ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق در گفت‌وگوی اختصاصی با تسنیم:

۱۸ مهر ۱۳۹۵ – ۱۰:۴۹

حکیم

رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق از برنامه‌های خود برای تقویت جریان شیعه و همگرایی بیشتر آن در روند تحولات سیاسی این کشور سخن گفت.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق مدتی پیش به‌عنوان «رئیس ائتلاف ملی شیعیان» و به‌جای ابراهیم جعفری نخست وزیر اسبق و وزیر خارجه سابق انتخاب شد تا با منش و روش مسالمت‌جو و اتحادمحور خود بتواند جریان شیعه را که مدتیست به‌سمت تفرقه حرکت می‌کند در مسیری متحد، توانمندتر و منسجم‌تر از گذشته کند.

عمار حکیم که در عوان جوانی جانشین پدر خود سید عبدالعزیز در کسوت ریاست مجلس اعلی شده بود، نشان داد که توانایی اداره چنین نهادی را داشته و می‌تواند به‌همراه برادر خود سید محسن حکیم ضمن بازیابی جایگاه مجلس نزد ملت عراق، آن را با استفاده از تجربه بزرگان و توانمندی و انگیزه جوانان به جایگاهی بالاتر هدایت کند.

این تجربه موفق از سال ۲۰۰۹ در مدیریت مجلس اعلی و نیز ایجاد روابطی خوب و تأثیرگذار با سایر جریان‌های شیعه و سایر جریان‌های تأثیرگذار در کشور طی ۷ سال گذشته سبب شد که رهبر مجلس اعلای امروز، ردای ریاست بر بزرگترین ائتلاف ملی شیعیان عراق را بر تن کند و تکلیف سیاسی خود برای اتحاد ملت عراق و بازسازی و پیشرفت این کشور را در کسوتی دیگر دنبال کند.

با این رهبر جوان، باانگیزه و تأثیرگذار در جریانات سیاسی عراق گفت‌وگویی داشتیم تا به‌عنوان اولین مصاحبه وی با یک رسانه ایرانی و نیز عراقی بعد از کسب ریاست ائتلاف ملی شیعیان، نظرات وی در خصوص تحولات در عراق را از این جایگاه جویا شویم که حاصل آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

* * * * *

تسنیم: شما به‌عنوان رئیس ائتلاف ملی بزرگترین فراکسیون شیعیان عراق انتخاب شدید. این انتخاب بر چه اساسی بوده؟ و اگر ممکن است درباره این انتخاب کمی توضیح دهید.

حکیم: با عرض سلام و تشکر از محبت شما و عرض تسلیت نسبت به فرارسیدن ماه محرم الحرام ماه جهاد و استقامت و عزاداری امام حسین(ع) که ان‌شاءالله همه ما از یاران و ادامه دهندگان راه آن امام همام باشیم.

نسبت به سؤال شما باید بگویم که این‌جانب بالاجماع از سوی اعضای تحالف (هم‌پیمانان) ملی که بزرگترین فراکسیون عراق به شمار می‌رود، انتخاب شدم تا بتوانم در راستای وحدت‌بخشی و ساماندهی این فراکسیون و نیز بالابردن قدرت تأثیرگذاری آن خدمتگزاری کنم. در اینجا باید از تلاش مجدّانه رؤسای سابق این فراکسیون یعنی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید عبدالعزیز حکیم(ره) و نیز برادر عزیز و ارجمند جناب آقای ابراهیم جعفری تشکر کنم و از خداوند می‌خواهم که این‌جانب را در راستای اهداف پیش‌گفته یاری فرماید.

برنامه‌های سید عمار برای تقویت ائتلاف ملی

تسنیم: با توجه به این انتخاب، چه برنامه‌ها و اقداماتی برای متحد کردن فراکسیون شیعیان عراق دارید؟

حکیم: از سؤال خوب شما تشکر می‌کنم. با توجه به مشورتی که با دوستان در تحالف انجام گرفته، برنامه این‌جانب این است که در سه سطح تصمیم‌گیری یعنی شورای رهبری، شورای سیاسی و نیز مجمع عمومی تحالف تشکیل جلسه داده و به‌طور مرتب این کار انجام شود تا به کارکرد تحالف ملی سازمان داده شود.

