ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۲۱ مهر ۱۳۹۵ – ۱۷:۱۹

سد الموصل

در آستانه آغاز عملیات آزادسازی موصل به نظر می‌رسد اختلاف بین ترکیه و عراق که تا احضار سفیران یکدیگر نیز پیش رفته است، فقط به نفع گروه‌های تروریستی تمام خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، با آغاز شمارش معکوس برای آزادسازی موصل، اختلاف ترکیه و عراق تا جایی پیش رفته است که دو طرف سفیران یکدیگر را احضار کرده اند حال آنکه اتهام زنی و اختلاف بین این دو کشور همسایه در این مرحله حساس به نفع گروههای تروریستی تمام خواهد شد.

این در حالی است که سخنگوی نیروی نظامی عراق چند ماه پیش از آغاز نخستین مرحله از عملیات آزادسازی موصل معروف به عملیات «فتح» خبر داده و اعلام کرد که در جریان آن چهار روستا آزاد شده و بسیاری از تاسیسات نظامیان داعش نیز تخریب شد.

از سال ۲۰۱۴ گروه تروریستی داعش بخش های گسترده ای از خاک عراق را به اشغال خود در آورد اما نیرهای عراقی توانستند مناطق پهناوری از جمله الرمادی، هیت، فلوجه  و نیز قسمت هایی از استان صلاح  الدین را آزاد کنند در نتیجه اکنون نوبت به موصل رسیده است.

آغاز عملیات آزادسازی بزرگترین پایگاه تروریست‌ها در عراق

موصل مرکز استان نینوا است که اکنون بزرگترین پایگاه تروریست ها در عراق به شمار می آید و با وجود فراهم شدن مقدمات عملیات آزادسازی آن، چالش های سیاسی مانع از کلید خوردن این عملیات شده است.

از جمله مشکلات اساسی موجود که اجرایی شدن عملیات آزادسازی موصل را به تاخیر انداخته است بحث نیروهای شرکت کننده در این عملیات است به این معنی که هنوز در مورد مشارکت نیروهای پیشمرگه کُرد و نیز نیروهای بسیج مردمی معروف به الحشد الشعبی اختلاف نظر وجود دارد.

اظهارات وزیر دفاع عراق در مورد نیروهای پیشمرگه

در همین ارتباط خالد العبیدی وزیر دفاع عراق حدود دو ماه پیش با اشاره به عدم حضور نیروهای پیشمرگه کُرد در عملیات موصل اظهار داشت این نیروها در عملیات مزبور نقشی نخواهند داشت اما برخی منابع دیگر از مشارکت محدود آنان سخن گفته و اعلام کردند که این مشارکت در مناطق از پیش تعیین شده خواهد بود.

مورد دیگر مربوط به نیروهای الحشد الشعبی می شود؛ گروهی که هرچند هسته های اولیه آن از سوی شیعیان تشکیل شد اما اکنون تعداد زیادی از اهل سنت، آشوری و ایزدی و مسیحیان نیز در آن حضور دارند و در کنار یکدیگر در حال مبارزه با تروریست های داعش هستند.

در این میان حیدر العلبادی نخست وزیر عراق مشارکت نیروهای الحشد الشعبی را در کنار نیروهای ارتش عراق در عملیات آزادسازی موصل را تایید کرد و برخی منابع نیز از مستقر شدن این نیروها در اطراف موصل خبر داده اند.

اختلاف ترکیه و عراق در آستانه عملیات موصل

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای آغاز عملیات آزادسازی موصل، استقرار نیروهای ترک در شمال عراق و نارضایتی عراق از این وضعیت موجب بروز اختلاف بین دو کشور همسایه شده است.

در همین ارتباط بن علی یلدیریم نخست وزیر ترکیه استقرار نیروهای کشورش در شمال عراق را مفید توصیف کرده و گفت که قرار است این نیروها در عملیات آزادسازی موصل مشارکت داشته باشند.

اظهارات نخست وزیر ترکیه در حالی است که مقامات عراقی اعلام کرده اند که هیچ نیروی خارجی در عملیات موصل مشارکت نخواهد داشت.

نیروهای ترک، مهمان ناخوانده در شمال عراق

در این میان دولت عراق حضور نیروهای ترک در شمال کشور را بدون دعوت برشمرده که ممکن است به جنگ منطقه ای منجر شود. یلدیریم در واکنش به این اظهارات، آن را خطرناک و تحریک کننده دانسته و گفت که نیروهای نظامی کشورش در عراق باقی خواهند ماند.

به این ترتیب تنش در روابط دو کشور در روزهای اخیر تا حدی بالا گرفت که دو طرف سفیران یکدیگر را احضار کردند و عراق نیز با ارسال درخواستی به شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد که با برگزاری نشست فوق العاده به موضوع حضور نیروهای ترکیه در مناطق شمالی عراق رسیدگی کند.

در فراز و نشیب این اختلافات، رجب طیب اردوغان  رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین اظهار نظر در خصوص استقرار نیروهای نظامی کشورش درشمال عراق، خطاب به حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور گفت: باید حد و حدود خودت را نگه داری، ما عملیات خود را در شمال عراق ادامه می دهیم.

وی افزود: ما از العبادی دستور نمی گیریم و برای محافظت از مرزهای خود و انجام عملیات نظامی به اجازه هیچ کس نیاز نداریم.دفتر حیدرالعبادی نیز در واکنش به این اظهارات آن را غیرمسئولانه دانست.

اختلاف ترکیه و عراق تنور تروریست ها را گرم می‌کند

در حالی که تروریست های داعش در عراق و سوریه خسارت های  زیادی را متحمل شده و بسیاری از مناطق تحت اشغال خود را از دست داده و در آستانه فروپاشی قرار گرفته اند اکنون همزمان با آغاز عملیات آزادسازی موصل، اختلاف ترکیه و عراق به نفع هیچ کس جز تروریست ها تمام نخواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال134 روز قبل