ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

الاخبار گزارش داد

۱۹ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۰:۳۲

فاجعه منا

روزنامه الاخبار لبنان نوشت به اسنادی دست یافته است که بیانگر ناتوانی آل سعود در مدیریت حج و تضمین امنیت جانی حجاج است و از جان باختن ۹۰ هزار حاجی در ۱۴ سال حکایت دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری به نقل از روزنامه الاخبار، اسنادی به دست آمده است که از ناتوانی آل سعود در مدریریت حج و تضمین امنیت جانی حجاج حکایت داشته و نشان می دهد فریضه حج پس از نفت ابزاری در دست آل سعود برای تحقق اهداف سیاسی و صدور اندیشه تکفیری وهابی در منطقه و جهان به ویژه جهان اسلام بوده است.

در اولی سالگرد فاجعه منی روزنامه الاخبار اسنادی را فاش کرد که در اصل مربوط به وزارت بهداشت عربستان است و از چند هفته پیش این اسناد را به دست آورده بود و در حال بررسی آن بود .

این اسناد و بیانیه ها مربوط به حجاج متوفی در طول ۱۴ سال گذشته از جمله قربانیان منا و حادثه بالابر است.

۹۳ سال از زمانی که آل سعود مدیریت فریضه حج را به دست گرفته است می گذرد و به عبارت دیگر عبدالعزیز بنیانگذار آل سعود ۹۳ سال پیش به ضرب شمشیر «سرزمین مقدس» را تحت اختیار خود در آورده و قول های خود به مسلمانان و به طور خاص اهالی حجاز را زیر پا گذاشت.

منی، از بزرگترین فاجعه های تاریخ حج

فاجعه منا، یکی از بزرگترین فاجعه ها در تاریخ حج بوده است و مقامات سعودی در سال های گذشته همواره تلاش کرده اند تا با پنهان کاری و گمراه سازی بر ناتوانی و سوء مدیریت خود از جمله حج سال گذشته سرپوش بگذارند.

در نگاهی به واکنش بیشتر کشورهای اسلامی به فاجعه منا از جمله ایران که بیشترین خسارت ها را در این فاجعه متحمل شد و رفتار مسئولان سعودی شاهدیم که مقامات سعودی به طور رسمی تعداد حجاج جان باخته در فاجعه منا در موسم حج سال گذشته را تنها ۷۶۹ تن و تعداد زخمی ها را ۶۹۴ تن اعلام کرده اند.

این رفتار مسئولان سعودی با کارشکنی برای جلوگیری از حضور همه حجاج ایرانی و برخی کشورهای دیگر از طریق کاهش سهمیه در مراسم حج امسال همراه بود به این معنی که عربستان در اقدامی معنا دار با قرائت دعای کمیل مخالفت می کند و اعلام برائت از مشرکان به ویژه رژیم صهیونیستی را تحمل نمی کند  و برای بدست آوردن رضایت استکبار و صهیونیسم جهانی، حاضر شده است مانع مشارکت حجاج برخی کشورها مانند ایران، سوریه ، یمن و لبنان شود.

ترس عربستان از انجام تحقیقات واقعی در مورد فاجعه منا

اکنون یک سال از فاجعه منا گذشته است، اما عربستان جرئت نکرده تا به وعده خود برای تحقیقات عمل کند و حتی حاضر نشد مسئولیت خود در این فاجعه را قبول کرده و از مسلمانان عذرخواهی کند و در نتیجه صدها خانواده از کشورهای مختلف جهان همچنان منتظرهستند تا از سرنوشت عزیزان خود و حقیقت ماجرا مطلع شوند.

نکته قابل توجه اینکه عربستان به سرعت و بدون کسب اجازه از خانواده حجاج جان باخته ، بسیاری از آنها را در مکان هائی نامعلوم دفن کرد تا شاید از مسئولیت  پاسخگویی در این خصوص خلاص شود.

متهم کردن دیگران به جای مسئولیت پذیری

با این کار سران سعودی که فرصت داشتند از ناتوانی خود در مدیریت حج و از گناهی که مرتکب شده بودند،  استغفار کنند، به یک« مجرم واقعی» تبدیل شده و در وحشی گیری کار را به جایی رساندند که به جای معذرت خواهی از خانواده قربانیان فاجعه منا ، با بی شرمی تمام دیگران را مسئول این فاجه معرفی می کنند.

