ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم از جشنواره "همبازی همشهری" گزارش می‌دهد

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۳:۴۹

بازی

جشنواره هم‌بازی همشهری از ۱۴ مرداد در باغ غدیر اصفهان آغاز شده و با گذشت چند روز ابتدایی خود، جمعیت زیادی از مردم نصف‌جهان را جذب کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، وارد باغ غدیر که می‌شوی شور و حال خاصی در فضای باغ مشاهده می‌کنی که تو را هم خواسته یا ناخواسته به سمت غرفه بازی‌ها می‌کشاند.

در بخش بازی‌های هیجانی مجری با آب و تاب فراوان مردم را برای روپایی زدن تشویق می‌کند و تعداد زیادی از کودکان هم با اشتیاق فراوان آن هم با چشم‌های گرد شده از میله‌ها بالا رفته‌اند تا بتوانند شاهد روپایی زدن پدران خود باشند.

بازی با سوت داور شروع می‌شود و شرکت کنندگان به مدت یک دقیقه فرصت دارند روپایی بزنند در نهایت برنده بازی انتخاب و به مرحله بعدی می‌رود.

بدو بدو فوتبال حبابی

صدای مجری در فضای باغ غدیر می‌پیچد، " فوتبال حبابی" مردم هم با تعجب با هم تکرار می‌کنند فوتبال حبابی؟ این دیگر کدام بازی است؟ حیاط مملو از جمعیت می‌شود؛ کودکان بیشتر از همه برای این بازی اشتیاق نشان می‌دهند اما مجری اعلام می‌کند که این بازی تنها برای نوجوانان و جوانان برنامه‌ریزی شده است.

داوطلبان وارد میدان می‌شوند و افراد به دو تیم دو نفره آبی و قرمز دسته بندی شده و وارد توپ‌های پلاستیکی یا همان حبابی می‌شوند. هر تیم تلاش می‌کند با ضربه زدن به تیم مقابل آنها را از زمین بازی خارج کند و هر کسی سریعتر این کار را انجام دهد، امتیاز بیشتری کسب کرده و برنده خواهد بود.

بازی همچنان ادامه دارد و هیجان زیادی را در باغ ایجاد کرده است. این بازی حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را مشتاق کرده تا با دست زدن نوه‌های خود را برای ادامه بازی تشویق می‌کنند.

ابر بازی‌های فکری

وارد غرفه ابربازی‌های فکری می‌شویم… وقتی با دقت نگاه می‌کنیم، شاهد طبقه‌بندی این بخش به دو گروه بزرگسال و کودک هستیم که در بخش بزرگسال بازی‌های مختلف مانند لیوان چینی، کاتامینو، برج تعادل و… را مشاهده می‌کنیم. در بخش کودک هم بازی قورباغه هوشمند؛ رانی پارک، جنگا قرار دارد.

لیوان چینی و یک بازی بین‌المللی

علی ترکی، مربی غرفه لیوان چینی و رئیس کمیته لیوان چینی در حال توضیح این بازی است. به گفته او این بازی از حدود ۲ سال پیش در اصفهان انجام می‌شود و حتی در ایران تیم ملی برای آن وجود دارد که آخرین رکورد آنها حدود ۱۰ ثانیه بوده است. از مهمترین ویژگی‌های این بازی سرعت عمل آن است که برای هوش ریاضیات و دیکته خوب بوده و موجب افزایش دقت و تمرکز فراوان شده و موجب تقویت دو نیم کره مغز می‌شود.

یکی از والدین که کودک خردسال خود را در آغوش دارد و در حال مشاهده این بازی است، در این باره می‌گوید: بارها این بازی را در تلویزیون دیده بودم و تصور نمی‌کردم در ایران آن هم به صورت ویژه وجود داشته باشد اما زمانیکه این بازی را در اینجا دیدم خیلی هیجان زده شدم، بسیار علاقه‌مند به آن هستم و دوست دارم کودکم در آینده این بازی را دنبال کند.

برج تعادل همراه با حفظ تعادل

علی اسلامی، یکی دیگر از مربیان حاضر در محوطه است که مسئولیت برج تعادل و بازی کاتامینو را بر عهده دارد او در مورد چگونگی بازی برج تعادل گفت: این بازی به صورت ۴ نفره برگزار می‌شود و در آن، افراد با تاس بازی را شروع کرده و هر خانه مربوط به یک شماره است. با آغاز بازی مهره‌ها بر اساس شماره تاس در آنجا گذاشته می‌شود و اگر تعادل برج با گذاشتن مهره‌ها به هم بخورد و مهره‌ها فرو بریزند، فرد بازنده شده و از بازی خارج می‌شود.

کاتامینو؛ بازی باهوش‌ها

این مربی درباره چگونگی بازی کاتامینو گفت: این بازی بر اساس برخی الگو که در دفترچه آن قرار دارد، پایه‌ریزی شده که با بهره‌گیری از یک مدل، تلاش می‌شود مهره‌ها مانند آن چیده شود. این بازی شبیه نوعی پازل است بنابراین بازی ‌کنندگان باید سعی کنند که مهره‌ها را به گونه‌ای بچینند که در یکدیگر فرو رفته و صفحه کامل شود.
دو خانم میانسال در حال انجام این بازی هستند؛ یکی از آنها می‌گوید: این بازی مثل پازل‌هایی است که کودکان بازی می‌کنند و بر اساس آن یک تصویر می‌سازند اما برخلاف آنها، در این بازی مهره‌ها اشکال مختلف دارند که با توجه به کارت الگو باید آنها را به گونه‌ای بچینیم که در یکدیگر فرورفته و صفحه را به طور کامل پرکند، به نظرم کاتامینو بازی جالبی است و مدت زیادی است که مشغول آن هستم.

