ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با توجه به اینکه سالانه ۲۵ تا۳۰ هزار کودک معلول متولد می شوند؛ سازمان بهزیستی کشور با همکاری دانشگاهای علوم پزشکی استانها و دفاتر رسمی ازدواج، مشاوره های ژنتیک و آزمایشات ژنتیک را برای افراد نیازمند الزام کرده است.

دکتر انوشیروان محسنی بند پی، رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر ارجحیت پیشگیری بر درمان، افزود: مهمترین استراتژی، سازمان بهزیستی کشور، پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و معلولیت هاست که در راستای بیشگیری از معلولیت ها  غربالگری شنوایی سنجی را از ۵۴ درصدی که در سال ۹۲ تحویل گرفتیم به بالغ بر ۷۵ درصد درسال ۹۴ رساندیم و تعهد کردیم که در سال ۹۵ به بالای ۹۰ درصد برسانیم.

وی در ادامه بیان کرد: برای پیشگیری از تنبلی چشم که یکی از مهمترین علت نابینایی وکم بینایی در افراد کمتر از ۴۰سال است، هدفمان این است که درسا ل  95 به ۹۰ درصد برسانیم.
محسنی بند پی ادامه داد: مهمترین کار سازمان بهزیستی کشور در۲ سا ل اخیر، پیشگیری از معلول زایی است که به دلیل اختلالات ژنتیکی و اختلالات متابولیکی رخ می دهد.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۵ تا۳۰ هزار کودک معلول متولد می شوند، گفت: در این زمینه ما ورود علمی داشتیم.۲۴ مرکز مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک را با خودمان همکار کردیم و مداخلات خوبی را در این زمینه داشتیم. برای اینکه آن شواهد و مستندات کافی راکه  قانونی داشته باشیم و این را اجبارکنیم در سه استان کشور شامل کرمان، یزد و مازندران پایلوت کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه افزود: مشاوره های ژنتیک و آزمایشات ژنتیک را برای افراد نیازمند الزام کردیم. دراین زمینه دانشگاهای علوم پزشکی استانها و دفاتر رسمی ازدواج همکار بهزیستی شدند و بهزیستی محوریت کار بود؛ که در این دو سال ۱۳۰۰ سقط قانونی داشتیم تا از معلول زایی در آحاد جامعه پیشگیری کنیم.

وی اعتیاد وطلاق را دو آسیبی دانست که بیشتر از بقیه خودش را نشان می دهد و گفت: دربحث اعتیاد تمام تلاشمان را در تقویت محافظ وکاهش عوامل خطر گذاشتیم. ۵/۹۷ درصد آحاد جامعه که الان پاک هستند و معضل اعتیاد راندارند نسبت به پیشگیر ی و نسبت به صیانت از ابتلا به این معضل اقدام کردیم که آگاهی آنها را نسبت به این پدیده مخرب افزایش دهیم و خانواده ها را نسبت به این مسأله آگاه کردیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه روی ۵/۲ درصدی که مشکل دارند، مداخلات علمی و تخصصی داشتیم؛ ادامه داد: رویکرد سازمان بهزیستی، تقویت مراکز اجتماع محوری است و حلقه ای که به این امر کمک می کند، توانمند سازی افراد دچار معضل نسبت به اشتغال، مسکنو حرفه آموزی آنهاست که در استراتژی و دستور کار سازمان بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان با بیان اینکه طبق بند ج  تبصره ۱۶ که منابع تسهیلات اشتغال زایی در اختیار ماست، اظهارداشت: منابع تسهیلات اشتغال زایی و مسکن در اختیار ماست. ما ۵ درصد این ها را به بهبودیافتگان این امر قرار دادیم  تا به چرخه خانمان سوز اعتیاد دوباره برنگردند.

وزارت بهداشت در امر آموزش مصمم است

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از اجرای اجرای فعالیت های آموزشی در شهرستانهای بافق کرمان، شهرضا اصفهان، ونقده، و مراغه خبر داد و گفت: امیدواریم به اجرای برنامه های آموزشی در سراسر کشور سطح دانش مردم را افزایش دهیم تا از این طریق شاهد ارتقاء سلامت مردم باشیم.
 
دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شده است، افزود: یکی از اهداف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور حفظ عدالت درسلامت مردم و بهره مندی آنها ازخدمات بهداشتی و درمانی است که خوشبختانه در حوزه بهداشت و درمان امکان دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شده است. ما دو تاسیستم داریم، یکی برای روستاهای کشور که برای هر ۴ هزار روستایی یک پزشک داریم و برای هر دو روستای اصلی ۲ بهورز داریم که جمعیت شان را هم تحت پوشش قرار می دهند و مراقبت های اولیه از این طریق انجام می شود.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور یک برنامه برای بیماری های غیر واگیر دارد که تا ۲۵درصد مرگ ها را کاهش می دهد و به تدریح هم مصرف نمک، غذای ناسالم، مصرف سیگار، کم تحرکی، الکل، قند خون بالا، فسارخون بالا، اضافه وزن، چربی خون بالا را کنترل می کنیم تا بتوانیم عوامل خطر ۴ بیماری مهم مثل بیماریها ی قلبی عروقی، سرطان، آسم و بیماری های مزمن را که عامل عمده مرگ و میر هستند را کاهش دهیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه به بیماران باید آموزش دهیم، تاکید کرد: به افرادی که نیاز به دارو دارند باید دارو بدهیم؛ در ۴ شهرستان این برنامه ترتیب داده شده است و به زودی فعالیت های آموزشی و دستورالعمل انجام شده اجرایی خواهد شد. البته در این راستا، کتابها آماده شده است و راهنمای اموزشی ویژه ماماها می باشد؛ این شهرستان ها عبارتند از بافق کرمان، شهرضا اصفهان، و نقده، و مراغه.

سیاری در ادامه افزود: یک دستور العمل برای بهورز داریم که آن را نیز فراهم کردیم و یک راهنمای ویژه پزشکان تحت عنوان راهنمای آموزشی پزشکان داریم که این شامل چند بیماری از قبیل سرطان، دیابت، بیماری مزمن تنفسی، و بیماری های قلبی عروقی است که برنامه آن را اجرا می کنیم تا درصد مرگ و میرها در کشور را کاهش دهیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در پایان اظهارداشت: به وسیله کارشناسان مراقبت سلامت در شهرها و وبهورزها درروستاها برای تمام خانواده های ایرانی پرونده تشکیل دادیم. عوامل خطر را می سنجیم و پیش بینی می کنیم که چه موقع خطر اتفاق می افتد.تشخیص زودرس ۳ تاسرطان از جمله سرطان روده بزرگ، سرطان پستان وسرطان دهانه رحم در بانوان را در برنامه داریم که در این رابطه آموزش دادن و پیشگیری مطرح است.

گزارشی از بررسی جایگاه خانواده در برنامه ششم توسعه دولت: دولتی شدن خانواده در ایران چگونه است؟

یکی از مهم ترین کارکردهای خانواده، جامعه پذیری فرزندان متناسب با آرمان ها و ارزش های جامعه است که تحول در ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد؛ اما اگر مسایل و مواردی مانند ازدواج، فرزند آوری و … برای خانواده مطلوب نباشد، آیا دولت می تواند به آن مسایل پیدا کند؟ مداخله دولت در نهاد خانواده چگونه صورت گیرد؟

دکتر فاطمه بداقی، حقوقدان در پاسخ به این پرسش که مداخله دولت در نهاد خانواده چگونه صورت گیرد، افزود: مداخله دولت در این زمینه، بر پایه مداخله ای حداقلی است. معمولا دولت ها در این زمینه دخالت می کنند؛ چون خانواده در سرنوشت اجتماع موثر است. از این رو، دولت نباید نسبت به جمعیت بی تفاوت باشد؛ اما دخالت به اندازه ای نباشد که اختیار را از مردم سلب کند.

وی در ادامه با بیان اینکه معضل طلاق در خانواده ها، باعث افزایش تعداد بزهکاران می شود، تأکید کرد: چرا که افراد بزهکار فرزندان خانواده های شکست خورده هستند. پس اینجا دولت برای پیشگیری از طلاق مداخله می کند. دولت مداخله ای در زمینه نحوه پوشیدن لباس در منزل ندارد، البته در منزل حتما حرمت وجود دارد. یک نمونه از مداخله مثبت دولت ها در نهاد خانواده، افزایش وام ازدواج است که این امر تشویق کننده است.

بداقی با اشاره به مطرح بودن بحث پیوست فرهنگی در این زمینه افزود: دولت ها در طرح های اقتصادی، نتایج را در خانه و خانواده پیش بینی می کند. همان طور که در گذشته ارتباط تصویری، بحث رایتل و … پیشنهاد شد. پیوست فرهنگی برای این طرح باید باشد چون عوارض آن بر دوش خانواده هاست.

