ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۲۸ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۳:۱۷

فرانسه

زمانی که داعش در سوریه و عراق سربرآورده و جولان می‌داد و اروپا خود را از آن در امان می‌دید، اما تصورش را هم نمی‌کرد روزی در قلب پاریس و بروکسل و یا آلمان و سایر کشورهای اروپایی گرفتار حملات تروریستی داعش شده و موج وحشت شهرهای اروپا را در بر بگیرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، زمانی که داعش با حمایت مالی و تسلیحاتی برخی کشورهای منطقه و در صدر آنان عربستان و نیز برخی غربی ها در عراق و سوریه سربرآورده و به سرعت رشد کرد، اروپا داعش را از خود دور می دید و تصورش را هم نمی کرد که روزی تروریست های داعش به قلب اروپا و پاریس و بروکسل راه یابند و حملات خونین را رقم بزنند.

بازگشت تروریست‌ها به کشورهایشان؛ خطر جدی در کمین اروپا

(ملحق شدن اتباع اروپایی به داعش در عراق و سوریه و احتمال بازگشت آنان به کشورهایشان خطری است که اروپا را در معرض تهدید جدی قرار داده است)

اما سرعت عضوگیری داعش از کشورهای اروپا به ویژه فرانسه این نگرانی را به وجود آورد که با بازگشت این تروریست‌ها به وطن خطری جدی اروپا را تهدید خواهد کرد.

در همین ارتباط  در سال ۲۰۱۵ «ژرژ فرناندز دیاز» وزیر کشور اسپانیا با اشاره به بازگشت بیش از ۶۰۰ تروریست داعش از عراق و سوریه به اروپا  و در راه بودن عملیات تروریستی بیشتر هشدار داد.

به گفته وی صدها نفری که پیش از این به عراق و سوریه رفته بودند، در اروپا هستند و هر لحظه می‌توانند با گسترش فعالیت‌‌‌های خود حملات غم‌انگیزی مشابه حملات  پاریس را تکرار کنند.

دیاز همچنین اظهار داشت: حدود ۳۰۰۰ شهروند اروپایی به گروه‌های مختلف افراطی در  خاورمیانه پیوسته‌اند که از این تعداد  80 درصد آنها فقط به داعش ملحق شده‌اند.

آمار فوت ناشی از عملیات تروریستی از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۴ پنج برابر شده و ۶۱ درصد افزایش داشت و گروههای و سازمان های تروریستی که مسئول دو سوم عملیات تروریستی جهان بودند، به ترتیب عبارتند از داعش، بوکوحرام، القاعده و طالبان.

در سال ۲۰۱۳ سهم کشورهای صنعتی از حملات تروریستی و آمار قربانیان آن فقط پنج درصد کل این حملات بود و ۲۵ درصد این حملات را افراد معروف به «گرگ های تنها» انجام می دانند که در واقع کسانی بودند که داوطلبانه افراط را در پیش گرفته و عملیات تروریستی را بدون ارتباط با گروههای تروریستی انجام دادند.

اعلام موجودیت داعش در اروپا

برخی از کارشناسان و ناظران زنجیره حملات تروریستی در پاریس را اولین حضور جدی داعش در اروپا برشمرده اند و به عقیده آنان این عملیات که به گفته رئیس جمهور فرانسه «بزرگترین حمله تروریستی تاریخ فرانسه» بود، اولین اعلام موجودیت داعش در اروپا است.

از سوی دیگر یک گروه افراطی با الهام از «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) به نام «دولت مسیحی اورشلیم و کانا» در اروپا اعلام موجودیت و  تهدید کرد که مسلمانان را ذبح خواهد کرد.

سایه ناامنی بر قاره سبز پس از جنگ جهانی دوم

نگاهی به تاریخ رخدادهای اروپا پس از جنگ جهانی دوم نشان می دهد این قاره هرگز در طول این سال ها اینقدر دستخوش ناامنی و وحشت نشده بود که در یکی دو سال اخیر با این موج حملات تروریستی روبه روبه رو بوده است.

