ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، انجمن جهانی فولاد در گزارشی به ارائه آخرین آمار تولید جهانی این محصول در سال ۲۰۱۶ پرداخته که این آمار از بهبود تولیدات فولاد خام در ایران به‌رغم رکود داخل، کاهش قیمت جهانی و کاهش تقاضای جهانی این محصول حکایت دارد.

رشد تولیدات فولاد خام و آمارهای موجود حاوی چند پیام مهم در حوزه صنعت فولاد است که نشان می‌دهد توجه به صنعت فولاد به‌ عنوان یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی حتی در بدترین حالت بازارها نیز می‌تواند موجب رشد اقتصادی شود و ثانیاً افزایش حجم تولیدات بخش خصوصی در نیمه اول سال ۲۰۱۶ بیانگر ظرفیت‌های بالای جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سرمایه‌گذار خارجی در صنعت فولاد است.

*افزایش ۱۱ درصدی تولید ماهیانه فولاد ایران

با وجود کاهش جهانی تولید فولاد خام در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ میزان تولید فولاد خام ایران با ۵٫۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸ میلیون و ۸۰۶ هزار تن رسید. همچنین میزان تولید خام ایران در ماه ژوئن با ۱۱٫۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک‌میلیون و ۵۹۰ هزار تن رسید.

وضعیت تولید فولاد در منطقه خاورمیانه نیز همانند تولید جهانی مساعد نبود و در ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۶، تولیدات این منطقه با ۳٫۲ درصد کاهش به ۱۳ میلیون و ۸۲۳ هزار تن فولاد خام رسید. میزان تولیدات حوزه یورو نیز به دلیل مشکلات رکود و کاهش قیمت‌ها با ۶٫۱ درصد کاهش همراه بود.

درمجموع در قاره آسیا در شش ماه اخیر بالغ‌ بر ۵۴۵ میلیون و ۶۶۱ هزار تن فولاد تولید شد که کاهش یک‌درصدی در تولید را نشان می‌داد. میزان تولیدات چین و کره جنوبی نیز در این مدت با ۱٫۱ و ۳٫۴ درصد کاهش همراه بود.

*آخرین وضعیت فولاد خام اصفهان

بر اساس اعلام سازمان توسعه صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، تولید فولاد خام شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان که عبارت‌اند از ذوب‌آهن، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، فولاد آلیاژی، فولاد سبا، هرمزگان و شرکت ملی فولاد در مجموع با ۳ درصد افت مواجه شده و که دلیل آن تنها کاهش تقاضا نیست و بعضاً تغییر سبد محصولات این شرکت‌ها موجب حرکت از سوی فولاد خام به محصولاتی باارزش افزوده بیشتر شده است.

در فولاد مبارکه به دلیل تنوع‌بخشی سبد و تمرکز بر تولید محصولات نهایی، میزان تولید اسلب با ۶ درصد افت در سه‌ماهه ابتدایی امسال مواجه شده و در ذوب‌آهن نیز با در دستور کار قرار گرفتن مجدد تولید شمش چدن، مجموع تولیدات فولاد خام، ۱ درصد افزایش‌یافته است.

با این‌حال در تولید خرداد ماه، ذوب‌آهن موفق به افزایش ۴۱ درصدی تولید شمش چدن و همچنین رشد ۷ درصدی بلوم نسبت به خرداد سال گذشته شده است.

کاهش میزان تولید فولاد خام در فولادمبارکه موضوعی منفی محسوب نشده زیرا چندی پیش بهرام سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان، تمرکز بر تولید محصولات نهایی و خلق ارزش افزوده را یکی از محورهای اصلی برنامه‌های این بنگاه در سال جاری توصیف کرده بود.

*افزایش سهم بخش خصوصی از تولید فولاد

اتفاق مثبت و قابل‌توجه آمارهای اعلامی تولید فولاد خام کشور، افزایش سهم بخش خصوصی و عمدتاً واحدهای کوچک و متوسط این صنعت در تولیدات کل کشور است. بر این اساس، سهم تولید فولاد خام بخش خصوصی در بهار ۹۵ با ۱۱۶ درصد رشد، به ۲۵ درصد از کل تولید کشور برسد.

این افزایش تولید در حالی روی‌داده که ۱۸ ماه قبل، سهم بخش خصوصی برابر با ۷٫۸ درصد بوده است و با این رشد در بهار سال جاری، کاهش تولید فولادسازان بزرگ با تلاش بخش خصوصی جبران شده و مجموعاً تولید فولاد خام ایران در این دوره با ۱۰٫۸ درصد رشد مواجه شده است.

آهنگ رشد تولید فولاد خام در کشور در حالی ضربان مثبت به خود گرفته که برای دستیابی به اهداف برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴، بهبود ظرفیت این بخش از زنجیره تولید فولاد ضروری است و در کنار آن، چالش اصلی افزایش تولید فولاد خام در کشور، تأمین گندله و قراضه موردنیاز صنایع فعال در این بخش و خصوصاً صنایع کوچک است. با این‌حال، با توجه به افزایش سهم بخش خصوصی در تولید فولاد خام می‌توان به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت فولاد امیدوار بود.

انتهای پیام/۶۳۰۶۲/صا۲۰/

http://fna.ir/RONE6Q

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,