ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

روحانی در جمع خبرنگاران:‌

۰۲ مهر ۱۳۹۵ – ۱۶:۰۲

President Rouhani Arrives Back Home from Davos

رئیس‌جمهور گفت:‌ ما اجازه نخواهیم داد که دولت آمریکا این پول مردم ایران را ببلعد و ما این موضوع را در دادگاه بین‌المللی پیگیری می‌کنیم و با ایستادگی خود، پول مردم را پس می‌گیریم.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، امروز جمعه و در بازگشت از سفر هشت‌روزه خود به ونزوئلا، کوبا و نیویورک، دستاوردهای این سفر را در جمع خبرنگاران تشریح کرد.

وی به سفر خود به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: مجمع عمومی از این جهت که با حضور سران و نمایندگان کشورها تشکیل می‌شود برای ما مهم است تا با توجه به تبلیغاتی که دشمنان علیه ایران مطرح می‌کنند مواضع کشورمان را در قالب سخنرانی‌ها، دیدارها و مصاحبه‌ها تبیین و تشریح کنیم.

روحانی راجع به سه سخنرانی در نیویورک اظهار داشت: در این سخنرانی‌ها مواضع ما تبیین شد همان‌طور که در مصاحبه‌ها نیز مسیر حرکت ایران تشریح گردید.

وی درباره سخنرانی خود در جمع سران کشورها در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در عمده این دیدارها مواضع منطقه‌ای و بین المللی ما تشریح شد و راجع به برخی از کشورهای اسلامی منطقه همانند عربستان که متأسفانه از اصول اسلامی و انسانی خود تجاوز و عدول کردند، توضیح داده شد.

رئیس‌جمهور همچنین به موضوع برجام اشاره کرد و افزود: در عمده سخنرانی‌ها و نشست‌ها بر ضرورت انجام تعهدات همه طرفین به برجام تأکید شد.

روحانی گفت: در سخنرانی‌ام در مجمع عمومی سازمان ملل، آمریکا از یک سو به‌خاطر اهمال‌هایی که در موضوع تعهداتش در قبال برجام داشته و از سوی دیگر در خصوص برداشت غیرقانونی دو میلیارد دلار  از دارایی‌های ایران، مورد نکوهش قرار گرفت.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ما اجازه نخواهیم داد که دولت آمریکا این پول مردم ایران را ببلعد و ما این موضوع را در دادگاه بین المللی پیگیری می‌کنیم و با ایستادگی خود، پول مردم را پس می‌گیریم.

روحانی افزود: در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ۱۴ ملاقات با سران کشورها داشتیم. در این دیدارها از ما می‌خواستند راجع به مسایل منطقه از جمله عراق، یمن و لیبی راه‌حل ارایه کنیم و اذعان داشتند که جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار تأثیرگذار و بی‌بدیل در حل و فصل مسایل منطقه دارد.

وی گفت: همچنین در این دیدارها سران کشورها از اینکه تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اسلامی لغو شده و آنها می‌توانند با ایران روابط برقرار کنند خرسند بودند و در همین ارتباط رییس جمهور فرانسه مطرح می‌کرد که نمی‌شود یک کشور در مسایل بانکی، اخلال کند.

روحانی با بیان اینکه همه باید از این فضای پسابرجام استفاده کنند، گفت: ملت ایران و به‌ویژه کارآفرینان ضروری است که از این فرصت بهره‌گیری کنند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تشکیل کمیسیون مشترک ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در چارچوب توافق برجام اگر هر یک از ۷ کشور تخلف و اهمال کنند، در ابتدا به آن تذکر می‌دهند و در مرحله بعد موضوع در سطح مدیران کل و وزرا بررسی خواهد شد.

روحانی گفت: در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک این جلسه ابتدا در سطح مدیران کل سپس وزرا تشکیل شد و همه اعضا و شرکت کنندگان با قاطعیت به آمریکا اعلام کردند که عملکرد این کشور دقیقاً با برجام منطبق نیست و واشنگتن نیز قول داد روند را اصلاح کند.

رئیس‌جمهور افزود: اینکه ۶ کشور با تذکر به آمریکا برای اصلاح رفتارش، موضع واحدی اتخاذ کردند، توفیقی مهم برای جمهوری اسلامی ایران بود.

روحانی با تذکر اینکه باید همگان از فضای پسابرجام استفاده کنند، گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری نیز گفتند ما به تعهدات خودمان پایبند خواهیم ماند و در عین حال همان‌طور که قبلاً اعلام کرده‌ایم با هر تخلف در این عرصه نیز با قاطعیت برخورد می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور در ونزوئلا به‌منظور شرکت در اجلاس کشورهای غیرمتعهد اشاره کرد و گفت: فلسفه حقوقی و سیاسی غیرمتعهدها با جمهوری اسلامی ایران کاملاً منطبق است و در این اجلاس تلاش شد از ظرفیت‌های غیرمتعهدها به‌خوبی استفاده شود.

روحانی اظهار داشت: در سفر به ونزوئلا به‌منظور شرکت در هفدهمین اجلاس غیرمتعهدها مواضعی که لازم بود از طرف نظام در جمع اعضای این اجلاس مطرح شود، به‌خوبی تبیین شد و در حاشیه آن نیز ملاقات‌های سازنده‌ای با سران و مسئولین ۸ کشور انجام گرفت.

وی افزود: در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها روابط دوجانبه با ونزوئلا نیز با رییس جمهور این کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

روحانی با تأکید بر اهمیت غیرمتعهدها برای ایران به‌عنوان مجموعه بسیار بزرگ که بیش از ۱۲۰ کشور در آن عضویت دارند، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که در متن قانون اساسی آن، به مسأله نه شرقی و نه غربی و عدم‌تعهد تصریح شده است.

وی در ادامه به دستاوردهای سفر به کوبا اشاره کرد و گفت: علاقمند بودم اولین سفر به منطقه آمریکای لاتین با کوبا آغاز شود. این کشور از سال ۱۹۵۹ در برابر قدرت آمریکا ایستادگی کرده و همچنان ایستادگی می‌کند.

رئیس‌جمهور افزود: در جریان این سفر فیدل کاسترو و رائول کاسترو هر دو تأکید داشتند که مقابله آنها با آمریکا به این زودی از بین نخواهد رفت و بسیار خرسند بودند که روابط اقتصادی کشورمان با رفع تحریم‌ها شرایط جدیدی آغاز کرده است.

وی افزود: در جریان سفر به کوبا و در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور محورهای اساسی در گسترش روابط تهران ــ هاوانا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/*

منبع : tasnimnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال149 روز قبل