ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

واکنش سیدحسن خمینی به انتشار فایل صوتی منتظری:

۲۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۸:۰۳

سیدحسن خمینی

سیدحسن خمینی در واکنش به انتشار فایل صوتی منتظری درباره امام راحل گفت: بازگو کردن سخنانی که دروغ بودنشان معلوم شده چه فایده‌ای دارد؟

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از محیط‌بانان کشور که به‌مناسبت «روز محیط‌بان» در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین(ع) اظهار کرد: علی(ع) می‌فرمایند، «اگر با شمشیرم بر بینی مؤمن بزنم که دشمن من شود با من دشمنی نخواهد کرد و اگر تمام دنیا را به منافق ببخشم تا مرا دوست بدارد، دوست من نخواهد شد و این بدان جهت است که قضای الهی جاری شد و بر زبان پیامبر امی گذشت که فرمود: ای علی! مؤمن تو را دشمن نگیرد و منافق تو را دوست نخواهد داشت». بنابراین حبّ امیرالمؤنین(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) یکی از ملاک‌های ایمان است و فلسفه این امر احتمالاً به آیه إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه «محبت» مانند «ایمان» شدت و ضعف دارد، افزود: علی(ع) به‌خاطر برخورداری از بالاترین ایمان و عمل صالح بیشترین محبت را نیز در میان اولیای خدا و مردمان خوب دارد.

سیدحسن خمینی با اشاره به این تعبیر استاد شهید مطهری که هم جاذبه و هم دافعه علی(ع) در اوج است، یادآور شد: عمل صالح علی(ع) پشتوانه او بود و سرمایه چنین عملی نیز نیت پاک است؛ لذا هرچه نیت ما پاک‌تر باشد، عمل ما قوی‌تر خواهد بود.

وی با اشاره به این تعبیر واردشده در روایات که علی(ع) مظهر شناخت فرد کافر و منافق از مؤمن است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم بدانیم که چه‌کسی ایمان بیشتری دارد، باید ببینیم که محبت پیامبر(ص) و اهل بیت چقدر در دل او وجود دارد.

سیدحسن خمینی این محبت را یک ودیعه الهی خواند که نسبت به فرزندان علی(ع) و از جمله امام رضا(ع) نیز وجود دارد.

وی با اشاره به عظمت ثامن‌الحجج(ع)، گفت: امروز در ایران همه دلها معطوف به بارگاه ایشان است و برکت فضای معنوی ایران از وجود مبارک ایشان است؛ همان‌گونه که امام راحل می‌گویند «عتبه بوسى مولا على‌بن موسى از آرزوهاى من است».

سیدحسن خمینی با تأکید بر اینکه حبّ پیامبر(ص) و سایر مؤمنین از میراث الهی است که در دلهای مردم قرار گرفته است، اظهار کرد: هرچه فرد قدرت ایمان را در دل خود قوی‌تر کند، محبت بیشتری را در دل مردم ایجاد و چشم مردم را به آن نقطه نورانی بیشتر معطوف می‌کند.

وی وجود چنین محبتی را همراه با سختیها ذکر کرد و یادآور شد: امام رضا(ع) طعن و عتاب و فشارهای زیادی را تحمل کردند و در هنگام پذیرش ولایتعهدی مأمون، از سوی شیعیان افراطی مورد فشار تبلیغاتی و حتی ترور قرار گرفتند؛ گرچه بعدها عظمت حرکت ایشان مشخص شد و فکر می‌کنم می‌توان پذیرش این مسئولیت را زمینه‌سازی برای غیبت امام عصر(عج) از طریق گسترش شبکه شیعیان دانست.

سیدحسن خمینی از آثار حرکت امام رضا(ع) را محبت شیعه و سنی نسبت به ایشان دانست و یادآور شد: هرکس برای خدا گام بردارد، خدا محبت او را در دل مردم قرار می‌دهد و این یک بشارت الهی است.

وی امام بزرگوار را نمونه یکی از این شخصیت‌ها در روزگار ما دانست و گفت: روزی که امام(ره)، انقلاب را آغاز کرد در قم تنها بود و جز معدودی از شاگردان همراه دیگری نداشتند، اما چون نیت الهی در میان بود و تلاش برای خدا صورت می‌گرفت، نتیجه کار یک انقلاب عظیم بود که زلزله‌ای عجیب نه‌تنها در منطقه، بلکه در کل جهان به وجود آورد و محبت بی‌نظیری را نیز در میان مردم ایجاد کرد و باعث شد که امام(ره) روی چشمان مردم به ایران بیایند و روی چشم آنان نیز بدرقه شوند.

