ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

خبرنگار تسنیم در لبنان گزارش می‌دهد

۱۳ مهر ۱۳۹۵ – ۱۴:۵۶

الرئاسه اللبنانیه

یک عضو جریان میشل عون، احتمال به دست آمدن توافق درباره انتخابات ریاست جمهوری و متقاعد شدن سعدالحریری و حکومت سعودی(به عنوان مهمترین حامی وی) برای موافقت با نامزدی عون برای راهیابی به کاخ«بعبدا» را بعید ندانسته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پرونده انتخاب ریاست جمهوری لبنان به سبب دخالت‌های گسترده رژیم سعودی و متحدانش و همچنین افزایش اختلاف و دودستگی میان طیف‌های مختلف جریان غربگرای ۱۴ مارس و نبود اجماع درباره نامزد ریاست جمهوری، به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است، با این حال میشل عون رئیس سابق جریان ملی آزاد(جبران باسیل داماد میشل عون در حال حاضر ریاست جریان ملی آزاد را برعهده دارد) مطرح‌ترین و تنها نامزد معرفی شده از سوی جریان هشتم مارس به رهبری حزب الله قلمداد می‌شود، در حالی که جریان ۱۴ مارس هیچ موضع واحدی درباره این مسئله ندارد و برخی همچون طیف سمیر جعجع بنا به ملاحظات خاص خود از نامزدی میشل عون و برخی همچون طیف سعدالحریری از نامزدی سلیمان فرنجیه حمایت می‌کنند،البته افراد دیگری هم به عنوان نامزدهای ریاست جمهوری طی ماه‌های اخیر بر سر زبان‌ها بوده‌اند، مانند جان قهوجی فرمانده فعلی ارتش لبنان.

اخیرا یک رسانه سعودی به نقل از منابع خود در لبنان از آماده شدن سعدالحریری رئیس جریان المستقبل به عنوان رهبر مهمترین طیف جریان ۱۴ مارس برای پذیرفتن نامزدی میشل عون خبر داده بود که یک روز بعد رسانه‌های سعودی در یک تناقض آشکار، موافقت سعد با نامزدی میشل را بعید دانستند.

درباره آخرین تحولات صحنه سیاسی لبنان و سرنوشت کرسی ریاست جمهوری این کشور، خبرنگار تسنیم در این کشور با نمایندگان پارلمان لبنان گفت‌وگو کرده است.

خبرنگار تسنیم در گزارشی آورده است : این اولین بار نیست که موضع‌گیری مثبتی از سعدالحریری رئیس جریان المستقبل و نخست وزیر اسبق لبنان درباره پرونده ریاست جمهوری مشاهده می‌شود، اما تجارب گذشته در این زمینه، منفی بوده است. در گیرودار تمام تحولات صحنه لبنان به ویژه بازگشت سعدالحریری و کثرت تحلیل‌ها و طرح‌ها که برخی آن را  به مثابه خروج از بن‌بست ریاست جمهوری و برخی بازگشت وی را خود راه حل دانسته‌اند، منابع لبنانی تحرکات حریری و موافقت احتمالی وی با نامزدی حریری را در راستای تلاش برای دستیابی به پست نخست وزیری قلمداد کرده‌اند، این منابع سرد شدن رابطه حریری و سلیمان فرنجیه را دلیلی بر نزدیک شدن سعد به میشل عون می‌دانند، نزدیکان فرنجیه بر این باورند که حریری در نیمه راه به فرنجیه پشت کرده و دیگر حاضر نیست از نامزدی وی حمایت کند.

با وجود تمام تلاش‌های حریری برای آب کردن یخ‌‌های بزرگ میدان ریاست جمهوری لبنان و دیدار وی با ژنرال عون، فضاهای حاکم بر جریان ملی آزاد به ویژه اعضای فراکسیون التغییر و الاصلاح در قبال حریری به شکل زیر از زبان عون و اطرافیانش خلاصه می‌شود:

اطرافیان عون این تعبیر را به کار برده‌اند: ما در قبال آنچه رخ می‌دهد، محتاط هستیم، به ویژه آنکه تحرکات سعدالحریری در قبال ما تازگی ندارد و برای اولین بار نیست که رخ می‌دهد، ما بر روی ابریشم نمی‌خوابیم(به وعده‌ها دل نمی‌بندیم) و طوری عمل نمی‌کنیم که گویی چیزی رخ نخواهد داد.

