ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

حیدر مستخدمین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد ارائه لایحه دولت مبنی بر افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مجلس گفت: اگر شکل‌گیری مناطق آزاد و ویژه در چارچوب اهداف کلان اقتصادی کشور از جمله سرمایه‌گذاری، اشتغال و صادرات شکل گیرد، قطعا کسی با آن مخالف نیست. 

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در کشور از یک قطب واحد برخوردار نیست و همین امر باعث شده که اطلاعات در مورد شکل‌گیری چنین نهادهایی منحصر به بحث خود دولت شود و دولت‌ها با اهدافی اقدام به توسعه این مناطق کنند. 

وی با بیان اینکه مناطق آزاد به حیاط خلوتی برای فرار مالیاتی و عوامل منفی دیگر در اقتصاد تبدیل شده، گفت: تاکنون اطلاعاتی از عملکرد مناطق آزاد ارائه یا منتشر نشده، در حالی که ما خواهان انتشار این اطلاعات هستیم. 

مستخدمین حسینی با بیان اینکه اهدافی مانند گردشگری، صادرات غیرنفتی، رشد و توسعه اقتصادی و … برای شکل‌گیری مناطق آزاد ترسیم شده است، گفت: با انتشار عملکرد این مناطق در دو دهه گذشته می‌توان به این نتیجه رسید که آیا این مناطق به اهدافش دست یافته است؟. 

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه باید مشخص شود که این مناطق چقدر موجب اشتغال، افزایش درآمدهای دولت شده و چه نقشی در تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی داشته است، گفت: متاسفانه از فعالیت‌های این مناطق تصویر روشنی موجود نیست. 

معاون سابق بانک مرکزی بیان داشت: به عنوان مثال شرکت‌هایی در مناطق آزاد ثبت می‌شود، اما فعالیت آنها در سرزمین اصلی و هدف از ثبت این شرکت‌ها در مناطق آزاد، فرار مالیاتی است. 

مستخدمین حسینی گفت: در واقع این مناطق راه گریزی از فرامین و قوانینی است که در سرزمین اصلی دست و پاگیر شده است و قطعا این اقدامات نمی‌تواند هدف مناطق آزاد را به تصویر بکشد. 

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه لازمه کار اقتصادی سرمایه‌گذاری مشترک و پیوند دادن سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و حضور در نظام اقتصاد جهانی است، تصریح کرد: هیچ کدام از مناطق آزاد نتوانسته‌اند اهداف و برنامه‌هایی که برای آن وجود دارد، را به تصویر بکشند. 

وی با تأکید بر اینکه در این مناطق ورودی منابع مالی جدیدی رخ نداده است، گفت: سرمایه‌گذاری موجود در این مناطق از فروش زمین‌های گران شده تأمین می‌شود. 

مستخدمین حسینی با بیان اینکه هر نماینده‌ای برای آزادی عمل بیشتر تمایل به ایجاد منطقه آزاد در حوزه انتخابیه خود دارد، گفت: بنابراین اگر علاقه‌مندی به ایجاد مناطق آزاد و ویژه فراوان است، بهتر است آن قسمتی را که قرار است به عنوان سرزمین اصلی باشد، مشخص شود و بقیه سرزمین به منطقه آزاد تبدیل شود. 

رئیس سابق هیئت مدیره بورس تصریح کرد: گسترش مناطق آزاد بدون توجه به اهداف تشکیل این مناطق موجب تعمیق رکود می‌شود. 

وی با بیان اینکه که یکی از مبادی ورودی کالای قاچاق به کشور همین مناطق آزاد عنوان می‌شود، گفت: بنابراین وقتی هنوز نتوانسته‌ایم برخی مشکلات از جمله ورود کالای قاچاق از این مناطق را حل کنیم، این بدان معناست که با افزایش تعداد مناطق آزاد بیماری را به سایر مناطق گسترش می‌دهیم.

انتهای پیام/ب

http://fna.ir/DQXR2W

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,