علاوه بر این، در انجام کارها به رویه توزیع کارها بر اساس کارگروه‌ها و پرونده‌ها روی آوردیم، به این معنی که پرونده‌های تخصصی به‌وسیله هر یک از نمایندگان گروههای تحالف مدیریت می‌شوند. در این زمینه می‌توانم به پرونده‌های پارلمان، دولت، شوراهای استان و استانداری‌ها، تدوین راهبردهای تحالف ملی، تبلیغات و اطلاع رسانی، امنیت و حشد شعبی، تشکیلات و گروههای مردمی، اقتصاد و خدمات و انتخابات اشاره کرد.

این پرونده‌های تخصصی با تشکیل کارگروههای مشترک از سوی رؤسای آنها که به‌وسیله هر یک از نمایندگان هشتگانه گروههای تشکیل دهنده تحالف ملی مدیریت می‌شود، طرح و برنامه خاصی را برای پرونده‌های ذی‌ربط طراحی می‌کند تا نقشه راه تحالف ملی شود و به این شکل شاهد انسجام کامل تحالف باشیم ان‌شاءالله تعالی.

بازگشت مقتدی صدر به ائتلاف ملی

تسنیم: اخیراً شاهد تظاهراتی از سوی فراکسیون صدر علیه اقدامات دولت و مبارزه با فساد بودیم، آیا این اقدامات مورد تأیید مجلس اعلای اسلامی عراق هست یا این خواسته‌ها باید از مراجع قانونی و به‌دور از تنش‌های سیاسی دنبال شود؟

حکیم: در حقیقت طیف جناب آقای سید مقتدی صدر از طیف‌های اصلی تحالف ملی است که با تلاش تحالف بحمدالله توانستیم آنان را بازگردانیم که قطعاً با این بازگشت، آنان به‌راحتی می‌توانند برنامه‌های اصلاحی خود را در چارچوب تحالف دنبال کنند.

تحالف ملی آماده است که به تمامی طرح‌های مهم اصلاح کارکرد دولت و مبارزه با فساد که مورد مطالبه مرجعیت دینی و مردم و گروههای سیاسی و جامعه مدنی عراق است، پاسخ مثبت دهد و در راستای قانون اساسی و قوانین جاری کشور به آنها رسیدگی و اقدام مقتضی را اتخاذ کند. بدیهی است که در این زمینه افکار و طرحهای مختلفی مطرح شده که امید است در این زمینه نیز به جمع‌بندی لازم برسیم.

* مبارزه با فساد از مؤلفه‌های مهم برنامه‌های تحالف است

تسنیم: با توجه به اینکه عراق درگیر فساد اقتصادی است و مردم و مراجع نیز بارها بر مبارزه با فساد گسترده در این کشور تأکید کرده‌اند، برنامه شما برای مبارزه با این پدیده چیست، با توجه به اینکه رسانه‌های منطقه از این اهرم نهایت بهره برداری را علیه شیعیان و ناکارآمد جلوه دادن آنها به کار می‌برند؟

حکیم: بدون تردید مقوله مبارزه با فساد از مؤلفه‌های مهم برنامه‌های تحالف ملی می‌باشد. همان‌طور که اشاره شد تحالف ملی به‌عنوان بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق و نیز تشکیل دهنده دولت، مسئولیت سنگینی در تحقق فرآیند مبارزه با فساد دارد و در این زمینه نیازمند طرحی فراشمول و همه‌جانبه است که پیش‌نویس آن تنظیم شده و در روزهای آینده در داخل مراکز تصمیم‌گیری فوق الذکر مطرح می‌شود و به تصویب خواهد رسید.

این طرح می‌تواند بسیاری از شبهات موجود را برطرف و در زمینه شفاف سازی امور کمک کند.

* آیت‌الله سیستانی وضعیت فعلی را غیرقابل‌قبول می‌دانند

تسنیم: مرجعیت عراق پیش از این در خطبه‌های نماز جمعه موضع‌گیری‌های سیاسی نیز داشت و از زبان نمایندگان ایشان نقاط ضعفها بیان می‌شد، چرا مرجعیت تصمیم به عدم اظهار نظر سیاسی در خطبه‌های نماز جمعه در ماه‌های اخیر گرفته است؟ به‌بیانی دیگر مراجع نقطه نظرات خود را از چه‌راهی به گوش دولتمردان و نیز جریانهای سیاسی منعکس می‌کنند؟

حکیم: بدون شک سخنان مرجعیت دینی که در شخصیت ارزشمند جناب حضرت آیت الله العظمی سیستانی دام ظله متبلور است، نقش مهم و سرنوشت سازی در روند سیاسی عراق پس از سرنگونی عراق داشته و همواره مشعل فروزانی برای فرآیند سیاسی و به‌ویژه تحالف ملی بوده است، لذا مبنای تحالف ملی نیز امتثال امر و اجرای کامل سخنان معظم‌له می‌باشد.

