ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۰۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۰:۲۹

نشست اتحادیه عرب

اجلاس عربی امروز دوشنبه با مشارکت رؤسای کشورهای عربی به‌منظور بررسی تعدادی از پرونده‌های منطقه در نواکشوت پایتخت موریتانی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های خبری فلسطین، بیست و هفتمین اجلاس عربی با محوریت قضیه فلسطین و آنچه دخالت‌های ایران در کشورهای عربی خوانده شده، امروز دوشنبه در نواکشوت آغاز می‌شود.

در این اجلاس، تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، شیخ صباح الاحمد جابر الصباح امیر کویت، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی، صلاح‌الدین مزوار وزیر خارجه مغرب، فائز السراج نخست وزیر دولت وفاق ملی، اسماعیل عمر جیلی رئیس جمهور جیبوتی، تمام سلام نخست وزیر لبنان و دیگر رؤسا و نمایندگان آنها حضور دارند.

این نخستن اجلاس عربی تحت رهبری احمد ابوالغیط است که اخیراً به‌عنوان جانشین نبیل العربی برگزیده شد.

قرار بود این اجلاس در مغرب برگزار شود اما این کشور در فوریه گذشته به‌دلیل آنچه اجتناب از هرگونه تصور غلط از وحدت و همبستگی در سایه تحولات جهان عرب خواند، از میزبانی این اجلاس عذرخواهی کرد.

در همین رابطه احمد ابوالغیط روز شنبه طی سخنانی در افتتاحیه نشست وزرای خارجه عرب در نواکشوت ضمن هشدار درباره رشد تروریسم و تهدیدات آن برای امنیت منطقه تأکید کرد که حفظ امنیت ملی عربی و مبارزه با تروریسم از اهمیت زیادی جهت حمایت از کشورها در برابر خطراتی که آنها را تهدید می‌کند و حفظ دستاوردها، ثروت‌ها، امکانات امت عربی و برقراری امنیت و ثبات که شرط اساسی برای تحقق پیشرفت اقتصادی و اجتماعی است، برخوردار است.

ابوالغیط همچنین خواستار اتحاد تلاش‌ها برای ریشه‌کنی تروریسم و نابودی افکار و ایدئولوژی‌های مخرب شد.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه تأکید کرد که برقراری امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه در گروی حل قضیه فلسطین بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت و مرجعیت‌های توافق شده در روند صلح از جمله طرح صلح عربی و پایبندی به آن است که در اجلاس بیروت در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسید.

وی افزود که قضیه فلسطین همچنان قضیه اصلی امت عربی باقی خواهد ماند و با وجود همه چالش‌ها و تهدیداتی که منطقه با آن مواجه است، این قضیه همچنان در اولویت برنامه کاری مشترک عربی قرار دارد همچنان که اشغال اراضی فلسطینی و عربی توسط اسرائیل تهدیدی اساسی برای امنیت ملی عربی است.

وی با اشاره به اینکه روند کنونی صلح نشان داده که قادر به پیدا کردن راه حلی برای قضیه فلسطین و پایان دادن به منازعه عربی ــ اسرائیلی نیست، مصوبه وزرای عرب در نوامبر سال ۲۰۱۲ در خصوص بازنگری در شیوه بین المللی مربوط به حل قضیه فلسطین و ضرورت ایجاد ارکان جدید روند صلح در چارچوب مرجعیت‌های توافق شده عربی و بین المللی را یادآور شد به‌گونه‌ای که راه حل دو دولت و تشکیل دولت ملی مستقل فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ به‌پایتختی قدس شرقی را تضمین کند.

انتهای پیام/*

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال181 روز قبل