در سایه این تحرکات مربوط به خط ریاست جمهوری و حل بحران خلاء این کرسی، معادله نبیه بری رئیس پارلمان لبنان که یک معادله دائمی و یک بسته کامل و به هم پیوسته است، آشکار شده است.

در این زمینه«سلیم عون» از نمایندگان طیف میشل عون وعضو فراکسیون پارلمانی التغییر و الاصلاح به خبرنگار تسنیم در بیروت گفته است احتمال به دست آمدن توافق درباره انتخابات ریاست جمهوری و متقاعد شدن سعدالحریری و حکومت سعودی(به عنوان مهمترین حامی وی)، بالاست، زیرا امکان لغو حق ژنرال میشل عون برای رئیس جمهور شدن وجود ندارد.

وی می‌افزاید: انتخاب رئیس جمهوری با زمان برگزاری نشست پارلمان مرتبط نیست، بلکه به متقاعد شدن(مخالفان عون) بستگی دارد، بحران،‌بحران ریاست جمهوری نیست،‌بلکه بحرانی است که تنها با متقاعد شدن و موافقت پایان می‌یابد، بحران، بحران پذیرفتن مشارکت واقعی است و امروز شاهد رایزنی‌های جدی برای پایان بحران منشور هستیم و این ایستگاهی از ایستگاه‌هاست چرا که ما بیش از بیست و شش سال است که در بحران زندگی می‌کنیم،‌نمی‌‌دانیم که چطور این بحران را از راه نادرست حل کنیم و دیگر قادر به ادامه این وضع هم نیستیم.

این نماینده پارلمان لبنان پرسید چگونه که از کسانی که حق با آنهاست، می‌خواهند از حقشان چشم‌پوشی کنند، در حالی که همه باید به قانون اساسی و منشور عمل کنند، ما هیچ وسیله‌ای برای اصلاح و ساماندهی امور به جا نگذاشته‌ایم، و همواره آنها(منظور مخالفان جریان هشتم مارس یعنی حریری و دوستانش) با بهانه قیمومیت خارجی به اعتراض می‌پرداختند، اما امروز مشخص شده است که آنها به اعمال قیمومیت داخلی دست می‌زنند.

 

وی می‌گوید : امروز پس از گذشت یازده سال، ما تمام راه‌ها و شیوه‌ها را آزمودیم، درخواست ما این است که مشارکت و حضور ما(در قدرت) را به رسمیت بشناسند، امروز آغاز راه حلی است که با ریاست جمهوری و قانون انتخابات  عادلانه و نه گروهی و حزبی آغاز می‌شود.

عضو جریان میشل عون تصریح می‌کند : آنچه مانع راه‌حل‌‌هاست، طایفه‌گری است که با مشارکت مسیحیان مخالفت می‌کند و نمی‌خواهند که ما مسیحیان یک عنصر اساسی باشیم.

اما نگاه نبیه بری به تحولات اخیر چگونه است؟

خبرنگار تسنیم در لبنان برای کسب اطلاع از نوع نگاه و موضع نبیه بری رئیس پارلمان این کشور درباره تحولات اخیر و مسئله ریاست جمهوری با عبدالمجید صالح عضو فراکسیون التنیمه و التحریر به رهبری بری گفت‌وگو کرده است، چرا که عون و بری دو  طرف اساسی در موضوع ریاست جمهوری به شمار می‌روند، طرح‌های جریان عون به ویژه در مسئله قانون انتخابات با طرح نبیه بری به نوعی همسویی دارد.

عضو فراکسیون التنمیه و التحریر می‌گوید: بهترین کلام آن است که کم باشد و مفهوم، کسانی که معتقدند به اینکه هر کس بسته کامل و یکپارچه برای راه حل را بپذیرد، باعث بروز مشکلات می‌شود، هدفشان از بیان این حرف، تعطیل و مانع‌تراشی است که به نفع هیچ کسی نیست و فقط سبب تشدید بحران و افزایش شکاف موجود میان گروه‌های سیاسی در کشور می‌شود، ما بر ضرورت توافق و موافقت تاکید می‌کنیم زیرا تنها راهی است که کشور را می‌سازد و هر سخنی خارج از این چارچوب(توافق) به نفع هیچ کس و طرف نیست.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال140 روز قبل