یادگار امام با اشاره به حضور همه طبقات و اقشار مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی به‌خلاف سایر انقلابها و حرکت‌های مشهور جهان، افزود: این امر یادآور  نقش دین در عرصه اجتماعی و تعمیق محبت نسبت به یک نقطه، در دلهای مردم است.

وی درباره نقش‌آفرینی جوانان در دفاع مقدس و صحنه‌های گوناگون، تأکید کرد: همه این فداکاری‌ها به‌خاطر محبتی است که خداوند در دل مردم نسبت به امام(ره) و انقلاب ایجاد کرده بودند.

سیدحسن خمینی محبت جامعه به امام راحل را یک حلقه مهم در وحدت ملی و امنیت دانست و با اشاره به یکی از تعابیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قاطبه‌ ملّت ایران، قاطبه‌ انقلابی، علاقه‌مند به نظام اسلامی، عاشق امام(ره) و خاطرات امام و فرمایشات امام، صدای امام، توصیه‌های امام(ره) و اصولی که امام(ره) پایه‌گذاری کرده، هستند، گفت: برای یک ملت بیش از هر چیز عناصری که وحدت‌بخش و هویت‌ساز است، اهمیت دارد و اگر یک ملت از عناصری چون زبان و دین مشترک و دلهای مشترک برخوردار نباشد، با یک هجمه خارجی به‌راحتی فرو می‌پاشد.

وی ادامه داد: از حقوق علی(ع) و فرزندان او به کشور ما، محبت آنان به‌عنوان اهل بیت پیامبر(ص) است که تبدیل به نخ محوری وحدت در کشور ما شده است.

سیدحسن خمینی یکی از کانون‌های محوری در کشور به‌برکت انقلاب اسلامی را محبت امام خمینی(ره) در دل مردم دانست و تصریح کرد: اینکه قاطبه نیروهای فعال در کشور نسبت به امام(ره) محبت و عشق دارند، یک سرمایه ملی است و اگر این‌گونه عوامل را تقویت کنیم قدرت ملی نیز بالا می‌رود و اگر کسی به این نقاط هجمه آورد و آسیب بزند، وحدت ملی را می‌شکند.

وی افزود: البته بنا به وعده الهی همان‌گونه که محبت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) از دل مردم نمی‌رود، محبت مردم به امام(ره) نیز ریشه در باورمندی دینی، اعتقاد قلبی و پیوند عطفی مردم دارد و همه کسانی که در این کشور زحمت می‌کشند، با این نقطه کانونی پیوند دارند.

سیدحسن خمینی تصریح کرد: جای سؤال دارد که برخی کسانی که این نقطه را هدف قرار می‌دهند به چه امیدی و با چه هدف، ملاک و تحلیلی یکی از عمیق‌ترین محورهای وحدت ملی را هدف قرار می‌دهند؟ البته یقین دارم که از این کار بهره‌ای نمی‌برند؛ اما بازگو کردن سخنانی که دروغ بودنشان معلوم شده و بی‌اساس است، چه فایده‌ای دارد؟  البته این اولین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود و مانند همان کسانی که نسبت به علی(ع) بغض داشتند، کسانی نسبت به امام(ره) و انقلاب بغض دارند و تا آخر نیز خواهند داشت، اما خداوند آن محبت را در دلها قرار داده است.

وی با اشاره مجدد به روایت بیان‌شده ابتدای سخنان خویش، یادآور شد: ما یک ملت با پیشینه بسیار عمیق هستیم که از پیچ‌های سخت عبور کرده‌ایم و در عمر کوتاه خود حوادث زیادی را از سر گذرانده‌ایم، اما امروز خداوند بر اثر محبتهایی که در دلهایمان قرار داده، نعمت‌هایی را عطا کرده است که هیچ‌کدام از کشورهای اطراف ما آنها را ندارند.

یادگار امام با اشاره به این روایت که «دو نعمت سلامت و امنیت برای انسان مجهول هستند»، افزود: در منطقه‌ای که از همه جای آن آتش می‌بارد به‌خاطر وجود همین محورهای اصلی وحدت ملی امنیت داریم که باید مراقب باشیم این کانونها که اهل بیت(ع) و امام راحل از جمله آنها هستند، آسیب نبینند.

وی با اشاره به دوری ذاتی مردم ایران از خشونت، تأکید کرد: اگر این فرهنگ خوب و محورهای وحدت بشکند چه فایده‌ای برای کشور ما خواهد داشت؟

سیدحسن خمینی در ابتدای سخنانش با اشاره به شغل محیط‌بانی، آن را شغلی دانست که در عین وجود لطف و صفا، سختی‌ها و خطراتی را هنگام مواجهه با طبیعت و نیز برخورد با مخربین طبیعت دارد.

انتهای پیام/*

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال194 روز قبل