ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

گزارش کامل تسنیم از سفر اخیر رئیس‌جمهور

۰۲ مهر ۱۳۹۵ – ۱۷:۲۸

hassan rouhani

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در طول دیدارهای دوجانبه و سخنرانی‌های عمومی خود درطول سفرش به قاره آمریکا بر پایبندی طرفین بر اجرای برجام تأکید و همچنین از بدعهدی آمریکا در عمل به وعده‌هایش در اجرای برجام انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران صبح جمعه ۲۶ شهریور با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول خود و علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، در اولین مرحله  از سفر دوره‌ای به قاره آمریکا، به‌منظور شرکت و سخنرانی در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد عازم ونزوئلا شد.

وی پس از سفر به ونزوئلا و شرکت و سخنرانی در اجلاس غیرمتعهدها به کوبا سفر و  با رائول و فیدل کاسترو دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در این گزارش به مهمترین برنامه‌های رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در سفر ۸روزه به قاره آمریکا اشاره می‌شود:

دیدار با مادورو در مارگاریتا

مادورو در دیدار با رئیس‌جمهور ایران به کاهش بهای نفت اشاره کرد و گفت: کشورهای تولید کننده نفت از کاهش بهای آن شدیداً متضرر شده‌اند و باید با وحدت، برای تثبیت بهای نفت تلاش کنیم

روحانی در این دیدار نیز با اشاره به تحولات مهم منطقه‌ای و بین المللی گفت: جنبش عدم‌تعهد می‌تواند نقش آفرینی بزرگ در جهان امروز باشد و اعضا باید با وحدت و همکاری متقابل، منافع جمعی خود را به پیش ببرند.

وی همچنین با اشاره به موضوع کاهش طولانی‌مدت بهای نفت و اثرات آن بر اقتصاد بین المللی اظهار داشت: ثبات بازار، قیمت عادلانه و نیز سهم منصفانه تولید کنندگان نفت تضمین کننده منافع پایدار تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی است.

متن کامل دیدار و گفت‌و‌گوی رؤسای جمهوری ایران و نزوئلا را در این لینک بخوانید

سخنرانی در افتتاحیه اجلاس سران جنبش عدم‌تعهد و تحویل ریاست جنبش غیرمتعهدها به ونزوئلا

روحانی در مراسم افتتاحیه این اجلاس در جزیره مارگاریتای ونزوئلا، با بیان اینکه امروز صلح در تمامی ابعاد آن در سراسر جهان در معرض خطر و تهدید قرار گرفته است، گفت: اعضای جنبش در مقطع کنونی بیش از هر زمان دیگری نیازمند همبستگی، همگرایی و هماهنگی می‌باشند

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود راجع به چالش‌های منطقه‌ای، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران گفتگو و مذاکره را بهترین راه‌حل منازعات جهانی و منطقه‌ای می‌داند و خود در این زمینه پیشقدم بوده است.

روحانی با اعلام اینکه تهران از هرگونه ابتکار عمل در منطقه که مبتنی بر گفتگو و مذاکره باشد برای پایان بخشیدن به اختلافات موجود استقبال می‌کند، افزود: برجام یک راهبرد و رویکرد جدید برای تعامل مثبت و سازنده به‌منظور حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران‌ها و چالش‌ها است.

وی همچنین به موضوع فلسطین و اشغالگری رژیم صهیونیستی پرداخت و با تذکر "چالش‌های جاری در اقصی نقاط جهان نباید ما را از موضوع فلسطین و مردم مظلوم آن غافل کند"، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از مردم و آرمان‌های فلسطین را ۱براساس اعتقادات دینی و ارزش‌های والای ملی و انسانی در صدر اصول سیاست خارجی خود قرار داده است و به‌اعتقاد ما دفاع از مردم فلسطین به نژاد و یا محدوده خاصی محدود نیست، بلکه یک موضوع انسانی است که وظیفه همگان می‌باشد.

متن کامل سخنرانی روحانی در اجلاس افتتاحیه جنبش غیرمتعهدها را  اینجا بخوانید.

