ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

مشاور ارشد وزیر صنعت در شیراز:

۰۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۰:۴۶

تعطیلی کارخانه قند کرج

مشاور ارشد وزیر صنعت و معدن با بیان اینکه تعداد ۳۸هزار واحد صنعتی در کشور تعطیل است، گفت: برای فعال کردن واحدهای صنعتی تاکنون ۹هزار و ۱۵۲ پرونده درخواست تسهیلات به بانک‌ها ارائه شده اما تنها ۶۰ واحد تسهیلات دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، بهروز ریاحی در مراسم تجلیل از صنعتگران استان فارس اظهار داشت: با وجود اینکه هیئت دولت به وزارت صنعت و معدن برای رفع مشکلات صنعتگران ابلاغیه داده است اما قوانین بانک‌های عامل سبب شد این موضوع ناقص و مشکلات صنعتگران همچنان باقی بماند.

وی عنوان کرد: امروزه نظام بانکی دولت را برای تحقق شعار رونق تولید حمایت نمی‌کند و به همین منظور پیش‌بینی می‌شود امسال تنها ۲۰ درصد واحدهای صنعتی بتوانند از تسهیلات بانکی برخوردار شوند.

مشاور وزیر صنعت بیان کرد: کمال بی‌انصافی است که در برخی از محافل اعلام شود که دولت تدبیر و امید به بحث صنعت توجه ندارد زیرا در همین راستا امسال، مسئولان وزارت صنعت و معدن مبلغ بیش از ۴ میلیارد دلار با شرکت‌های خارجی قرارداد امضا کرده‌اند که از این مقدار ۲ میلیارد دلار شرکت‌های خارجی در ایران سرمایه‌گذاری داشته‌اند.

وی با یادآوری "قرارداد شرکت‌های سیتروئن و سایپا به‌ارزش ۵۳۰ میلیون دلار زیر نظر شرکا امضا شده و ما به‌عنوان وزارت صنعت، معدن و تجارت سیاست‌ها را مطرح کرده‌ایم" افزود: در این قرارداد همه نکات از جمله انتقال تکنولوژی، طراحی، مهندسی و صادرات دیده شده است.

ریاحی خاطرنشان کرد: این مشارکت دومین همکاری شرکت‌های ایرانی و فرانسوی بعد از اجرای برجام است و امیدواریم این همکاری‌ها به‌صورت طولانی‌مدت ادامه داشته باشد.

وی با بیان "ما بر همکاری درازمدت و پایدار که بهترین راه آن سرمایه‌گذاری مشترک است، تأکید داریم"، تصریح کرد: ما معتقدیم همان‌طور که کشور ما بازار خود را در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار می‌دهد، آنها هم باید بازارشان را در اختیار کالاهای مشترک تولید شده قرار دهند که بر پایه توافقات اولیه پیش‌بینی شده که ۳۰ درصد از محصولات مشترک تولید شده در ۵ سال اول با تعهد طرف فرانسوی و بعد از ۵ سال به‌صورت توافقی صادر شود.

مشاور وزیر صنعت گفت: امسال در برنامه رونق تولید چهار موضوع مهم هدف‌گذاری شده که تحریک تقاضای بازار یکی از آنهاست و تلاش داریم با توزیع کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی در میان افراد جامعه رونق گیرد.

ریاحی با اعلام اینکه سال گذشته برای نخستین بار تراز واردات و صادرات در کشور اجرا شد، گفت: سال گذشته ۴۸ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار کالا به ایران وارد و ۴۹ میلیون دلار کالای ایرانی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد و امسال تلاش داریم مبلغ صادرات کالاهای کشور را به ۶۰ میلیارد دلار افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه صادرات محصولات به کشور روسیه برای ایران آسان است، افزود: دلیل این موضوع پایین بودن استاندارد کشور روسیه است که سبب شده کارخانجاتی مانند شیر مقدار صادرات آن قابل توجه باشد.

مشاور وزیر صنعت موضوع اقتصاد مقاومتی را به‌عنوان یک اصل در پیشرفت و رونق اقتصادی دانست و گفت: ضروری است که برای اجرای منویات مقام معظم رهبری به توانایی‌های کشور اعتماد داشته باشیم زیرا در حال حاضر با ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی سرمایه‌گذاران توانسته‌اند با مشکلات کمتری در این زمینه فعال باشند.

ریاحی بیان کرد: تلاش داریم شهرک‌های صنعتی تخصصی در کشور ایجاد کنیم که هم‌اینک در برخی از استان‌های کشور مانند اصفهان، یزد و شیراز شهرک‌های تخصصی مثل کاشی، سنگ، قطعات الکترونیکی و تولیدات آبزیان راه‌اندازی شده است.

انتهای پیام/*

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال210 روز قبل