ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه سوم شهریورماه در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بانک دی با اسناد جعلی کار می‌کرد و فاقد اساسنامه بود، گفت: پیگیری کردیم و اساسنامه قانونی تدوین شده است و بانک مرکزی نظارت دقیق بر بانک دی پیدا کرد.

وی از اختلاس ۷ میلیارد تومانی یکی از مدیران تشکیلات بانک دی خبر داد و اظهار داشت: پیگیری کردیم این مدیر دستگیر شد و مبالغ به بیت‌المال بازگردانده شد.

خجسته از بازگشت هتل «سفیدکنار» در بندر انزلی که بالای صد میلیارد تومان ارزش داشت و دو حکم هم گرفته بود به بنیاد شهید خبر داد و گفت: املاکی نیز با تبانی و کلاهبرداری از دست رفته بود که در جریان تحقیق و تفحص بازگردانده شد. از جمله ساختمان مرکزی بانک دی و اموال در اختیار شرکت‌های کوثر را برگرداندیم.

وی با اشاره به اینکه هیأت تحقیق و تفحص با ایجاد رعب و وحشت در دل متخلفین سعی در بازپس‌گیری اموال بیت‌المال داشت خاطرنشان کرد: میلیاردها تومان از شرکت‌های اقتصادی «کوثر» که به غارت رفته شده بود برگردانده شد.

*دست سلطان شکر از معاملات در شرکت‌های اقتصادی قطع شد

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گفت: دست سلطان شکر از معاملات در شرکت‌های اقتصادی قطع شد و وضعیت او را که در شرکت «سبحان» کارهای عجیب کرده بود تعیین تکلیف کردیم.

وی با اعلام معرفی افراد متخلف در شرکت‌هایی همچون «تهران الکترونیک» به دادگاه‌ها تصریح کرد: کلیه پرونده‌ها و قراردادها ضابطه‌مند شد و یا اگر مشکلی داشت به دادگاه معرفی شد.

*وام‌های مشکوک‌الوصول بانک دی برگردانده شد

خجسته از بازگردانده شدن صدها میلیارد تومان وام‌های مشکوک‌الوصول با فشار هیأت تحقیق و تفحص خبر داد و گفت: این وام‌ها تضامین نداشته و اعتبارسنجی نشده بودند.

*همه دستگاه‌های نظارتی را وارد تحقیق و تفحص کردیم

وی با اشاره به اینکه هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید همه دستگاه‌های نظارتی را وارد فرایند کرد،‌بیان داشت:‌ تبانی در خرید و فروش آهن قراضه میان مسئولان مربوطه و شرکت‌های شخصی بدین ترتیب صورت گرفته که آهن را کیلویی ۳۲۵ تومان خریداری کرده و به مبلغ ۸۵۰ تومان به بانک دی فروخته بودند و در نتیجه ۲۸۰ میلیارد تومان طی یک قرارداد سوری پول بیت‌المال را غارت کردند که تعیین تکلیف شد و از حلقوم مفسدان اقتصادی بیرون کشیده شد.

*

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه هیچ گاه از پیگیری مفاسد رخ داده در پرونده بنیاد شهید عقب‌نشینی نخواهد کرد، گفت: در جریان این پرونده ملکی را ۴۷ میلیارد تومان ارزش‌گذاری کرده بودند در حالیکه ارزش واقعی آن ۵ میلیارد تومان بود.

وی با اشاره به اینکه شرکت توسعه «دیدار ایرانیان» با رازش مالی و ملکی ۲ هزار میلیارد تومان در اختیار مجموعه‌ای قرار گرفته بود، تصریح کرد: در سال ۹۳ این شرکت اعلام ضرر کرد و در سال ۹۴ ، ۲۰ میلیارد تومان سود داد در حالیکه اگر این مبلغ در بانک باشد بالای ۴۰۰ میلیارد تومان سود به آن تعلق می‌گیرد.

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید موارد ذکر شده را گوشه‌ای از دستاوردهای این تحقیق و تفحص خواند و گفت: شخصا شبانه‌روز و تا ساعت ۲ و ۳ نیمه شب مشغول کار بودم و هیچ کدام از نمایندگان مجلس به جز آقای جعفرزاده ایمن‌آبادی در هیأت تحقیق و تفحص حضور نیافتند.

اظهار داشت: منظور ما از تخلفات صورت گرفته در بنیاد مربوط به کارکنان این نهاد و کسانی که به ایثارگران خدمت می کنند نیست؛ هدف ما سیستم های اقتصادی بنیاد از قبیل بانک دی و موسسه کوثر بوده است.

وی با بیان اینکه تحقیق و تفحص از سه سال پیش با فراز و نشیب های بسیار در دست پیگیری بوده است، گفت: در این مدت فشارهای بسیاری به ما آوردند که کار را رها کنیم اما کوتاه نیامدیم.

رئیس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید با گلایه از مجلس نهم عنوان کرد: نگذاشتند تحقیق و تفحص در آن مجلس به نتیجه برسد اما بسیاری از اموالی که غارت شده بود برگرداندیم.