وی در ادامه بیان کرد: زمانی که تعرفه تلفن همراه در نیمه شب پایین آمد منجر به فعال شدن افراد زیر ۱۸ سال در آن هنگام شد و این موضوع مثبت نیست. حمایت از زنان خاص یا ویژه که شغل آنها از طریق نامناسب است باید ملاحظات کیفری با ملاحضه و هدف اصلاح مجرمین باشد.  مداخلات کیفری تند هم می تواند اتفاق افتد. باید تاثیرات قوانین از قبل ارزیابی شود.

بداقی در ادامه افزود: حمایت از خانواده های زندانیان، حمایت از زندانیان با جرایم غیر عمد که محدودیت های مالی دارند، می تواند باعث کاهش قبح جرم شود. پس در حمایت های خودمان از گروه های خاص باید حواسمان به این موضوع باشد که قبح جرم شکسته نشود.

این حقوقدان در ادامه گفت: در زمینه بحث تعامل دولت با خانواده باید بگوییم وظیفه دولت ها تشویق خانواده و تحکیم بنیان آن است و ما طرفدار جایگزینی نقش دولت به جای خانواده نیستیم. باید حرف ها و نشست های حسنه حفظ شود و اصالت خانواده باقی بماند. هیچ منطقی نیست که فرزندان برای حفظ محفوظات تکراری وقت بگذارند تا در کنکور موفق شوند و به این منظور حذف کنکور مطرح شود.
ضرورت اجرایی شدن ستاد ملی زن و خانواده

دکتر فرشته روح افزا، معاون فرهنگی و اجتماعی زنان در شورای انقلاب فرهنگی نیز در این خصوص گفت: در شورای انقلاب فرهنگی در دولت قبلی یک برنامه ریزی برای ستاد ملی زن و خانواده انجام گرفته است که در آن نقش دستگاه های مختلف، زمینه ها و وظایف شان نوشته شده بود که تا پایان سال ۹۴ بودجه این نوع کارها در ستاد پیش بینی نشده بود؛ اما در اواخر دولت قبلی و دولت کنونی ابلاغ گردید و در دستور معاونت امور زنان ریاست جمهوری است. این ستاد امضای ۱۶ وزیر را نیز داشت؛ ولی در دولت کنونی در این خصوص حتی یک جلسه هم تشکیل نشده است. دولت باید خودش را ملزم کند تا ستاد راه اندازی شود،  چون هنوز ستاد به شکل اجرایی شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: در خارج از کشور دولت ها قوانین خاصی را مدنظر قرار می دهند. ساپورت مالی خوبی هم می کنند؛ اما با این حال نتوانسته نجات بخش نظام خانواده باشند. اگر به طور دولتی و قانونی وارد خانواده شویم، لطمه به خانواده می زنیم. در اورپا هنگام جدا شدن و طلاق مرد باید نصف دارایی اش را به همسرش بدهد ما نیر در عقدنامه داریم به همین علت در اورپا بسیاری از مردان تن به ازدواج نمی دهند یا دیر ازدواج می کنند؛ در ایران تا وقتی بحث مهریه را مطرح نکردیم، مهریه تبدیل به یک معضل شد چرا که مرد به زندان منتقل شد، زندان رفتن مرد منجر به طلاق می شد و به این ترتیب ما به حق زن و خانواده نمی رسیدیم.

لزوم توانمند کردن افراد برای پذیرش نقش های جدید

دکتر غلامرضا افروز، روان شناس نیز در پاسخ به این پرسش که ورود دولت به نهاد خصوصی خانواده چه تاثیری بر روند تعلیم و تربیت خواهد داشت، گفت: باید بگوییم تشکیل خانواده مستلزم یکسری مبانی تربیتی است. در طراحی نظام تربیتی و آموزشی باید دولت ها را مبنا قرار دهیم.

وی افزود: در جریان تربیت، توانمندسازی افراد برای ورود به پذیرش نقش های متفاوت را باید مدنظر داشته باشیم. بخش عمده ای از طلاق ها این است که افراد توانایی برای ایفای نقش های پدری، مادری، همسری و … را ندارند و برای ایفای چنین نقش هایی تربیت نشده اند. در زمینه فعالیت های خانوادگی و … توانمند نیستند.

این روانشناس در پایان با تأکید بر اینکه بخشی از سیاستهای دولت برای آماده کردن فرد برای پذیرش نقش های آینده است، اظهارداشت: محتوی آموزش و پرورش سطح دانش افراد را ارتقا نمی دهد و توانمند سازی نمی کند لذا با اصلاح محتواهای درسی دولت می تواند کمک کننده باشد. توانمد سازی خانواده به شکل کلی انجام شود و از ظرفیت های موجود استفاده کرد.
رادیوسلامت

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,