ایشان توقع دارند که سیاسیون عراق در راستای مبارزه با فساد و خدمات رسانی به مردم تلاش بیشتری کنند و وضعیت فعلی را غیرقابل قبول می‌دانند که ما نیز ان‌شاءالله در تحالف ملی تمامی سعی و همت خود را در راستای تحقق منویات معظم‌له که خواسته ملت عراق نیز می‌باشد به کار خواهیم بست و امیدواریم بتوانیم رضایت خاطر ایشان را به دست آوریم که این امر نیز با برنامه و طرحی جامع در این زمینه قابل تحقق است.

* ائتلاف برای انتخابات آینده کمیته‌ای ویژه تدارک دیده است

تسنیم: برنامه فراکسیون ائتلاف ملی برای انتخابات آینده چیست؟ آیا امکان به قدرت رسیدن دوباره نوری المالکی وجود دارد؟

حکیم: محققاً پروسه انتخابات از امور مهم و حیاتی است که نظام مردم‌سالار عراق به آن بستگی دارد، لذا با توجه به هجمه وسیع و گسترده‌ای که برای تخریب طیف اسلام‌گرای عراق از داخل و خارج وجود دارد، لذا نیاز به وجود وحدت، همبستگی و انسجام به‌شدت احساس می‌شود، علاوه بر اینکه عراق پس از چالش نظامی با گروهک تروریستی داعش با چالش سیاسی، امنیتی، اقتصادی و نیز فرهنگی مواجه خواهد بود که نیاز به برنامه‌ای جامع و فراشمول دارد که برون‌داد و بازخورد آن را در انتخابات خواهیم دید.

بر این اساس تلاش می‌شود که تحالف ملی با انسجام بیشتری در انتخابات آینده شرکت کند و کمیته‌ای ویژه در این راستا در تحالف تدارک دیده شده است، اما اینکه چه‌کسی در آینده قدرت را به دست می‌گیرد این به نتایج انتخابات و توازن‌های سیاسی عراق پس از آن برمی‌گردد.

* روند استیضاح وزرا در مجلس به‌خوبی طی نشد

تسنیم: موضع شما در خصوص عزل وزیر دفاع و برخی از وزرای دیگر در کابینه آقای حیدر العبادی چیست، با توجه به اینکه برخی این‌گونه عزل‌ها را روندی سیاسی ارزیابی می‌کنند نه از روی قواعد قانونی و براساس عملکرد وزرا؟

حکیم: در حقیقت از وظایف و کارکردهای نمایندگان مجلس نقش نظارتی آنان است که هرقدر این نقش درست و بر وفق قوانین انجام شود کارسازتر و مؤثرتر خواهد بود که ما نیز از این حق قانونی نمایندگان کاملاً حمایت می‌کنیم، اما اشکال کار در این است که با توجه به اینکه کشور در حال جنگ با سختترین دشمن تروریستی است و وضع اقتصادی عراق، نظر به کاهش شدید قیمت نفت، سخت و دشوار است و نیز فرآیند نظارت تنها به استیضاح ختم نمی‌شود، بلکه اول باید وزیر در کمیسیون‌های مربوطه حاضر و نقطه نظرات و ملاحظات خود را با نمایندگان ذی‌ربط مطرح کند که اگر جواب او قانع کننده نبود به ابزارهای دیگر قانونی ــ از جمله استیضاح ــ دست زد، امری که به‌نظر در استیضاح دو وزیر مذکور محقق نشد.

* اعلام زمان نبرد موصل با حیدر العبادی است/ هیچ نیروی خارجی مشارکت زمینی نخواهد داشت

تسنیم: نبرد موصل چه‌زمانی خواهد بود و چه نیروهایی مشارکت خواهند داشت؟ آیا آمریکا نیز در آزادسازی موصل شرکت می‌کند؟

حکیم: نبرد موصل در روزهای نزدیک آینده خواهد بود و تاریخ دقیق آن را منحصراً نخست وزیر عراق که فرمانده‌کل قوا نیز می‌باشد، اعلام خواهد کرد و هیچ تاریخ دیگری غیر از تاریخی که ایشان بیان کند، مستند نخواهد بود.

