ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سفیر انگلیس در ترکیه اعلام کرد احتمالا جنبش گولن و رهبر آن «فتح‌الله گولن» که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد، کودتای ۱۵ جولای را اجرا کردند.

«ریچارد مور» سفیر انگلیس در آنکارا وعده داد که اگر مدارک کافی ارائه شود، کشورش علیه موسسات وابسته به گولن در پادشاهی متحده بریتانیا با ترکیه همکاری خواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با روزنامه «حریت» ضمن نقطه عطف خواندن تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در شب کودتا با شبکه خبری «‌سی‌ان‌ان ترک»، گفت: «زمانی که مردم به خیابان‌ها ریختند، کودتا محکوم به شکست شد.»

مور درباره ادعاهای دولت ترکیه درخصوص هدایت کودتا از سوی گولن افزود: «مشکلی برای پذیرفتن آنچه که دولت می‌گوید ندارم، گولنیست‌ها در این کودتا دخیل بودند. به گمانم، نشانه‌های در حال ظهور، این نتیجه‌گیری را درپی دارد.»

سفیر انگلیس در ترکیه، در پاسخ به این سوال که آیا حدس می‌زد گولنیست‌ها اقدام به کودتا کنند، با بیان اینکه گولنیست‌ها به موسسات بسیاری نفوذ کرده‌اند، تصریح کرد همگی از مقیاس نفود آنها در ارتش متحیر شدند اما جای تعجب نداشت زیرا آنها در دهه ۱۹۹۰ نیز قصد داشتند ارتش را در دست بگیرند.

وی به نقل از مقامات ترک تاکید کرد که همه افسران برکنار شده از ارتش، گولنیست نبودند.

ریچارد مورد ضمن تکذیب دست داشتن انگلیس، آمریکا یا هر کشور خارجی دیگری در طراحی کودتا، این نوع تحلیل‌ها را مضحک خواند.

سفیر انگلیس در ترکیه تلویحا سرکوب گسترده مخالفان در ترکیه پساکودتا را تایید کرده اما خواستار اجرای درست قانون در برخورد با هر کسی شد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/VA9DXB

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,