روحانی در مدت حضور خود در ونزوئلا با رؤسای جمهور اکوادور و بولیوی، معاون رئیس‌جمهور هند،  وزیر خارجه الجزایر، معاون رئیس‌جمهور اندونزی، رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی و رئیس مجلس الجزایر دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار رئیس مجمع عالی خلق جمهوری کره شمالی با بیان این مطلب که نباید با افزایش تنشهای منطقه‌ای، زمینه حضور و دخالت قدرتهای بزرگ تقویت شود،‌ گفته بود:‌ باید همگان با تدبیر از امنیت و صلح به‌ویژه در منطقه شرق آسیا مراقبت کنند.

متن کامل این گفت‌و‌گو را اینجا بخوانید.

سفر به هاوانا و دیدار با کاستروها

روحانی پس از اتمام برنامه‌هایش در ونزوئلا به کوبا رفت. وی در کاخ انقلاب هاوانا از سوی رائول کاسترو رییس‌ جمهوری کوبا مورد استقبال رسمی قرار گرفت

روحانی در دیدار با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا تأکید کرد که ملت بزرگ ایران علی‌رغم فشارها و تحریمها توانسته است به رشد اقتصادی خود ادامه دهد. وی همچنین با اشاره به اینکه ملتهای ایران و کوبا هر دو در مقابل فشارهای خارجی استقامت کردند، افزود: انقلاب مردم کوبا تحت شدیدترین تحریمهای اقتصادی آمریکا قرار گرفت و ملت ایران نیز در طول هشت سال جنگ تحمیلی در حالی ایستادگی کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می‌کردند، لذا ایران و کوبا نماد مقاومت در برابر شدیدترین تحریمها هستند.

متن کامل گفت‌و‌گوی روحانی و فیدل کاسترو را در این لینک بخوانید.

همچینین در حضور رؤسای جمهور دو کشور تهران و هاوانا برای ارتقای همکاری‌های مشترک در زمینه بهداشتی، درمانی و دارویی، یادداشت تفاهم امضا کردند.

روحانی همچنین در دیدار رائول کاسترو گفته بود: ایران و کوبا باید سطح همکاری‌های خود را در عرصه فناوری‌های نوین از جمله نانو و بیوتکنولوژی ارتقاء بخشند و این نوع همکاری‌ها می‌تواند قدرت کشورهای مستقل را در برابر سلطه‌جویان ارتقاء ببخشد.

رئیس جمهوری همچنین فعال کردن بیش از پیش کمیسیون اقتصادی دو کشور با هدف پیگیری توافقات و تعمیق روابط اقتصادی را ضروری خواند.

روحانی در ادامه با یادآوری اینکه کشورهای مستقل و مقاوم باید در برابر انواع مشکلات کنار هم باشند، گفت: کوبا پیوسته در مجامع بین المللی به‌عنوان دوست نزدیک ایران بوده و این دوستی و اتحاد دو کشور که به‌نفع منافع دو ملت است، باید در مسایل بین المللی و منطقه‌ای ادامه یابد.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مواضع مشترک تهران ــ هاوانا در مسایل منطقه‌ای و بین المللی گفت: برخی قدرت‌ها با دامن زدن به اختلافات منطقه‌ای به‌دنبال فروش تسلیحات خود هستند و به این ترتیب اقتصاد جهانی نیز متأثر شده و آسیب می‌بیند.

روحانی در ابتدای این نشست نیز با تجلیل از روحیه مقاومت و ایستادگی مردم کوبا در برابر استعمارگران و سلطه‌جویان گفت: ملت ایران نیز طی هشت سال جنگ تحمیلی در حالی استقامت کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می‌کردند و همین قدرتها پس از جنگ نیز به‌بهانه‌های مختلف به فشارها و تحریم‌های خود ادامه دادند.

رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رسمی رئیس جمهوری ایران به هاوانا گفت: ما با افتخار شریک ثابت‌قدم شما هستیم و هیچ‌کس نمی‌تواند توسعه روابط کوبا و ایران را متوقف کند.

رئیس جمهوری کوبا با  بیان اینکه ایجاد جنگ، آشوب و منازعه در جهان، کاسبی سودآوری برای برخی قدرتها شده است، اظهار داشت: جنون و جنگ‌افروزی، اندیشه برخی قدرتها را احاطه کرده است.

وی همچنین ضرورت توسعه همکاری‌های ایران و کوبا در همه زمینه‌ها را مورد تأکید قرار داد.