در این نبرد تلاش شده که با توجه به وسعت مساحت این استان و تکثر اقوام و مذاهب ساکنین آن و اینکه آخرین نبرد رسمی با گروه تروریستی و خون‌آشام داعش است، همه نیروهای ابواب‌جمعی فرماندهی‌کل قوا اعم از ارتش، پلیس فدرال، حشد عشایری موصل، حشد شعبی، پیشمرگه و نیروهای مبارزه با تروریسم در آن مشارکت کنند که امید است علی‌رغم سختی این جنگ، در سریعترین وقت ممکن پایان پذیرد.

نقش نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی در این جنگ تنها استشاری و حمایت هوایی است و به هیچ نیروی زمینی خارجی اجازه دخالت را نخواهیم داد که بدون شک تحالف ملی در این زمینه حساس عمل خواهد کرد.

* جلسات سه‌جانبه کردها، آمریکایی‌ها و دولت مرکزی برای عملیات موصل

تسنیم: برخی گزارش‌ها از هماهنگی آمریکایی‌ها با کردهای عراق برای آزادسازی موصل حکایت دارد، این گزارش‌ها تا چه‌حد صحت دارد و اینکه آیا نیروهای حشد الشعبی نیز در این نبرد مشارکت داده می‌شوند؟

حکیم: تا آنجایی که اطلاع داریم و در گزارشات دولت مرکزی عراق نیز هست، تمامی هماهنگی‌ها با اطلاع دولت مرکزی و فرماندهی‌کل قوا بوده و جلسات سه‌جانبه‌ای در این زمینه با حضور افسران و مسئولان ذی‌ربط انجام گرفته است.

نسبت به مشارکت حشد شعبی همان‌گونه که در سؤال پیشین ذکر شد، طبق نظر فرماندهی‌کل قوا حشد شعبی در این نبرد مشارکت فعالانه خواهد داشت.

* عراق به‌دنبال نقش‌آفرینی منطقه‌ای است/ بغداد نمی‌تواند درباره تحولات سوریه بی‌تفاوت باشد

تسنیم: با توجه به اینکه عراق یک کشور تأثیرگذار در منطقه است، آن‌چنان که باید شاهد نقش فعال این کشور در تحولات منطقه نیستیم. آیا این به ضعف دستگاه دیپلماسی عراق برمی‌گردد یا دلایل دیگری در این امر دخیل هستند؟ با توجه به اینکه عراق، سوریه و مصر می‌توانند کنار ایران یک ائتلاف قوی را در منطقه تشکیل دهند، عراق در این زمینه چه گامهایی را برداشته است؟

حکیم: در این زمینه باید گفت که عراق پس از سرنگونی صدام و تاکنون، با جنگ همه‌جانبه و بی‌امان تروریستها دست و پنجه نرم می‌کرده است و تلاش شده که توان این کشور در این جنگ تحلیل برود.

علی‌رغم این مسائل، از برنامه‌های اساسی دولت جدید، فعال‌سازی روابط خارجی و نقش‌آفرینی عراق در این صحنه است که تلاش‌هایی در این راستا صورت گرفته و امید است که این تلاش‌ها به ثمر بنشیند.

موضوع سوریه موضوع مهمی است که تأثیرات مستقیمی بر امنیت ملی عراق دارد و دولت نمی‌تواند در این زمینه بی‌تفاوت باشد. تشکیل هسته تبادل اطلاعاتی بین روسیه، ایران، عراق و سوریه کار مهمی بود که می‌تواند گسترش پیدا کند.

دولت عراق درباره سفیر عربستان طبق پروتکل‌های بین‌المللی عمل می‌کند

تسنیم: موضع مجلس اعلی درباره نقش سفیر عربستان در عراق که بارها با موضع‌گیری خود در امور داخلی این کشور اعتراض جریان‌های سیاسی مختلف را برانگیخته، چیست؟
حکیم:
ارزیابی و اقدام مناسب در این امور به‌عهده دولت عراق است که طبق پروتکل‌های بین‌المللی عمل می‌کند. قطعاً تمامی رسته‌های سیاسی و کنسولی در عراق موظف به مراعات قوانین عراق و قوانین بین‌المللی هستند و دولت عراق در این موارد موضع مناسب را اتخاذ می‌کند.

گفت‌وگو از علی حیدری

انتهای پیام/*

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال139 روز قبل