مارهوش و معمای کلیدی

هانیه زارعی، مربی بازی "مارهوش و برج‌سازی" است که به ظاهر نیز طرفداران زیادی هم دارد. از او در مورد بازی می‌پرسیم که او درباره آن می‌گوید: بازی مارهوش یا همان اسنیکس از یک دفترچه راهنما تشکیل شده که در هر صفحه معمایی طرح شده است. فرد باید با بهره‌گیری از هوش خود به گونه‌ای این کارت‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهد تا رنگ‌های سبز کارت به یکدیگر و رنگ آبی نیز به یکدیگر راه پیدا کنند.

در این حین خانم میانسالی که خود را خانم عباسی معرفی می‌کند، می‌گوید: انجام این بازی‌ها بسیار خوب است و شور و نشاط را به زندگی ما برمی‌گرداند امشب به طور تصادفی به اینجا آمدم اما از دیدن این همه بازی در یک مکان شگفت‌زده شدم و امیدوارم سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان این دست برنامه‌ها را باز هم ادامه دهد. با تجربه امشب به طور قطع در شب‌های آینده نیز به همراه خانواده و اقوام برای ادامه بازی به اینجا خواهم آمد.

بازی به جای قلیان!

مردی که در حال عبور از کنار ما بود با شنیدن این صحبت به میدان آمد و گفت: بنده علی اسدی بازنشسته ارتش هستم؛ سال‌ها بود که چنین برنامه‌هایی را در شهر ندیده بودم و بیشتر در پارک‌ها شاهد قلیان کشیدن جوانان بودم حالا که می‌بینم این بازی‌ها موجب سرگرم شدن جوانان شده و حداقل آنان را از این عادت بد دور کرده است  از این بابت بسیار خوشحالم. امیدوار هستم که این برنامه‌ها در آینده هم تداوم داشته باشند.

ورود به دهه شصت

ورود به غرفه باغ تجربه، حس خوبی برایت ایجاد می‌کند. در این غرفه شاهد بازی‌های قدیمی مانند لی لی؛ نقطه بازی، گل یا پوچ، دوز، تیله بازی و یک قل دو قل و حتی دارت هستی. اینجا سن و سال مهم نیست و به راحتی می‌توانی یک بازی را انتخاب کنی و با بقیه بچه‌ها آزاد و رها بازی کنی.

نزدیک بازی که می‌شویم، پیرمردی تقریباً ۷۰ ساله را می‌بینیم که به همراه نوه‌اش در حال بازی است. نوه او مدام شکایت دارد که پدربزرگ او را فریب داده است و به همین دلیل نزدیک‌تر می‌رویم؛ وقتی پدربزرگ متوجه می‌شود که ما خبرنگار هستیم، در پاسخ سئوالم می‌گوید: این بازی متعلق به زمان کودکی من است، آن زمان‌ها اسباب بازی‌‌های رنگارنگ امروزی وجود نداشت و ما با این وسایل خوش بودیم. امشب فرصتی دست داد تا این بازی را به نوه‌ام آموزش دهم و حتماً در روزهای دیگر در منزل با دیگر نوه‌هایم نیز این بازی را ادامه خواهیم داد و از دور هم بودن لذت بیشتری می‌بریم.

خانه تجربه، تجربه‌ای جدید برای شهروندان ارشد

فریبا زارعان، رئیس خانه تجربه در زمینه این مرکز گفت: در این خانه شهروندان ارشد که سن آنها از ۴۵ سال به بالا است دور هم جمع می‌شوند. برنامه‌های این مرکز شامل برنامه‌های گردشگری، چهارشنبه‌ها برنامه من شاعرم، سه‌شنبه‌ها کلاس‌های روانشناسی، دوشنبه بازی‌های فکری، یکشنبه طب سنتی و روزهای شنبه برنامه ترنم اندیشه هستند.

وی در مورد غرفه بازی‌های قدیمی گفت: در این بازی‌ها سعی شده که به گذشته برگردیم و با ارائه بازی‌های قدیمی مانند دوز و دیگر بازی‌های جذاب، شهروندان ارشد را به قدیم بازگردانده و گذشته را برای آنان تداعی کنیم.

زارعان با انتقاد از سبک زندگی امروزی، آشنایی با این بازی‌ها را زمینه‌ساز دوری از سبک زندگی کامپیوتری و خشک امروز عنوان کرد و گفت: مطمئن هستم از همین امشب به بعد بسیاری از کودکان با یاد گرفتن این دست بازی‌ها در خانه پدربزرگ‌‌ها و مادربزرگ‌ها به این دست بازی‌ها پرداخته و شاهد ارتباط بیشتر خانواده‌ها با یکدیگر خواهیم بود.

به گزارش تسنیم، جشنواره "همبازی همشهری" از سوی مدیریت امور تفریحی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان تا ۲۹ مرداد هر شب از ساعت ۱۸ تا ۲۲ در باغ غدیر میزبان عموم شهروندان است.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال165 روز قبل