عجب اینکه تنها کمتر از یک هفته از فاجعه منا نگذشته بود که «سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولیعهد سعودی با ارسال پیامی به «محمد بن نایف» ولیعهد عربستان به وی به دلیل آنچه « موفقیت در برگزاری مناسک حج » یاد کرد،  تبریک گفت.

حتی یک مسئول وزارت حج سعودی هم تغییر نکرد

با در نظر گرفتن مشکوک بودن سکوت برخی کشورها که بیشتر تحت فشار عربستان و به بهانه منافع مشترک با ریاض صورت گرفته است، نباید فراموش کرد که عربستان حتی حاضر نشد یک مسئول اداره امور حج را برکنار کند و « بندر بن حجار» تا امروز در راس وزارت حج سعودی قرار دارد آن هم در حالی که فاجعه منا چند روز بعداز سقوط بالابر در حرم مکه مکرمه رخ داد.

نکته قابل توجه اینکه عربستان نه تنها از محاکمه و مجازات « گروه بن لادن» یکی از بزرگترین شرکت های پیمانکاری در توسعه حرم مکه مکرمه که در پرونده سقوط بالابر نقش داشت، خودداری کرد بلکه طرح های جدیدی را به آن واگذار کرد.

خودداری عربستان از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان

عربستان تاکنون از پرداخت غرامت و دیه به خانواده قربانیان خودداری و از پذیرش ضعف ، سوء مدیریت و اهمال کاری های خود در برگزاری فریضه حج امتناع کرده و اجازه نداده است قبر جان باختگان فاجعه مشخص شود و از کشف حقیقت فاجعه منا جلوگیری می کند زیرا امیدوار است با گذشت زمان مسلمانان این فاجعه را فراموش کنند.

الاخبار با اشاره به اینکه « به اسناد اداره مناسک حج و عمره سعودی دست یافته است و آنها را در پایگاه الکترونیکی خود منتشر خواهد کرد»، نوشت: این اسناد ضعف و ناتوانی عربستان در اداره فریضه حج وعمره و شفاف نبودن آن در خصوص حوادث و فاجعه ها در موسم حج تمتع و حج عمره در سال های گذشته را برملا می سازد.

در این اسناد، تعداد جان باختگان از سال ۱۴۲۳ هجری تا ۱۴۳۷ هجری تحت عنوان کلی حجاج همه کشورها شامل تعداد ، نام ،هویت ، عمر و تاریخ درگذشت، فاش شده است.

براساس این اسناد که سه هزار و ۱۲۱ صفحه است، ۹۰ هزار و ۲۶۷ حاجی و عمره گذار در سرزمین وحی جان باخته و بزرگترین فاجعه ، فاجعه سال گذشته در منا است.

دروغگویی و پنهانکاری راهبرد آل سعود در چند دهه گذشته

با بررسی این بیانیه ها می توان به این نتیجه رسید که عربستان به افکار عمومی جهان اسلام فقط در خصوص فاجعه منا دروغ نگفته است بلکه تردیدآفرینی و پنهان کاری ، راهبرد ثابت آن در چند دهه گذشته برای پنهان کردن ضعف ها و شکست هایش بوده تا مدیریت حج را همچنان در دست داشته باشد و بعداز نفت از حج برای مقاصد دیگر مانند بزرگ کردن نقش سیاسی خود در منطقه وجهان سوء استفاده کند.

عربستان تعداد جان باختگان فاجعه منا را فقط ۷۶۹ حاجی اعلام کرده است اما خبرگزاری های جهان حتی تا ۲۲۲۱ جان باخته را گزارش کرده اند.

آل سعود به دنبال سوء استفاده از فریضه حج برای کسب مشروعیت دینی

سوالات زیادی در کشورهای اسلامی در خصوص توان آل سعود برای اداره امور حرمین شریفین و تضمین حفظ امنیت و جان حجاج بیت الله الحرام در جریان برگزاری فریضه حج وجود دارد، با این حال سعودی ها درصدد سوء استفاده از آنچه خدمت به حرمین شریفین می خوانند هستند و در نظر دارند از آن برای کسب مشروعیت دینی و سرپوش گذاشتن بر روند توسعه  اندیشه وهابی تکفیری به مناطق مختلف اسلامی و  توطئه های سیاسی خود بهره برداری کنند.

اما سوال اصلی این است که این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و کشورهای اسلامی چه زمانی به  مدیریت ضعیف اداره حج پایان می دهند؟

در همین ارتباط «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل ابراز امیدواری کرده است که « در موسم حج امسال ، مناسک حج در فضایی آرام برگزار شود و هیچ حادثه ای رخ ندهد.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال167 روز قبل