ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

در مصاحبه با خبرنگار تسنیم در سوریه؛

۰۴ مهر ۱۳۹۵ – ۱۰:۰۹

حمص

استاندار حمص تأکید کرد که سازش گروه‌های تروریستی با دولت سوریه همانند سازش در حی الوعر حمص، داریا و المعضمیه واقع در حومه دمشق، به‌نفع کشورهایی که شعله‌ور شدن درگیری‌ها را می‌خواهند، نیست.

«صلال البرازی» استاندار حمص در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سوریه گفت: در حال حاضر تلاش ما این است تا زمینه خروج یک گروه جدید از حاملان سلاح طی روزهای آینده فراهم شود همچنان که مفاد مرحله سوم توافق حی الوعر نیز اجرایی شد و ۱۲۳ نفر از دارندگان سلاح از این منطقه خارج و به حومه شمالی هدایت شدند.

وی اظهار داشت: قطعاً گفت‌وگو بین سوری‌ها بدون دخالت هیچ کس دیگری باعث حصول توافقاتی می‌شود و امنیت و ثبات به بیشتر مناطق بازمی‌گردد و من پیش‌بینی می‌کنم که حی الوعر طی چند هفته آینده از سلاح و افراد مسلح خالی می‌شود و روزهای آینده شاهد خروج تعداد بیشتری از افراد مسلح و اجرای مرحله سوم توافق الوعر و سازش با کسانی خواهیم بود که تمایل به این سازش دارند.

البرازی همچنین تمامی گروه‌های مسلح سوری را به استفاده از فرمان ریاست جمهوری برای عفو و بیرون راندن بیگانگان و مشارکت با دولت سوریه در بازسازی تمامی مؤسسات حی الوعر فراخواند و گفت که دولت به‌زودی اقدام به بازسازی این محله و حفظ ثبات و تلاش برای بازگشت پناهجویان خواهد کرد.

استاندار حمص درباره عدم دخالت سازمان ملل در توافقات سازش در سوریه نیز تصریح کرد: آنچه در حی الوعر رخ داد، یک توافق کاملاً سوری ــ سوری بدون دخالت سازمان ملل است و حتی این مسئله از طریق گفت‌وگوی کمیته‌های آشتی، چهره آشتی اجتماعی به خود گرفت و مواضع نمایندگان سازمان ملل متحد درباره عدم مشارکت در آشتی‌های ملی و حمایت از گفت‌وگو جای شگفتی دارد و سازنده نیست.

وی افزود: عدم مشارکت سازمان ملل در توافق سازش داریا و همچنین سازش در حمص نشان می‌دهد که این سازش‌ها به‌نفع کشورهایی که خواهان شعله‌ور شدن درگیری‌ها در سوریه هستند، نیست.

البرازی اشاره کرد که دولت سوریه امیدوار است نقش سازمان ملل و سازمان‌های بین المللی همسو با تلاش برای تقویت امنیت، ثبات و صلح داخلی و حمایت از روند آشتی‌های ملی باشد.

وی در ادامه از مشارکت دوستان روسی در آشتی‌ها و گفت‌وگوهای سوری که تأثیرات مثبتی در احیای ثبات داشته است، استقبال کرد و گفت که این طرح از سوی همه دوستان از جمله روسیه و جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود.

گروه‌های مسلح که همچنان در برخی از محله‌های حمص و حومه آن حضور دارند، اکثریت آنها به جبهه النصره و جنبش احرار الشام وابسته هستند که سیطره بیشتری بر مناطق حی الوعر دارند و اگر همه این گروه‌ها از این محله خارج شوند در آن صورت می‌توان گفت که پرونده منطقه مرکزی سوریه به‌کلی بسته می‌شود.

با بسته شدن پرونده حی الوعر حضور گروه‌های تکفیری وابسته به النصره و داعش محدود می‌شود و تنها مناطق شمالی حمص اعم از شهرک‌های تلبیسه، الرستن و الحوله باقی می‌ماند که دولت سوریه سعی دارد با اهالی این منطقه ارتباط برقرار کرده تا با اعمال فشار بر گروه‌های مسلح آنها را برای سازش با دولت و یا خروج از این شهرک‌ها متقاعد سازند.

انتهای پیام/*

منبع : tasnimnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال154 روز قبل