به عبارت دقیق تر تاریخ اروپا شامل تاریخ باستان و قرون وسطی و سپس رسانس و اروپای معاصر حوادث و رخدادهای مهمی را پشت سر گذاشته است که برخی از این رخدادها نه تنها بر اروپا بلکه سراسر جهان تاثیر داشته است به عنوان نمونه می توان از انقلاب کبیر فرانسه، جنگ جهانى اول، جنگ جهانى دوم و جنگ سرد یاد کرد.

اما اگر به دوران پس از جنگ جهانی دوم بازگردیم می بینیم که پس از آن حکومت های اروپایی به دنبال تامین هرچه بیشتر امنیت و رفاه برای شهروندان خود بوده اند و آن را یکی از مولفه های مهم پیشرفت و تمدن عنوان می کرد.

در فاصله پس از جنگ جهانی دوم تا کنون فقط جنگ های بالکان در شرق اروپا بود که امنیت در بخشی از قاره سبز را متزلزل کرد اما کشورهای غرب و مرکز اروپا از امنیت بالایی برخوردار بودند و این امنیت همچنان پابرجا بود تا اینکه در چند سال اخیر سایه تهدید بر سر امنیت اروپا گسترده شد که می توان گفت به میزان زیادی حاصل دخالت دخالت  نظامی کشورهای اروپا در جنگ های نقاط مختلف جهان است به اضافه اینکه برخی از حملات تروریستی در اروپا نیز به دست گروههای افراطی در داخل اروپا صورت گرفت.

مهمترین حملات تروریستی اروپا در ۴۰ سال اخیر

(داعش قلب اروپا را نشانه رفته و با توسعه دامنه حملات تروریستی به  دنبال قبضه کردن آن است)

حملات تروریستی در فرانسه و اوضاع پاریس بار دیگر خاطرات تلخ حملات تروریستی  اروپا در چهل سال اخیر را زنده کرد، حملاتی که در فواصل زمانی مختلف کشورهای مختلف از ایتالیا واسپانیا گرفته تا انگلیس و نروژ را به لرزه در آورد.

مهمترین این حملات عبارتند از:

ایتالیا دوم اوت ۱۹۸۰

یک گروه تروریستی راستگرای افراطی یک بمب را در ایستگاه راه آهن بولونیا در ایتالیا منفجر کردند که در نتیجه دست کم ۸۵ نفر کشته و ۲۰۰ زخمی شدند.

اسپانیا ۱۹ ژوئن ۱۹۸۷

گروه جدایی طلب باسک «اتا» با انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در بارسلونا  جان  21 نفر را گرفته و ۴۵ نفر دیگر را نیز زخمی کرد.

فرانسه ۲۵ جولای ۱۹۹۵

دو عامل افراط گرای الجزایری با حمله در مرکز پاریس هشت کشته و بیش از ۲۰۰ مجروح برجا گذاشتند.

فرانسه سوم دسامبر ۱۹۹۶

حمله عوامل افراطی به پاریس  چهار کشته و ۹ مجروح برجا گذاشت.

ایرلند شمالی ۱۵ آگوست ۱۹۹۸

یک گروه جدا شده از ارتش جمهوری ایرلند با حمله به شهر اوماگ در شمال غرب ایرلند ۲۹ کشته و ۲۲۰ مجروح برجای گذاشت.

اسپانیا ۱۱ مارس ۲۰۰۴

یک گروهک تروریستی وابسته به القاعده به طور همزمان چهار قطار در اسپانیا را هدف قرار داد به این ترتیب که ۱۱ بمبگذاری تروریستی در ۴ قطار در اسپانیا موجب جان باختن دست کم ۱۹۱ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰۰ نفر دیگر شد.