چهارمین سفر به نیویورک و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل

روحانی پس از اتمام برنامه‌هایش در کوبا برای شرکت در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور وارد نیویورک شد و در فرودگاه جان اف. کندی، مورد استقبال سفیر و کارکنان دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل قرار گرفت

دیدار و گفت‌وگو با شماری از مقامات ارشد کشورهای جهان، نشست با نخبگان سیاسی و اقتصادی و ملاقات با رهبران ادیان الهی در کنار سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله برنامه‌های فشرده حسن روحانی در سفر به نیویورک بود.

روحانی در بدو سفر خود به نیویورک در اولین دیدار دوجانبه خود با نخست وزیر ایتالیا گفت‌و‌گو کرد.

وی در این دیدار گفت که ایتالیا این فرصت را در دوره پسابرجام در اختیار دارد که بار دیگر به نخستین شریک و همکار اقتصادی و تجاری ایران در اروپا تبدیل شود.

رئیس‌جمهور اسلامی ایران همچنین با تأکید بر این موضوع که طرفین باید به استحکام برجام پایبند باشند، گفته بود:‌ ملتها و شرکتهای ما و منطقه باید از فواید برجام منتفع شوند.

متن کامل این گفت‌و‌گو را اینجا بخوانید.

دیدار با اردوغان و اظهار ناراحتی از کودتا در ترکیه

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار "رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهوری ترکیه با تأکید بر اینکه ایران در همه مراحل دوست و برادر و کنار ترکیه خواهد بود، گفت: آماده‌ایم تا روابط خود را با آنکارا در همه بخش‌ها از حمل و نقل، صنعت و انرژی توسعه دهیم

روحانی در این دیدار دوجانبه به کودتای اخیر در ترکیه اشاره و اظهار داشت: وقوع ناامنی و کودتا علیه دولتی که در ترکیه با رأی مردم حاکمیت دارد برای ما بسیار ناراحت کننده بود و ایران از همان لحظات نخست، تمام امکانات خود را برای ثبات و امنیت در ترکیه به کار گرفت.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با بیان "کودتا در ترکیه را در ادامه سلسله حوادثی می‌بینیم که برخی قدرتها علیه منطقه ما طراحی کرده‌اند"، گفت: تردیدی نداریم که با تلاش مشترک می‌توانیم جلوی مسیری را که دشمن علیه ما طراحی کرده است، سد کنیم.

سوریه و تلاش برای مبارزه با تروریسم در این کشور از دیگر موارد مورد بحث دو رئیس‌جمهور در این دیدار بود.

دیدار با می

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار نخست‌وزیر بریتانیا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تحولی بزرگ، نمادی برای حل اختلافات و پایه‌ای برای همکاری‌ها دانست و تأکید کرد که همه طرف‌ها باید به اجرای دقیق و بهنگام تعهدات خود در برجام پایبند باشند

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات منطقه حساس خاورمیانه اشاره کرد و با تأکید بر "منطقه ما مسایل پیچیده‌ای دارد و جز راه‌حل سیاسی مسیری برای حل آنها وجود ندارد"، گفت: ایران آماده همکاری با اتحادیه اروپا، انگلیس و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت به‌ویژه در سوریه، عراق و یمن است.

"ترزا می" نخست وزیر بریتانیا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه روابط دو کشور در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی طی سالهای اخیر گفت: از افزایش سطح مناسبات دو کشور در همه عرصه‌ها حمایت می‌کنیم.

نخست وزیر بریتانیا اظهار داشت: لندن حمایت خود را از گام مهم برجام ادامه خواهد داد و معتقد است طرفین باید به اصول توافق‌شده متعهد باشند.

وی با بیان "برای حل مشکلات بانکی و بیمه‌ای و بهره‌مندی اطمینان‌بخش ایران از فرصت‌های اقتصادی در حال هماهنگی با طرفین برجام برای اقدامات لازم هستیم"، تصریح کرد: بریتانیا یک هیئت بانکی را برای مذاکرات و همکاری‌های فنی با بانک مرکزی ایران راهی تهران می‌کند.

دیدار با اولاند

روحانی در دیدار «فرانسوا اولاند»، گفته بود: نباید اجازه داد دستاوردهای برجام تضعیف شود و همه طرفین علاوه بر پایبندی، اعضا را به اجرای کامل تعهدات خود یادآور شوند

روحانی با تاکید بر اینکه ایفای تعهدات موجب پایداری توافق خواهد بود، اظهارداشت: اینکه در مسیر اجرای توافق، کشوری بخواهد با ایجاد محدودیت های غیر سازنده در مسیر اجرای توافقات، خواسته های خود را فرامرزی کند، قابل قبول نیست.

