ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

اخاذی با تهدید انتشار تصاویر در سایت همسریابی

 عامل هک ایمیل و سرقت اطلاعات شخصی یکی از شهروندان شیرازی که به بهانه همسریابی دست به این کار زده بود، دستگیر شد

به گزارش خبر جنوب، پیرو شکایت زنی مبنی بر هک ایمیل و سرقت اطلاعات شخصی وی، ماموران تحقیقات خود را جهت شناسایی متهم آغاز کردند.
 
ماموران در تحقیق از شاکی متوجه شدند که فردی پس از دسترسی به عکس های شخصی وی به قصد اخاذی اقدام به انتشار این عکس ها و همچنین ارسال پیام های توهین آمیز در فضای مجازی کرده است. با تشکیل پروندهای در این ارتباط در دادسرای شیراز، ماموران پلیس فتا تحقیقات در این باره را آغاز کردند.
 
با احضار زن جوان برای ادامه تحقیقات به مرکز پلیس، وی مدعی شد که در این رابطه به فردی مظنون نیست.
 
با شنیدن این ادعای زن جوان، جستجوهای ویژه برای یافتن متهم ادامه پیدا کرد تا عاقبت ماموران پلیس فتا سرنخ هایی به دست آورده و با ردیابی های پلیسی توانستند به ایمیل های فرد خاطی دسترسی پیدا کنند از این رو تحقیقات خود را در این رابطه متمرکز کردند.
 
در ادامه بار دیگر از زن جوان تحقیق شد. وی گفت: نمیدانم چه کسی دست به چنین عملی زده است. تصور میکردم شاید اتفاقی باشد تا اینکه پس از مدتی عکس های خصوصیام را دیده و شوکه شدم.
 
اما با انجام تحقیقات از این زن، سرنخی به دست آمد و مشخص شد که وی در سایت همسریابی ثبت نام کرده است. از این رو دستور رسیدگی به پرونده صادر شد و گشت های اینترنتی پلیس در فضای مجازی به ردیابیهای تخصصی دست زدند و توانستند سرنخی از مرد جوانی به دست آورند که در پشت این نقشههای سیاه قرار داشت.تیم های اطلاعاتی با دستور بازپرس، خروجی های رایانهای را تحت نظر قرار دادند و توانستند محل دقیق این مرد تبهکار را ردیابی کنند. وقتی پاتوق اینترنتی وی در فضای مجازی در تیررس پلیس دنیای رایانهای قرار گرفت مشخص شد این مرد در شیراز زندگی می کند.
 
با این سرنخ، ماموران مرد خاطی را دستگیر کرده و به شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اینترنتی آوردند. وی در بازجویی های اولیه منکر هرگونه بزهی شد اما در بازرسی از کامپیوتر و با به دست آوردن سرنخ هایی به ناچار لب به اعتراف گشود و مدعی شد که با انگیزه اخاذی دست به این کار زده است.
 
وی در خصوص علت و انگیزه این کار گفت: شاکی مدتی قبل در یک سایت همسریابی که من طراحی کرده بودم عضو شد. مدتی با او از این طریق در ارتباط بودم تا اینکه به هر شیوه ای بود توانستم به عکس هایی از او دسترسی پیدا کنم.
 
در این میان نیز تصمیم گرفتم که از او اخاذی کنم. ازاینرو ایمیل او را هک کرده و سپس با ارسال پیام های تهدیدآمیز قصد اخاذی داشتم. این مرد در تمامی مراحل تحقیقات به بزه ارتکابی اعتراف و هدف از انجام این کار را اخاذی بیان کرد.
 
پرونده وی در دادسرای ناحیه دو شیراز رسیدگی شد. پس از آن از سوی دادیار پرونده برای وی قرار بازداشت صادر شد.
 
پلیس فتا به کاربران در فضای مجازی هشدار داد: به هیچ عنوان اطلاعات شخصی و عکس و فیلم های خود را در وبسایتهای اینترنتی به اشتراک نگذاشته و نسبت به تنظیم محرمانه بودن اطلاعات خود هوشیار باشند و توجه داشته باشند که افراد در فضای مجازی به راحتی میتوانند تغییر هویت دهند لذا به راحتی به دیگران اعتماد نکرده و اطلاعات خصوصی خود را در اختیارشان نگذارند.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,