القاعده با اعلام مسئولیت این حمله مدعی شد که این حمله به تلافی مشارکت اسپانیا در اشغال عراق به رهبری آمریکا صورت گرفت.

نروژ ۲۲ جولای ۲۰۱۱

یک افراطی راستگرا به نام آندرس برینگ بریویک با حمله به یک ساختمان دولتی در اوسلو پایتخت نروژ هشت نفر را کشت  و پس از آن نیز در حمله دیگر به اردوگاه تابستانی کارگران در جزیره اوتویا ۶۹ نفر دیگر جان باختند.

عامل این حملات در اوت ۲۰۱۲ به ۲۱ سال حبس محکوم شد.

۱۱ و ۱۵ مارس ۲۰۱۲  نیز حملات پراکنده یک گروه افراطی وابسته به القاعده به تولوز (فرانسه) موجب جان باختن هشت نفر شد.

محمد مراح، جوان فرانسوی الجزایری تبار و مظنون اصلی حملات زنجیره‌ای در شهرهای تولوز و مونتوبان فرانسه پس از بیش از سی ساعت محاصره آپارتمان او توسط پلیس، کشته شد.
مراح در حالی که اسلحه ای در دست داشت و همچنان شلیک می کرد، خود را از پنجره پرتاب کرده و کشته شد.

فرانسه هفتم و هشتم ژوئن ۲۰۱۵ (شارلی ابدو)

کلید خوردن نقشه داعش برای حمله به اروپا/ فرانسه در صدر

(داعش نوک پیکان حملات خود را به سمت فرانسه نشانه رفته و عملیات خونینی را در پاریس و نیس رقم زد)

در سال ۲۰۱۲ که اولین شهروند فرانسوی به عضویت داعش درآمد،  این گروهک تروریستی نقشه عملیات تروریستی را در اروپا طراحی کرده بود.

پس از آن معلوم شد بیشترین اعضای اروپایی داعش به ترتیب از فرانسه، انگلیس و آلمان  هستند.

افزایش ۳ برابری اعضای فرانسوی تبار داعش

آمار مربوط به اعضای اروپایی داعش حاکی از این بود که  تعداد تروریست های فرانسوی تبار عضو این گروه در اکتبر ۲۰۱۴  حدود ۴۱۲ نفر بود، حال آنکه افزایش آنان بالغ بر ۱۲۰۰ تبعه فرانسوی در سه ماهه منتهی به ژانویه ۲۰۱۵ موجب شد این کشور در صدر فهرست کشورهایی قرار بگیرد که افراط گرایان از آنجا راهی عراق و سوریه می شدند.

با در نظر گرفتن این آمار و عضویت فرانسه در ائتلاف بین المللی ضد داعش و حملات هوایی علیه مواضع این گروه در عراق و سوریه شاید بهتر بتوان دلیل و انگیزه حملات تروریستی به دفتر شارلی ابدو، حملات خونین پاریس و سپس حمله به جشن روز ملی در شهر نیس را متوجه شد.

۲۰۱۵ اوج حملات داعش علیه فرانسه

(پس از حملات تروریستی در دفتر مجله شارلی ابدو، فرانسه در وضعیت آماده باش امنیتی قرار گرفت)

در همان روزهای آغاز ژانویه ۲۰۱۵ دو فرد مسلح به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو حمله کردند و با تیراندازی به سمت کارکنان این مجله، ۱۲ نفر را به قتل رسانده و ۱۰ نفر دیگر را نیز مجروح کردند.

این حمله تروریستی در حالی صورت گرفت که شارلی ابدو تصاویری موهنی از پیامبر اکرم (ص) منتشر کرده بود.

شامگاه ۱۳ نوامبر همان سال نیز مجموعه عملیات تروریستی از جمله تیراندازی های گروهی و بمب گذاری های انتحاری پاریس را در وحشت فرو برد.

