ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

برنامه آلبانی برای پذیرش ۳ هزار عضو مجاهدین خلق (منافقین)

  اخباربین الملل ,خبرهای   بین الملل , وزارت خارجه آلبانی

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آلبانی در این باره می گوید: “در دو سال اخیر، آلبانی بیش از ۱۰۰۰ نفر از اعضای این گروه را پناهندگی داده است”.

 رسانه های ایرانی روز پنجشنبه گزارش دادند هواپیمایی با ۱۵۵ سرنشین از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در تیرانا (پایتخت آلبانی) به زمین نشست.

به گزارش عصر ایران به نقل از پایگاه خبری بالکان سایت، رسانه های ایرانی مدعی اند که قرار است در این ماه ۶۷۶ نفر از اعضای این گروه به آلبانی منتقل شوند. وزیر کشور آلبانی این گزارش را رد نکرده است اگر چه جزئیاتی از روند انتقال اعضای مجاهدین خلق به آلبانی در ماه آگوست هم ارائه نداده است.

یکی از منابع وزارت کشور آلبانی می گوید:”دولت آلبانی در سال ۲۰۱۳ توافقنامه ای برای تسهیل ورود اعضای این گروه به کشور امضا کرد”.

حدس زده می شود این توافق با ایالات متحده امضا شده و اعضای ایرانی آن باید از کمپ لیبرتی در عراق به تیرانا منتقل شوند.

یک منبع در وزارت کشور آلبانی گفت که براساس این توافق، مجاز به گفتن آمار دقیق کسانی که وارد این کشور شدند نیست و این مسئله اطلاعات حساسی را در معرض خطر قرار می دهد.

در مارس ۲۰۱۳، سالی بریشا، نخست وزیر وقت آلبانی در بیانیه مشترکی که پس از دیدار با باربارا لیف، معاون وزارت خارجه ایالات متحده و مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل به عراق، منتشر کرد قسمت هایی از این توافق را آشکار ساخت.

در همان زمان دولت آلبانی پیشنهاد پذیرش ۲۱۹ نفز از منافقین را ارائه داد. با این وجود اطلاعاتی درباره این توافق به صورت رسمی وجود ندارد.

صدای آمریکا در ماه فوریه گزارش داده بود شمار اعضای گروه مجاهدین خلق که به آلبانی می آیند ممکن است بیش از ۳۰۰۰ نفر باشد. یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آلبانی در این باره می گوید: “در دو سال اخیر، آلبانی بیش از ۱۰۰۰ نفر از اعضای این گروه را پناهندگی داده است”.

“پم داکینز” خبرنگار، اطلاعات این مسئله را از جان کری به دست آورده است. داکینز در مقاله ای که برای صدای آمریکا نوشته بود از اطلاعاتی که از طریق همسفری با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سفر ۱۴ فوریه به تیرانا، به دست آورده بود اشاره کرد.

مقاله داکینز همچنین نشان می دهد که کری از دولت آلبانی برای تلاش هایش در خصوص اعطای پناهندگی به اعضای مجاهدین خلق (منافقین) تشکر کرد. اگرچه این مسئله تا زمانی که کری با رهبران سیاسی کشور دیدار نکرده بود، به صورت عمومی گفته نشد.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,