات آن انقلاب را یادآوری می‌کند. امروز حکومت بحرین برای ضربه زدن به شیخ عیسی قاسم به عنوان یکی از نمادهای انقلاب تلاش می‌کند، همان کاری که با میدان لوءلوء کرده و آن را به عنوان یکی از نمادهای انقلاب ویران کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رژیم آل خلیفه حق دارد تابعیت شیخ عیسی قاسم را لغو کند؟ خاطرنشان کرد: از قدیم‌الایام مردم اصیلی در بحرین زندگی می‌کرده‌اند، مردمی که با اختیار خود وقتی پیامبر(ص) آنها را دعوت کرد، اسلام آوردند،‌ این مردم اصیل در آن زمان محبت و دوستی و ولایت حضرت علی‌بن ابیطالب(ع) را برگزیدند، مردم اصیل بحرین، شیعیان بودند و حتی یک سنی‌ مذهب در این کشور وجود نداشت، ۲۳۴ سال پیش،‌ آل خلیفه وارد بحرین شد و آنها اصالت بحرینی ندارند و از بحرینی‌های اصیل نیستند، بلکه از نجد عربستان آمده‌اند، سپس به الزواره در قطر رفتند و از آنجا وارد بحرین شدند. بنابراین، آنها در بحرین بیگانه و غیر اصیل هستند.

این روحانی مبارز ادامه داد: آل خلیفه هنگامی که وارد بحرین شد به شیوه تهاجمی،‌ کشتار و شمشیر وارد شد و علمای بحرین را به قتل رساند و به اقدامات سرکوبگرانه بسیار گسترده دست زد، به طوری که باعث شد بسیاری از خانواده‌های بحرینی از این کشور به جنوب ایران مهاجرت کنند. خانواده‌های بحرینی زیادی در ایران زندگی می‌کنند. این خانواده‌ها به خاطر کشتاری که آل خلیفه به راه انداخته بود، از بحرین مهاجرت کردند. آل خلیفه به هتک حرمت زنان پرداختند و جنایات هولناکی مرتکب شدند. آنها به زمین‌ها،‌ خانه‌ها و املاک مردم حمله و آن را غصب کردند و بسیاری از خانواده‌ها به خاطر حفظ اموال و نوامیسشان مجبور شدند از بحرین مهاجرت کنند، بخشی از آنها به هند رفتند، بخشی از آنها روانه بصره شدند و بخشی به امارات و عمان و بخشی هم به حجاز رفتند، بخشی از مردم هم مجبور شدند به مناطق دوردست مثل تانزانیا و کشورهای آفریقایی دیگر مهاجرت کنند.

السندی ادامه داد: در جریان این مهاجرت‌ها و آوارگی ملت بحرین، بخشی از اجداد جناب شیخ عیسی قاسم به جنوب ایران مهاجرت کردند، پس از مدتی برخی از این خانواده‌ها از جمله خانواده شیخ عیسی قاسم به بحرین برگشتند، بنابراین، شیخ عیسی قاسم اصالت بحرینی دارد و بیگانه و غیر اصیلی که وارد بحرین شد،‌ آل خلیفه است.

برنامه آل خلیفه برای تغییر بافت جمعیتی بحرین

وی با ذکر این نکته که امروز آنها خود به این مسئله اعتراف می‌کنند که بیگانه هستند، گفت: با این وجود در اصالت ما(شیعیان) تشکیک ایجاد می‌کنند و به طرد و اخراج شهروندان اصیل و لغو تابعیت آنها دست می‌زنند و من یکی از بحرینی‌هایی هستم که تابعیتم را لغو کرده‌اند. آنها افراطیون سلفی از سوریه، یمن،‌ اردن،‌ پاکستان، هند و سودان را جایگزین مردم اصیل بحرین می‌کنند،‌ حتی بعثی‌ها را از عراق وارد بحرین کرده‌اند و به آنها تابعیت و تمام حقوق را داده‌اند تا بافت جمعیتی اصیل بحرین را تغییر دهند.

 

السندی با ذکر این نکته که مردم بحرین از همان روز اول لغو تابعیت جناب شیخ عیسی قاسم‌ در اطراف منزل ایشان تجمع کردند و مخالفت خود با هرگونه خدشه وارد شدن به ایشان را مورد تاکید قرار دادند، افزود: امروز برای اولین بار معارضان همگی درباره یک مسئله با یکدیگر اتفاق نظر و وحدت دارند و آنچه رخ داده یک مسئله تاریخی است. معارضان در طول انقلاب به دو بخش تقسیم شده بودند، یک بخش انقلابی که به دنبال سرنگونی نظام و بخش دوم به دنبال اصلاح بودند، اما امروز هم انقلابیون و هم کسانی که خواهان اصلاح بودند در برابر یک تصمیم و حکم ظالمانه یعنی لغو تابعیت آیت الله عیسی قاسم ایستاده‌اند. ملت بحرین برای جانفشانی و فدا کردن جانش در راه دفاع از آیت الله عیسی قاسم آماده است و اجازه نمی‌دهد خدشه‌ای به ایشان وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: حکومت بحرین به جنگ روانی روی آورده و از وساطت‌ها برای اخراج امن شیخ عیسی قاسم استفاده می‌کند،‌ ولی شیخ  عیسی قاسم بر ماندن در کشورش و ماندن در کنار خانواده و مردم اصرار دارد و با خروج از بحرین مخالف است. در صورتی که بخواهند شیخ عیسی قاسم را محاکمه کنند، ایشان هرگز در جلسات محاکمه حاضر نخواهد شد و هرگز آن را به رسمیت نخواهد شناخت، زیرا این محاکمه سیاسی است و قضایی و قانونی نیست و مردم نیز حاضر هستند جانشان را برای حفاظت از شیخ عیسی قاسم فدا کنند.

گفتگو از رضا مهری

انتهای پیام/

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال217 روز قبل