در این حملات ابتدا یک مرد مسلح به کلاشینکف یک رستوران پررفت و آمد را هدف قرار داده و چند نفر را به قتل رساند و هفت نفررا نیز زخمی کرد. پس از حمله اول، دو انفجار در نزدیکی ورزشگاه دوفرانس رخ داد آن هم در حالی که در آنجا مسابقه فوتبال آلمان و فرانسه در حال برگزاری بود.

(حملات زنجیره‌ای در پاریس، ۱۳ نوامبر را به روز سیاه تبدیل کرد)

اما حمله سوم نیز زمانی رخ داد که دو مرد مسلح به شرکت کنندگان در یک کنسرت موسیقی حمله کردند به این معنی که علاوه بر تیراندازی به سوی آنان حدود یکصد نفر را نیز گروگان گرفتند که در نهایت ۸۰ نفر آنان کشته شدند ،همان شب نیز مرکز شهر پاریس صحنه چند حمله مسلحانه بود.

در این انفجارها، تیراندازی ها و گروگان گیری های زنجیره ای دست کم ۱۵۳ نفر کشته و ۳۶۸ نفر زخمی شدند و از مجموع ۹ عامل تروریستی هفت نفر آنان در همان درگیری های اولیه کشته شدند.

با وجود گذشت ۵ روز از حملات تروریستی پاریس، پلیس فرانسه روز چهارشنبه دوباره پاریس را به میدان جنگ تبدیل کرد و با یورش به منطقه‌ای در شمال پاریس با تروریستها و مظنونین احتمالی مرتبط با حملات روز جمعه درگیر شد. این موضوع نشان می‌دهد که تروریستها همچنان در خاک فرانسه هستند و شاید انجام عملیاتهای مشابه دوباره امنیت فرانسه را دستخوش تزلزل جدید کند.

فرانسه پس از بمب گذاری داعش

بعد از بمب گذاری های داعش در فرانسه دولت این کشور و همچنین کشورهای همسایه تدابیر امنیتی در مرزها را تشدید کردند و کنترل مرزها را افزایش دادند و از مردم خواستند تا از خانه های خود خارج نشوند.

همچنین این حملات موجب لغو چند بازی مهم  فوتبال در اروپا شد که بازی اسپانیا و بلژیک از مهمترین آن ها به شمار می رفت.

پنج روز بعد از حمله وحشیانه داعش به شهر پاریس پلیس آلمان اعلام کرد یک آمبولانس پر از مواد منفجره در نزدیکی ورزشگاه شهر هانوفر پیدا کرده است، ورزشگاهی که قرار بود میزبان دیدار دوستانه تیم های ملی فوتبال آلمان و هلند باشد به گونه‌ای که این محل می توانست به یک فاجعه خونین تبدیل شود.

سلسله انفجارهای بروکسل، قلب سیاسی اروپا / ۲۲ مارس ۲۰۱۶

(داعش تا قلب سیاسی اتحادیه اروپا پیش رفته و فرمان حمله را برای هسته‌های پنهان خود صادر کرد)

۲۲ مارس گذشته (سوم فروردین) دو انفجار مهیب فرودگاه ««اونتیم» در بروکسل پایتخت بلژیک را لرزاند. ساعتی بعد از این انفجار نیز یک انفجار دیگر در یکی از ایستگاه‌های قطار  شهری بروکسل به وقوع پیوست.

انفجار در فرودگاه بین‌المللی بروکسل به عنوان بزرگترین فرودگاه بین‌المللی بلژیک که سالانه به ۲۳ میلیون مسافر خدمات ارائه می‌دهد.، در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی بلژیک چند روز پیش از آن «صلاح عبدالسلام»، یکی از مغزهای متفکر حملات تروریستی پاریس را دستگیر کردند.

مقامات بلژیک در آن زمان گفتند عبدالسلام در حالی دستگیر شد که نقشه چندین حمله تروریستی در بروکسل را طراحی کرده بود.

