ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

 

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان ‌در مشهد اردهال در حالی آغاز شد که هزاران دلباخته مکتب اهل بیت(ع) از ساعت‌ها پیش با حضور در کربلای ایران خود را برای شرکت در این آئین هزار ساله مهیا کرده‌‌اند.

آیین یک هزار ساله "قالیشویان" کاشانی‌ها آغاز شد

همزمان با آغاز این مراسم ضریح مطهر سلطانعلی‌بن محمد باقر(ع) با گلاب ناب قمصر کاشان چون سال‌های گذشته عطرافشانی و شست‌و‌شو شد و حاضران با ذکر صلوات‌هایی بر محمد و خاندان پاکش (علیهم‌السلام) خود را در این مراسم سهیم کردند.

مراسم قالیشویان به عنوان تنها مراسم مذهبی که به تاریخ شمسی برگزار می‌شود نمایش نمادین تشییع و به خاک‌سپاری حضرت سلطانعلی‌بن امام محمد باقر(ع) مشهور به شهید اردهال در سال ۱۱۶ هجرت است که بیش از هزار سال سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده و هر ساله پرشورتر برگزار می‌شود.

دلیل انتخاب روز جمعه قالیشویان همزمانی سالروز شهادت این امامزاده در تاریخ ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجرت با دومین جمعه مهرماه بوده و به دلیل ثابت بودن تاریخ شمسی این زمان برای این مراسم انتخاب شده است.

اما دلیل شهرت و خاص بودن مراسم قالیشویان تنها شمسی برگزار شدن این رویداد مذهبی نیست بلکه آداب و آئین‌های ویژه‌ای است که شاید هر بیننده‌ای توان درک فلسفه اجرای آنها را در نگاه نخست نداشته باشد.

 

تسنیم

منبع : tabnakbato.ir

مجله