ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

گزارش تسنیم/

۰۶ مهر ۱۳۹۵ – ۰۹:۴۳

صیاد 2

اولین سامانه موشکی تلاش در آینده نزدیک در مرکز ایران مستقر شده و وظیفه دفاع پدافندی از آسمان مرکز ایران را عهده‌دار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، اولین سامانه موشکی تلاش قرار است که در آینده نزدیک در مرکز ایران یعنی کویر مرکزی مستقر شده و وظیفه دفاع هوایی از مناطق مرکزی کشورمان را به‌عهده بگیرد.

امیر اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران این خبر را دیروز اعلام کرده و گفته است که، "سامانه موشکی تلاش که سامانه‌ای کاملاً بومی است در کویر مرکزی ایران مستقر خواهد شد و با استقرار این سامانه و همچنین سامانه موشکی مرصاد در این مناطق، پوشش کامل پدافند هوایی در این مناطق برقرار خواهد شد".

سامانه موشکی تلاش، یک سامانه موشکی پدافندی، بومی و ساخت متخصصان کشورمان است که به‌گفته فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، قادر است در ارتفاع متوسط و بالا، اهداف از جمله رهگیری و انهدام هواپیماهای راهبردی و انواع پهپادها را شکار کند.


موشک صیاد۲ام

این سامانه "رهگیری و درگیری" با اهداف را به‌طور توأمان انجام داده و با اهداف مختلف در ارتفاع متوسط و بالا مقابله می‌کند که به‌گفته امیر اسماعیلی، این قابلیت، از قابلیت‌های فنی و پیچیده این سامانه موشکی است.

سامانه‌های سه‌گانه تلاش با موفقیت تست و رونمایی شده بودند. تلاش ۱ و ۲، سامانه‌ای موشکی با به‌کارگیری موشک‌های بومی صیاد۲ و بهره‌گیری رادارهای بومی بود که در به‌روزرسانی و افزایش قابلیت‌های سامانه موشکی تلاش۲، ضمن ارتقاهای جانبی، سامانه موشکی اس۲۰۰ نیز با این سامانه تلفیق و سامانه جدیدی به‌نام سامانه موشکی بردبلند و ارتفاع بالا با نام "تلاش۳" رونمایی شد.

اما سامانه موشکی تلاش ۳ در شهریور ماه سال ۹۴ دچار یک تحول بزرگ و کلیدی شد. قرارگاه پدافند هوایی ارتش در یک گام بلند، سامانه موشکی اس۲۰۰ روسی را که به‌صورت تلفیقی و برای هدف قرار دادن اهداف برد بلند و ارتفاع بالا در سامانه تلاش ۳ به کار گرفته شده بود از "سامانه سلاح" سامانه تلاش ۳ حذف کرد و سامانه موشکی صیاد ۳ را که دارای همان ویژگی (ارتفاع بالا و بردبلند) است جایگزین آن کرد.(لینک)

با این اقدام، سامانه موشکی تلاش ۳ بومی شده و با تلفیق موشک‌های صیاد ۳ و صیاد ۲، این سامانه با نام "تلاش" رونمایی شد.


موشک صیاد۳

موشک سوخت جامد صیاد ۳، مدل ارتقایافته موشک صیاد ۲ است که برای نخستین بار، سال ۹۳ در نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به نمایش درآمد. این موشک، یک موشک پدافندی است که تاکنون هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشده است ولی با توجه به جایگزینی آن به‌جای موشک‌های اس۲۰۰، احتمالاً باید بردی معادل همان موشک‌ها را برای اصابت به اهداف در همان سطح (برد و ارتفاع) داشته باشد.

بخش‌های مختلف سامانه موشکی تلاش

۱ ــ فرستنده اطلاعات

۲ ــ روشن‌کننده هدف (سامانه کشف و رهگیری هدف)

۳ ــ واحد کنترل و مانیتورینگ

۴ ــ سکوی پرتاب (لانچر جعبه‌ای)

۵ ــ موشک‌های صیاد ۲ و ۳٫

هر واحد از سامانه موشکی تلاش بومی، از ۳ خودروی حامل لانچر موشک‌ها و ۲ خودروی کنترل (فرماندهی) و سامانه راداری، تشکیل می‌شود که بنابر نیاز، لانچرها نیز دو فروندی یا ۴ فروندی خواهند بود. موشک‌های سوخت جامد صیاد ۲ و ۳ نیز از این لانچرهای به‌اصطلاح جعبه‌ای به‌سوی هدف شلیک می‌شوند.

حالا، امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش اعلام کرده که در آینده نزدیک، "سامانه موشکی تلاش" در کویر مرکزی ایران مستقر خواهد شد. با توجه به اینکه تاکنون هیچ خبری مبنی بر استقرار عملیاتی سامانه‌های موشکی تلاش منتشر نشده بود، این اولین مجموعه از سامانه‌های موشکی تلاش است که به‌طور رسمی استقرار عملیاتی می‌یابند.

انتهای پیام/*

منبع : tasnimnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال152 روز قبل