انفجاری در فرودگاه و متروی بروکسل بیش از ۳۰ کشته و ۱۸۷ زخمی برجا گذاشت.

پیام داعش از حملات بروکسل

استراتژی حملات بروکسل با استراتژی حملات پاریس متفاوت بود به این معنی که پس از دستگیری عبدالسلام، نیروهای امنیتی بلژیک به حالت آماده‌باش و هشدار امنیتی بالا در آمدند از همین رو می‌توان گفت که چه بسا پیام داعش از این حملات این بود که نشان دهند می‌توانند هر زمانی که اراده کنند، حملات تروریستی خود را در اروپا به اجرا بگذارند و ثابت کنند که نقشه عملیات آنان آنقدر دقیق طراحی شده است که نیروهای امنیتی با وجود آماده‌باش کامل نیز قادر نیستند  جلوی حملات آنها را بگیرند.

آلمان از حمله با تبر تا تیراندازی در مونیخ

(حملات تروریستی بی سابقه در آلمان اندکی پس از  شوک حملات تروریستی در فرانسه)

اندکی پس از حمله خونین در شهر نیس فرانسه یک مهاجر افغان ۱۷ ساله با تبر به مسافران یک قطار در شهر ورتبسورگ آلمان حمله کرده و چهار نفر را مجروح کرد.

عامل این حمله به ضرب گلوله کشته است و در آن زمان وزیر کشور ایالت بایرن اعلام کرد که یک پرچم داعش که با دست رنگ شده بود در اتاق این افغان کشف شده است.

یک هفته پس از آن نیز در پی تیراندازی یک مرد مسلح به روی مشتریان حاضر در رستوران مک‌دونالد شهر مونیخ، دست‌کم ۹ نفر کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

عناصر داعش در صفحات اینترنتی خود این واقعه را جشن گرفتند و برخی منابع غیررسمی و تایید نشده نیز آن را به داعش نسبت دادند.

همچنین در پی آن  یک پناهجوی سوری ۲۷ ساله پس از آنکه پلیس مانع ورود او به یک جشنواره موسیقی در  شهر انسباخ  شد، وسیله انفجاری که در داخل کوله پشتی خود داشت، منفجر کرد.

بنا بر اعلام شهردار انسباخ یک انفجار در مقابل درب ورودی یک جشنواره موسیقی با حدود ۲۵۰۰ بازدید کننده به وقوع پیوست.

دست کم ۱۰ نفر در این انفجار زخمی شدند که حال برخی از آن ها به شدت وخیم اعلام شد.

هزینه‌های نجومی تدابیر امنیتی در اروپا

تخمین دقیق هزینه‌های سرسام‌آور نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اروپا دشوار به نظر می‌رسد زیرا آماری در مورد این هزینه‌ها که محرمانه است، وجود ندارد، اما نکته مهم اینکه با وجود رقمهای نجومی این هزینه‌ها در مبارزه با تروریسم نهادهای مزبور در حمایت از شهروندان خود در مقابل شرّی که تمام دنیا به‌ویژه اروپا در معرض تهدید آن قرار گرفته است، به‌شدت ناکام مانده است.

ادامه سریال حملات خونین و بی سابقه در قاره پیر

انفجارهایی که بروکسل پایتخت اتحادیه اروپا را به لرزه در آورد و بر اثر آن دهها نفر کشته و زخمی شدند و موجی از وحشت را در تمام شهرهای بلژیک و پایتخت سایر کشورهای اروپایی به وجود آورد، اولین مورد از این حوادث نبود و آخرین آن نیز نخواهد بود بلکه گزارش‌های اطلاعاتی غربی از ادامه سریال خونین و بی‌سابقه در قاره پیر در آینده‌ای نزدیک حکایت دارد.

