ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

بع گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد شنبه پیش‌نویس قانونی که به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر اجازه شکایت از عربستان سعودی می‌دهد را وتو کرد. 

کنگره آمریکا چند هفته پیش قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» را به تصویب رسانده بود. این دوازدهمین باری است که اوباما در دوران ریاست‌جمهوری از اختیاراتش برای وتوی یک مصوبه کنگره استفاده می‌کند. 

دولت اوباما پیشتر گفته بود این طرح را وتو خواهد کرد. استدلال کاخ سفید این است که دیگر کشورها ممکن است تصویب این قانون را بهانه‌ای برای تعقیب قضایی دیپلمات‌ها، نیروهای نظامی یا شرکت‌های آمریکایی قرار دهند. 

تصویب قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» بعد از آن صورت گرفت که کنگره آمریکا ۲۸ صفحه از اسنادی را درباره حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ منتشر می‌کرد که نشان می‌دهند دست‌کم چند نفر از عاملان این حملات با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند.   

قانونگذاران آمریکایی گفته‌اند در چند روز آینده برای لغو وتوی اوباما رای‌گیری می‌کنند. در صورت موافقت بیش از دو سوم اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا با لغو وتوی رئیس‌جمهور آمریکا قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» لازم‌الاجرا خواهد شد. 

حامیان این طرح در کنگره روز جمعه گفته‌اند اطمینان دارند که از حمایت کافی برای لغو حکم رئیس‌جمهور کشورشان برخوردارند. 

«عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی چند ماه پیش هشدار داد تصویب این قانون می‌تواند باعث شود دولت او سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج کند. 

انتهای پیام/ * 

http://fna.ir/4NYBD8

منبع : farsnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,