ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

بازار مصرف مواد در ایران به سمت «ماری جوآنا» و «حشیش» می‌رود؟

  اخباراجتماعی ,خبرهای   اجتماعی  ,مبارزه با مواد مخدر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در شش ماهه اول سال جاری ۳۵۷ تن مواد مخدر کشف شد که در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

  به گزارش  ایسنا  پرویز افشار در نشست خبری که امروز در مجتمع شقایق برگزار شد افزود: در شش ماهه اول سال جاری ۲۸۸ هزار و ۷۸۵ کیلوگرم تریاک کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد کرده است.

 

 48 هزار و ۹۰۵ کیلوگرم حشیش نیز کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است. مقدار کشفیات مواد مخدری مانند کراک و کریستال نیز ۱۰ هزار و ۴۷۸ کیلوگرم بوده که ۲۹ درصد رشد کرده است.

 

وی افزود: میزان کشفیات مرفین نیز ۶۰۱۰ کیلوگرم بوده که شاهد رشد ۱۳۳ درصدی آن نسبت به سال قبل بوده‌ایم. ۸۹۹ کیلوگرم نیز «شیشه» کشف شده که نسبت به مشابه سال قبل ۲۵ درصد کاهش یافته است.

 

 1648 کیلوگرم نیز میزان کشفیات سایر مواد مخدر بوده که ۸۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.

 

تولید «شیشه» به حداقل ممکن رسیده است/نگرانی از واردات شیشه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه شاهد تغییری در روند مواد مخدر بوده‌ایم اظهار کرد: با توجه به کنترل پیش سازهای شیشه وضعیت تولید شیشه در کشور به حداقل ممکن رسیده است. زمانی که کنترل پیش سازها آغاز شد قیمت شیشه کیلویی ۱۲۰ میلیون تومان بود ولی در حال حاضر به ۴۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

 

علاوه بر آن تولید شیشه نیز در کشور به حداقل ممکن رسیده است ولی در کشورهای همسایه این ماده مخدر تولید می‌شود و بعضا با نام و بسته بندی ایرانی وارد کشور می‌شود؛ این وضعیت نگران کننده است و در این شرایط لزوم انجام اقدامات امنیتی و اطلاعاتی بیشتر احساس می‌شود.

 

وی تصریح کرد: کاهش قیمت شیشه نشان دهنده سوق یافتن معتادان به مواد مخدر دیگری مانند ماری جوانا و حشیش است.

 

وی درباره درصد کشفیات مواد مخدر گفت: در شش ماهه اخیر سال جاری تریاک ۸۱ درصد، حشیش ۱۴ درصد، هروئین ۳ درصد، مرفین ۱٫۷ درصد و سایر مواد ۳ درصد از کشفیات را تشکیل می‌دهند.

 

افشار با اشاره به سهم دستگاه‌های مقابله کننده با مواد مخدر افزود: سهم نیروی انتظامی ۹۰٫۷ درصد، وزارت اطلاعات ۶ درصد، بسیج مستضعفین ۳ درصد بوده است. گمرک و سازمان زندان‌ها نیز در این زمینه با وجود آنکه سهم زیادی ندارند ولی همراهی شان بسیار مهم است.

 

کاهش ۸ درصدی متلاشی کردن باندهای مواد مخدر بدلیل تمرکز بروی دانه‌درشتها

وی با اشاره به تعداد عملیات و درگیری‌ها در شش ماهه اخیر در زمینه مواد مخدر گفت: در این حوزه با کاهش ۱۱ درصدی مواجه بوده‌ایم. باندهای متلاشی شده ۸ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته‌اند اما با افزایش ۱۰ درصدی کشفیات مواجه هستیم.

 

این امر نشان دهنده توجه به دانه درشت‌های حوزه مواد مخدر است.انهدام کارگاه‌های تولید شیشه ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر آمار کشته‌شدن اشرار ۲۸ درصد و خودروهای توقیفی ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

 

افشار با بیان اینکه ۱۹۸ هزار نفر در شش ماهه نخست سال جاری دستگیر شده‌اند گفت: این آمار ۱۰ درصد رشد کرده است. سهم قاچاقچیان نیز در این حوزه ۱۲۶ هزار و ۷۵۱ نفر است که ۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

 

 

منبع : بیتوته

مجله