(در پی حملات خونین در نقاط مختلف اروپا  و استقرار نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف موجی از وحشت و نگرانی اروپایی‌ها را دربرگرفت)

افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاههای فرانکفورت، پاریس و لندن و نیز ایستگاههای مترو و مناطق حساس به‌اضافه تأسیسات هسته‌ای و غیره همگی اقداماتی پرهزینه است که سودی ندارد زیرا باعث افزایش وحشت شهروندان شده و معمولاً پس از وقوع فاجعه صورت می‌گیرد.

انتقام‌جویی داعش از حامیانی که به آن پشت کرده‌اند

نکته قابل توجه در حملات تروریستی چند پایتخت اروپایی این است که در پی این حملات و نیز دریافت اطلاعاتی مبنی بر وقوع انفجارهای احتمالی در سایر پایتخت های اروپایی در این مناطق وضعیت آماده‌باش اعلام شد زیرا این حملات تروریستی به‌ مثابه اعلام جنگ داعش علیه اروپا پس از ترکیه است.

در این شرایط داعش در صدد انتقام از حامیانی است که در عراق و سوریه به آن پشت کردند به این معنی که به آن قول کمک داده و در صدد به رسمیت شناختن خلافت آن بودند اما چنین نشد و این چیزی است که هیلاری کلینتون نامزد جمهوریخواه آمریکا آن را برملا کرد به این معنی که وی گفت که بیش از ۱۲۰ دولت آماده به رسمیت شناختن دولت سنی مذهبی جدید داعش در بخشهایی از عراق و سوریه بودند اما بروز یک موضوع خطرناک موجب تغییر این رویکرد شد.

تأکید آلمان بر لزوم مسئولیت‌پذیری سیاستمداران اروپایی

نکته قابل ملاحظه اینکه سازمان اطلاعات آلمان پیش از حملات تروریستی در چند شهر این کشور، در اقدامی بی‌سابقه با انتشار یک گزارش و ارسال آن به نهادهای مشابه خود در کشورهای اروپایی از رهبران سیاسی این کشورها خواست که برای ریشه‌کن کردن تروریسم مسئولیت پذیر باشند.

هدف داعش از حمله به کشورهای اروپایی چیست؟

به نظر می رسد یکی از انگیزه های داعش از اقدامات تروریستی در اروپا این است که با این کار نفرت علیه پناهندگان و مسلمانان را در کشورهای اروپایی افزایش دهد و حتی اگر بتواند، کاری کند که مرزهای این کشورها به روی پناهندگان بسته شود تا مردم نتوانند از حملاتی که در آنجا طراحی شده است فرار کنند.

نکته دیگر اینکه پس از اقدامات روسیه، سوریه و ایران علیه داعش، این گروه تروریستی  روحیه‌ خود را باخته و و حمایت مالی را نیز از دست داد تا جایی که حتی از پرداخت پول به نیروهایش ناتوان ماند در این شرایط باید گفت  هرچه این گروه ضعیف‌تر می‌شود، شدت حملات آن در اروپا نیز افزایش می یابدد.

هدف داعش از حمله به شهرهای اروپایی این است که بذر کینه و اختلاف را بین مسلمانان و پناهندگان از یک طرف و بومی‌های اروپا از سوی دیگر، بکارد.

اروپا به دنبال مسدود کردن دریچه‌های نفوذ داعشی‌ها

با انتقال حملات داعش به قلب اروپا بخصوص بعد از حملات خونین پاریس و بروکسل، اروپایی ها که اکنون به یکی از اهداف این گروه تروریستی تبدیل شده اند، به دنبال مسدود کردن دریچه های نفوذ خطرهستند.

به نوشته نشریه «تلگراف» نفوذ داعش به اروپا و تثبیت آن در آنجا باعث افزایش عملیات انتحاری شده و در آینده اروپا در تیررس حملات تروریستی قرار خواهد گرفت.