خجسته در ادامه با بیان اینکه در سه سال اخیر ۴۵ نفر برای تحقیق و تفحص کار کرده اند، گفت: ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان پولی نیست که برای تحقیق و تفحص هزینه کرده ایم، در عوض صدها میلیارد تومان به بیت المال بازگشته است.

وی در ادامه با اشاره به برخی جزئیات تخلفات صورت گرفته در بخش های اقتصادی بنیاد شهید، گفت: کلاه برداری از صرافی بانک دی در دوبی به مبلغ ۴۳۳ میلیون درهم توسط شرکت فرخناز تجارت کیش یکی از این تخلفات بوده است که با پیگیری هیئت تحقیق و تفحص و برآوردی که از سود و خسارت داشتیم، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به بیت المال بازگشته است.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید با بیان اینکه این تنها گوشه ای از مسائل تحقیق و تفحص از بخش های بنیاد شهید بوده است، تصریح کرد: اکثر نمایندگان مجلس پای کار نیامدند. این در شرایطی است که پاداش پایان خدمت خانواده های شهدا سالهای سال است که باقی مانده و اگر قرار باشد ۲ میلیون تومان به یک ایثارگر وام بدهند، کلی پیچ و خم ایجاد می کنند.

شبکه ۵۰ تا ۷۰ نفری فساد در سیستم های اقتصادی بنیاد شهید

خجسته با بیان اینکه مفاسد اقتصادی مانند اژدهای ۷ سر است، اظهارداشت: در رابطه با این پرونده ۵۰ تا ۷۰ نفر شبکه فساد را تشکیل می دهند که تعدادی دستگیر شده اند و همه آنها تعیین تکلیف خواهند شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه تاکنون از این ۷۰ نفر چه تعداد دستگیر شده اند؟ تصریح کرد: نمی توانم عددی اعلام کنم، اما تعدادی دستگیر شده اند و مابقی نیز در روزهای آینده دستگیر می شوند و خبرهای خوبی می شنوید.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید همچنین در پاسخ به سوالی که این افراد در چه دوره ای مسئولیت داشتند؟ گفت: در همه دوره ها بوده اند و در این دولت نیز فقط جابجا شده اند.

خجسته در ادامه ضمن تشکر از نقش آفرینی رسانه ها و همکاری آنها با هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید، تاکید کرد: با توجه به اطلاعاتی که داریم ۲ پیشنهاد به دفتر رهبری و رئیس مجلس ارائه کرده ایم؛ از جمله اینکه سیستم های بانکی و مالی از بنیاد شهید جدا شوند و مسئولان بنیاد فقط به کار خدماتی بپردازند؛ درخواست ما این است که ۱۲ هزار ملک بنیاد شهید تعیین تکلیف شود و عواید آن به ایثارگران برسد.

وی افزود: پیشنهاد دیگر ما که به رئیس مجلس ارائه دادیم این است که تشکیلات تحقیق و تفحص در مجلس فشل است و هیچ اداره و سازمانی ندارد؛ به همین دلیل تشکیلاتی را پیشنهاد کرده ایم که اگر نهایی شود، تحقیق و تفحص ها را تقویت می کند.

خجسته با بیان اینکه به بانکهای دیگر هم ورود کرده ایم، گفت: در حال حاضر در یکی از بانکها ۵۰ هزار میلیارد تومان بلاتکلیف است که باید تکلیف آن روشن شود.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید با بیان اینکه این پرونده در شعبه ۷ دادسرای کارکنان دولت در دست پیگیری است، گفت: راه نجات کشور این است که مفاسد اقتصادی را قلع و قمع کنیم؛ باید حکم خدا را در میدان آزادی اجرا کنیم تا مفسدان قلع و قمع شوند، چرا که اگر کوتاه بیاییم همه بیت المال را می خورند و می برند.

وی تاکید کرد: کسانی باید به مسئله نظارت ورود کنند که خودشان هم پاک باشند؛ چرا که با دستمال کثیف نمی شود شیشه کثیف را پاک کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آقای زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید نیز در این مفاسد دست داشته است یا خیر؟ گفت: انصاف قضیه این است که ایشان هیچ مورد خاصی نداشته و مدیران میانی و اقتصادی مورد داشته اند؛ البته انتقاد ما این است که اگر ایشان مدیریت قوی و کارآمدی اعمال می کرد و نظارت می شد، این مفاسد اتفاق نمی افتاد.

خجسته افزود: معاون پارلمانی ایشان نیز مورد داشته که فعلا در دست بررسی است؛ از جمله اینکه وجوهی را گرفته اند که با وکلا در دوبی قرارداد ببندند اما تکلیف آن معلوم نیست.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تهاتر اموال شهرداری تهران با بنیاد شهید انجام شده است یا خیر؟ گفت: شهرداری خیلی زرنگی کرده و اموال بسیاری را از بنیاد برده است که باید برگرداند.

وی در پایان از همکاری رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه در پیگیری پرونده تحقیق و تفحص از نباید شهید تشکر و تصریح کرد: این پرونده را تا آخر با قدرت پیگیری خواهیم کرد.

http://fna.ir/A2IT8O

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,