ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

افزایش هزینه فروش انشعاب برق و کنتور، موضوع جدیدی است که در ابتدای شهریورماه طی دستورالعملی از وزارت نیرو به شرکت توزیع برق سراسر کشور ابلاغ شده تا بر اساس آن هزینه فروش کنتور و انشعاب برق به مشترکین جدید خانگی افزایش یابد. 

انشعاب خانگی به دو دسته عمومی ساختمان مانند برق مصرفی آسانسور، موتورخانه، برق مشترک برای راهرو، پارکینگ و انشعاب خانگی تقسیم بندی می‌شود که هزینه این دو گروه به دلیل نوع و میزان استفاده و مقاومت متفاوت است. 

همچنین هزینه انشعاب نیز به سه زیرگروه هزینه نیرورسانی،بهای لوازم اندازه گیری و هزینه انشعاب تقسیم شده و هزینه هر کدام جداگانه محاسبه و دریافت می‌شود.

به اذعان کارشناسان این حوزه افزایش قیمت قبلی انشعاب برق به سال ۹۳ باز می‌گردد و پیش از آن نیز حدود ۱۰ سال تغییر قیمتی نداشته بود. 

پیگیری‌ها از وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی توانیر در خصوص چند و چون این ابلاغیه راهگشا نبود و همچون گذشته ترجیح به سکوت به جای توضیح شرایط افزایش قیمت دادند از همین رو با یک منبع آگاه در این زمینه به گفت و گو نشستیم.  

وی در خصوص افزایش قیمت فروش انشعاب برق گفت: از سال ۸۲ برنامه ریزی به این صورت بود که سالانه فروش انشعاب و کنتور افزایش قیمت حدود ۵۰ درصدی داشته باشد که این امر محقق نشد و یک مرحله افزایش قیمت در سال  93 و مرحله بعدی آن شهریور امسال محقق شد. 

وی در خصوص این افزایش قیمت‌ها گفت: تا پیش از سال ۹۳ هزینه انشعاب تک فاز ۲۷۰ هزار تومان و انشعاب سه فاز یک میلیون تومان بود که در مرحله اول افزایش قیمت انشعاب تک فاز ۳۲ آمپر به رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سه فاز به رقم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافت. 

وی در خصوص آخرین هزینه مشخص شده برای انشعاب گفت: در حال حاضر با افزایش قیمت انشعاب تک فاز به رقم ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و انشعاب سه فاز به رقم ۷ میلیون تومان رسیده است. 

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه درآمدهای ایجاد شده از فروش این انشعابات در کجا مصرف خواهد شد، گفت: بر اساس برنامه ریزی‌ها درآمدهای حاصل از فروش انشعاب برق باید در زمینه توسعه، نوسازی، بهینه سازی و تقویت شبکه هزینه شود. 

حال این سوال مطرح است چرا هزینه انشعاب برق مصرفی به یکباره چنین افزایش قیمتی داشته و آیا دولت به هر انشعاب یارانه‌ای پرداخت می‌کند یا تمام فشار مالی آن به دوش مشترکین برق افتاده است؟

طریقه محاسبه انشعابات به صورت زیر است:

 

 

752380_282.jpg

 

ابلاغیه وزارت نیرو به امضای هوشنگ فلاحتیان، معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو:

 

0111.jpg

 

0222.jpg

 

0333.jpg

 

**نمونه‌ای از درخواست مشترکین برق خانگی برای انشعاب جدید:

 

0444.jpg

 

0555.jpg

 

میزان

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,