خطر احتمال تبدیل بوسنی به دروازه عبور تروریست‌ها به اروپا

در این میان بوسنی که به جنوب شرق اروپا راه دارد می تواند به دروازه ورود تروریست ها از سوریه، عراق و افغانستان به قاره اروپا تبدیل شود از همین رو همسایگان اروپایی بوسنی با نگرانی به این وضعیت می نگرند.

در همین ارتباط نیز تلگراف با اشاره به هشدار کارشناسان تروریسم درباره تبدیل شدن بوسنی به مکانی امن برای تروریست ها نوشت: آمارهای رسمی نشان می دهد بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ بوسنیایی به گروههای تروریستی داعش و القاعده پیوسته اند و از معروف ترین این افراد می توان به «بایرو ایکانوویچ»  فرمانده بزرگ ترین پایگاه آموزشی داعش در شمال سوریه و «نصرت اماموویچ» عضو ارشد جبهه النصره که اخیرا تغییر نام داد، اشاره کرد.

پرچم‌های سیاه داعش در روستاهای دورافتاده بوسنی

پلیس اروپا «یوروپل»  اوایل سال میلادی جاری نسبت به تشکیل پایگاه های آموزشی داعش در اطراف کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه منطقه بالکان هشدار داد و در همین ارتباط مجله آلمانی «اشپیگل» نیز به نقل از محققان نوشت، حدود ۱۲ منطقه در بوسنی وجود دارد که افراط گرایان به دور از چشم مقام های این کشور  در آنجا فعالیت دارند و اخباری مبنی بر اهتزاز پرچم های سیاه داعش در روستاهای دورافتاده بوسنی دریافت شده است.

فقر و بیکاری بستری مناسب برای فریب خوردن جوانان بوسنیایی

۲۰ سال از جنگ داخلی در بوسنی می گذرد اما مشکلات اقتصادی همچنان گریبان گیر مردماین کشور است تا جایی که بیکاری افزایش یافته است و آمار رسمی از بیکاری بیش از ۵۰ درصد جوانان این کشور حکایت دارد و پرواضح است که فقر و بیکاری بستر مناسبی را برای فریب خوردن جوانان و سوق یافتن آنان به باتلاق تروریسم مهیا می کند.

تامین مهمات حملات بروکسل و پاریس از بوسنی

تحقیقات انجام شده درباره حوادث تروریستی اوایل سال ۲۰۱۵ و حمله به مجله فکاهی فرانسوی شارلی ابدو به اضافه گزارش های وزارت امنیت بوسنی حاکی از این است که مهمات و اسلحه استفاده شده در این حملات از بوسنی تامین شد.

در این میان موافقت اخیر بروکسل برای برداشتن گام دوم پیوستن بوسنی به اتحادیه اروپا موجب افزایش نگرانی ها درباره بوسنی شده است زیرا این اقدام به شهروندان این کشور برای ورود به خاک سایراعضای اتحادیه اروپا آزادی بیشتری می دهد.

در این شرایط گروه تروریستی داعش که تا چندی پیش از نظر غربی ها پدیده‌ای دور از آنان به شمار می آمد، اکنون پس از شکست های پی در پی در سوریه و عراق به تدریج به قلب اروپا نفوذ کرده است تا جایی که اروپا در رویارویی مستقیم با  داعش قرار گرفته است.

آموزش ۴۰۰ داعشی برای حمله به اروپا

(داعش با آموزش تروریست‌ها آنان را راهی اروپا کرده و به عنوان هسته‌های تروریستی در نقاط مختلف اروپا مستقر کرده است)

به گفته کارشناسان گروه تروریستی داعش دست کم چهارصد نفر را برای اجرای حملات مرگبار تروریستی در اروپا آموزش داده است.