رییس جمهوری با بیان اینکه پس از دوران طولانی مدت مذاکره، ملتها و شرکتهای ما و منطقه باید از فواید برجام منتفع شوند، گفت: در این مسیر رهبران اروپا باید به بانکها و بیمه ها برای همکاری مالی تضمین و اطمینان دهند.

دیدار با رؤسای جمهور سوئیس، اسلوونی، بلغارستان، نخست‌وزیران یونان و نروژ، سوئد، عراق، ژاپن، و آمانو دبیر کل سازمان ملل متحد از عمده دیدارهای دوجانبه ریئس‌جمهروی اسلامی ایران بود.

گفت‌و‌گوی روحانی با رئیس‌جمهوری اسلوونی

گفت‌و‌گوی روحانی با رئیس‌جمهوری سوئیس

گفت‌و‌گوی روحانی با نخست وزیر نروژ

گفت‌و‌گوی روحانی با نخست وزیر سوئد

گفت‌و‌گوی روحانی با رییس جمهوری بلغارستان

گفت‌و‌گوی روحانی با دبیرکل سازمان ملل متحد

گفت‌و‌گوی روحانی با دیدار نخست وزیر عراق

گفت‌و‌گوی روحانی با نخست‌وزیر ژاپن

آخرین سخنرانی روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد قبل از پایان دوره ۴ ساله

روحانی در این سخنرانی تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه‌های گذشته اشتباهی راهبردی دانست و خواستار جبران فوری آن شد

وی با بیان اینکه ایران با هرگونه فرقه گرائی و دامن زدن به اختلافات مذهبی مخالف است،  گفت: آینده ی منطقه ما در گرو مواجهه با چالشهایی از قبیل بحران‌های امنیتی ناشی از فقدان مشروعیت و ناکارامدیِ دولتهاست و بدون مردم‌سالاریِ واقعی و بدون جلبِ مشارکتِ فراگیر، نمی‌توان با اشکال گوناگون شبکه‌های جنایی وتروریستی مبارزه کرد .

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگری از سخنان خود اظهارداشت:  دولت عربستان سعودی اگر به تحقق چشم انداز تازه ای در توسعه خود و امنیت منطقه چشم دوخته است، باید از ادامه سیاست های تفرقه افکنانه، ترویج ایدئولوژی نفرت و تعرض به حقوق همسایگان باز ایستد، مسئولیت خود نسبت به حیات و حرمت زائران را بپذیرد و روابط خود را بر پایه احترام متقابل و مسئولیت پذیری در قبال ملتهای منطقه تنظیم کند.

وی همچنین به برجام اشاره کرد و با اشاره به بدعهدی آمریکا تصریح کرد: هر گونه بدعهدی در اجرای برجام، به بی اعتباری بیشتر ایالات متحده در سطح جهان می‌انجامد. تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه‌های گذشته اشتباهی راهبردی است که باید فوراً جبران شود.

متن کامل سخنان روحانی در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل را در این لینک بخوانید.

نشست خبری با رسانه‌های خارجی

روحانی در پایان سفر خود به مقر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در یک نشست خبری با رسانه‌های خارجی به تشریح نقطه‌نظرات، دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران پیرامون مسایل مهم منطقه‌ای، بین‌المللی، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و مسأله خشونت و تروریسم در خاورمیانه پرداخت

روحانی در پاسخ به این سوال که آیا برخی اقدامات در ایران و دستگیری برخی افراد با هدف تضعیف شما در ایران انجام می‌شود، گفت: در ایران هم مثل همه جوامع دمکراتیک، اختلاف‌نظر وجود دارد و دولت در کنار موافقان خود، مخالفان و منتقدینی نیز دارد که ما گلایه‌ای نسبت به این موضوع نداریم، چرا که این طبیعت جوامع آزاد است.

وی اضافه کرد: در موضوع دستگیری افراد نیز رسیدگی به آن در قوه قضائیه روال مشخصی دارد که در بسیاری از موارد این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها  تا مرحله دادسرا جریان دارد و فقط بعضی موارد هستند که به دادگاه ارجاع می‌شوند.

