ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز،‌ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و همچنین احتمال انتخاب دونالد ترامپ نامزد جمهوری ‌خواه انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا تلاش‌های کشورهای غربی را برای تشویق بانک‌های بین‌المللی برای همکاری با ایران را از بین خواهد برد.

عدم اطمینان بانک‌های خارجی نسبت به شرایط پیش رو باعث شده است که تلاش‌های ایران در جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی بی‌نتیجه باشد.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در کنار اظهارات ترامپ و اعلام اینکه وی قصد دارد، در صورت پیروزی در انتخابات توافق هسته‌ای با ایران را پاره کند، باعث شده است که بانک‌های بین‌المللی از ترس افتادن مجدد در چاله نقض تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران سر باز زنند.

ناکامی ایران در دسترسی کامل به نظام مالی بین‌المللی باعث شده است که بحران سیاسی داخلی در این کشور تشدید شود.

از سوی دیگر این مسئله شرایط را برای دولت روحانی که در حال دورخیز برای حضور در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری است و یکی از وعده‌های آنها جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود استانداردهای زندگی مردم بوده است، را بدتر خواهد کرد.

یکی از مقامات ارشد ایران اعلام کرده است که تا زمانی که بانک‌های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران خودداری کنند، به همکاری با بانک‌های کوچک اروپایی ادامه خواهیم داد.

وی افزود: ما پیش‌بینی می‌کنیم که این عدم اطمینان موجود تا سال‌های آینده ادامه یابد و ما در حال مذاکره با بسیاری از کشورها از جمله چین و روسیه و همچنین کشورهای آفریقایی هستیم، تا بتوانیم فعالیت‌ بانکی خود را گسترش داده و مشکلات مالی کنونی را حل کنیم.

در حال حاضر بانک‌های آمریکایی از همکاری با ایران منع شده و بانک‌های بزرگ اروپایی نیز در همکاری با ایران به دلیل تداوم ممنوعیت‌های موجود در مبادلات دلاری با ایران با مشکلات جدی در همکاری با ایران مواجه هستند.

حذف بانک‌های اروپایی نسبت به نقض ناخواسته تحریم‌های آمریکا و اعمال جریمه‌های سنگین میلیارد دلاری علیه آنها باعث شده است که این بانک‌ها در همکاری از ایران خودداری کنند.

انتهای پیام/ب

http://fna.ir/E6H2O4

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,