بنابر اعلام آسوشیتدپرس، گروهی از مقامات و کارشناسان در مصاحبه با این خبرگزاری اعلام کردند که داعش علاوه بر آموزش دست کم ۴۰۰ تروریست برای اجرای حملات مرگبار در سراسر اروپا ، چندین هسته تروریستی مرتبط با یکدیگر را مانند گروه هایی که در بروکسل و پاریس وارد عمل شدند، در بخشهای مختلف اروپا مستقر کرده است.

این گروهها دستور دارند زمان، مکان و شیوه مناسب را برای اجرای حملات تروریستی انتخاب کنند به گونه ای که نهایت رعب و وحشت وهرج و مرج را به به نمایش بگذارند.

گروهی از مقامات و کارشناسان از جمله مقامات اطلاعاتی اروپایی و عراقی به همراه یک قانونگذار فرانسوی که فعالیت شبکه های تروریستی را دنبال می کنند ، از ایجاد اردوگاه های آموزشی داعش در سوریه، عراق و احتمالا کشورهای بلوک سابق شوروی خبر دادند. سرکرده یکی از این شبکه ها در حملات پاریس، قبل از کشته شدن به ضرب گلوله پلیس فرانسه ادعا کرده بود وی گروهی متشکل از نود نفر را وارد اروپا کرده است که در سراسر این قاره پراکنده شده اند.

در این میان پیش بینی می شود حدود چهارصد تا ششصد داعشی به صورت ویژه برای اجرای حملات خارجی آموزش دیده اند و آموزش آنا شامل راهبردهای جنگی ، کاربرد مواد منفجره، تکنیک های شناسایی و نظارتی و ضد جاسوسی است.

در همین ارتباط  یک مقام امنیتی اروپایی که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد چندین فرانسه زبان که به نظر می رسد با شمال آفریقا ، فرانسه و بروکسل در ارتباط هستند، هدایت این یگانها را بر عهده داشته  و مسئول سازماندهی راهبردی این حملات در اروپا هستند.

تغییر راهبرد داعش از تلفات بیشتر به افزایش هرچه بیشتر حملات

در سال ۲۰۱۴ برخی از جنگجویان داعش برای آموزش تنها چند هفته فرصت داشتند اما یک سال بعد این گروه تروریستی استراتژی خود را تغییر داد به گونه‌ای که یگان های ویژه ای تشکیل و دوره آموزش طولانی تر شد تا با این کار به جای کشته شدن شمار بیشتری از مردم تا حد ممکن تعداد عملیات تروریستی بیشتری انجام شود و به این ترتیب دشمن مجبور شود پول بیشتر یا نیروی انسانی بیشتری برای جلوگیری از این احملات هزینه کند.

«شیراز ماهر» یکی از تحلیلگران ارشد در مرکز مطالعات بین المللی افراط گرایی در کالج کینگز لندن اعلام کرد: اجرای چنین حملاتی منسجم و با این سطح پیچیدگی، به آموزش، برنامه ریزی، طراحی دقیق حملات، مواد و یک فضای گسترده نیاز دارد.‌

پراکندگی داعشی‌ها در نقاط مختلف اروپا

یک مقام اطلاعاتی ارشد عراقی که خواست نامش فاش نشود، گفت اعضای هسته‌های تروریستی عامل حملات پاریس، در سراسر آلمان، انگلیس، ایتالیا، دانمارک و سوئد پراکنده شده‌اند و اخیرا نیز یک گروه جدید با عبور از ترکیه وارد اروپا شد.

جالب اینکه ترکیه ضمن  اشاره به بازداشت شدن «ابراهیم البکراوی» یکی از عاملان حملات بروکسل در ماه ژوئن گذشته یعنی سه ماه پس از حملات مزبور در نزدیکی مرز سوریه اعلام کرد که این عامل تروریستی به هلند مسترد شد و در آن زمان آنکارا به مقامات هلند و بلژیک هشدار داد که وی یک جنگجوی تروریستی خارجی است ولی مقامات هلند به علت نبود مدارک لازم در این خصوص وی را آزاد کرده بودند.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال189 روز قبل