روحانی اظهار داشت: به عنوان رییس‌ جمهور تلاش می‌کنم در همه ارگان چه در قوه قضائیه و چه در بخش‌های امنیتی قانون بویژه قانون اساسی به خوبی اجرا شود. چرا که طبق نص قانون اساسی اجرای این میثاق، صرفاً بر عهده رییس‌ جمهوری است و بنده مسئولیت دارم آن را اجرا کنم و طبق وظایف خود مسایل را دنبال کنم، اما معنی این حرف آن نیست که بنده هر کاری که انجام داده‌ام و هر پیگیری که داشته‌ام، اعلام کنم و رسانه‌ها مورد بحث قرار دهند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ایران مشخصاً از آمریکا در موضوع اجرای برجام، چه انتظاراتی دارد، تصریح کرد: گله‌ای که ما از ایالات متحده در نحوه اجرای برجام داریم، این است که شاهد تأخیر در اجرای تعهداتش و در برخی موارد اهمال و عدم شفافیت هستیم.

روحانی خاطر نشان کرد: مطابق برجام باید پس از آغاز این سند فروش هواپیماهای مسافربری به ایران بدون هیچ مانعی آزاد باشد و با توجه به اینکه از زمان حصول برجام تا آغاز اجرای آن فرصت کافی برای تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی آن وجود داشت، قابل قبول نیست که امروز ما شاهد  تأخیر در اجرای این توافق باشیم. تأخیرها عمدتاً از ناحیه آمریکاست و بقیه کشورها برای اجرای برجام تلاش کردند و این آمریکایی‌ها هستند که با صراحت و شفافیت به بانک‌های بزرگ نمی‌گویند که موضع‌شان در قبال همکاری این بانک‌ها با ایران چیست. ما نسبت به این موضوع معترض هستیم و براساس ساز و کارهای اعتراض در حال پیگیری اعتراض خود هستیم.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه ها و دیدارهای وی در ونزوئلا، کوبا و نیویورک گفت: در همه دیدارها و ملاقات ها با سران و مقامات کشورهای مختلف در این سه سفر، درباره دو موضوع صحبت کردیم. اول درباره استفاده از فرصت پسابرجام که چگونه روابط را توسعه دهیم و فرصتهای از دست رفته در دوران تحریم را جبران کنیم و نکته دوم اینکه در این ملاقاتها ناامنی ها و مشکلات موجود در منطقه و لزوم و نحوه همکاری در این موضوع مهم را مورد بررسی قرار دادیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای دوره ای موقت در سوریه به منظور کمک‌رسانی به مردم این کشور و همچنین حمایت از بشار اسد، اظهار داشت: موضوع سوریه، موضوع رییس‌ جمهور این کشور نیست؛ بلکه ما با مسایل بسیار مهمی در این کشور مواجه هستیم.

روحانی افزود: در سوریه میلیون‌ها نفر آواره بوده و برای ماه‌ها و حتی سال‌ها مواد غذایی لازم را دریافت نکرده‌اند و همچنین شاهد فجایع انسانی هستیم؛ در عین حال بیشتر خاک این کشور در اختیار تروریست‌هایی همچون داعش و جبهه النصره بوده که در حال ارتکاب جنایات بزرگ و بی‌سابقه در تاریخ هستند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه مسأله مهم در سوریه رساندن کمک‌های انسانی به مردم این کشور است، گفت: در طول ماه‌ها و سال‌های گذشته اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران کمک‌های بزرگی به مردم این کشور داشته‌اند و باید در نظر داشت که پرواز ممنوع یعنی کمک کردن به تروریست‌ها چرا که تروریست‌ها به جز هواپیما همه چیز دارند و ایجاد منطقه پرواز ممنوع نادرست و بی‌اساس است.

روحانی با بیان اینکه باید مسیرهای امن پیش‌بینی شده و در عین حال با تروریست‌ها به شدت مبارزه نماییم، ادامه داد: ریشه همه جنایات در سوریه به تروریست‌ها برمی‌گردد و مسأله مهم این است که باید با تروریسم مبارزه کنیم و در همه آتش‌بس‌ها مبارزه با تروریسم، داعش و جبهه النصره مورد تأیید همه قدرت‌ها بوده است.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: کمک‌رسانی به مردم، مبارزه با تروریست‌ها و همچنین آماده کردن زمینه برای حضور همه در حکومت و ایجاد دمکراسی واقعی در سوریه سه مسأله مهمی است که باید درباره این کشور در نظر گرفت.

متن کامل گفت‌و‌گوی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با رسانه‌های خارجی را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال156 روز قبل