ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مارچین ژپکا پیش از ظهر امروز در نشست بررسی فرهنگ و تمدن در عصر صفویه با تأکید بر معماری و نگارگری، اظهار کرد: لهستانی‌ها از زمان صفویه به تاریخ اصفهان علاقه زیادی دارند که بنده از بین سلسله‌ها، به دوره قاجاریه علاقه زیادی دارم.

وی افزود: تاریخ ایران برای لهستانی‌ها بسیار مهم است چرا که این کشور می‌خواست به همراه ایران ضد عثمانی‌ها اقدام انجام دهد.

مدرس رشته ایران‌شناسی در دانشگاه لهستان تصریح کرد: اصفهان برای لهستانی‌ها همواره بسیار جالب و مهم بوده است و حیف است که ما روی این مسئله اقدام‌های لازم را انجام نمی‌دهیم و به آن توجهی نداریم.

وی تأکید کرد: تاریخ معاصر یاران و اصفهان، مخصوصاً بعد از جنگ جهانی دوم برای ما جالب‌تر و از اهمیت بیشتری برخوردار است، تاریخ ایران بسیار مهم است اما در کشورها پژوهش‌های لازم در خصوص آن انجام نمی‌گیرد.

ژپکا در خصوص گلیم‌های لهستانی بیان کرد: در لهستان خیلی در زمینه این فرش‌ها کار انجام می‌شود به دلیل طراحی زیبای گلیم‌های لهستانی قیمت آن بسیار بالا است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در حال حاضر در لهستان چند پروژه در مورد تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم در حال انجام است، اصفهان در ایران مانند کراکوف در لهستان است، مردم این کشور خیلی دوست دارند که بیشتر در حوزه تاریخ معاصر اقداماتی انجام شود.

هم‌چنین در ادامه این نشست غاینی ژومایلوا اظهار کرد: در حال حاضر زبان فارسی در دانشگاه فارابی کشور قزاقستان تدریس می‌شود.

وی افزود: زبان فارسی از حدود ۲۵ سال پیش تابه‌حال در قزاقستان تدریس می‌شود که در این کشور، مرکز ایران‌شناسی هم وجود دارد و در حال حاضر این مرکز ۲۵ دانشجو دارد.

مدرس رشته شرق‌شناسی در دانشگاه قزاقستان عنوان کرد: مرکز ایران‌شناسی و دانشگاه فارابی قزاقستان با دانشگاه‌های ایران در تعامل هستند که با دانشگاه شهید بهشتی توافق‌نامه ۵ ساله بسته‌شده تا این دو کشور باهم در تعامل باشند.

وی در ادامه تأکید کرد: در حال حاضر حدود دو سال است که یک استاد ایرانی در قزاقستان، زبان فارسی را به‌ خوبی تدریس می‌کند.

ژومایلوا خاطرنشان کرد: مردم قزاقستان مسلمان هستند، در زبان این کشور کلمات فارسی بسیار زیاد وجود دارد، مردم عادی قزاقستان کشور ایران را بانام رستم می‌شناسند.

وی ادامه داد: کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم قرار داشتند، در حال حاضر پروژه مطالعاتی قزاق‌ها است، قزاقستانی‌ها در خصوص آداب‌ و رسوم ایرانی‌ها اطلاعاتی دارند که در دانشکده تدریس می‌شود.

مدرس رشته شرق‌شناسی در دانشگاه قزاقستان تأکید کرد: در قزاقستان ۶ روز را برای زبان فارسی جشن می‌گیرند که هر شب آن دارای عنوان‌هایی است، از این خوشحال هستیم که با ایران رابطه‌ بیشتری را نسبت به سایر کشورها داریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در کشور قزاقستان بر اساس آداب‌ و رسوم ایرانی‌ها جشن‌های مختلفی مانند جشن عید نوروز و شب‌شعر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/۶۳۰۷۹/آ ۴۰/

http://fna.ir/WTB3VO

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,