ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

یادداشت/ مجتبی امانی

۰۲ شهریور ۱۳۹۵ – ۰۹:۱۲

نوژه

همکاری ایران و روسیه برای مقابله با تروریست‌های سوریه، وارد ابعادی از همکاری راهبردی شده و موافقت ایران با استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان برای هدف قرار دادن مواضع تروریستها، به عنوان یک تحول راهبردی در منطقه مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، مجتبی امانی رئیس دفتر سابق ایران در قاهره در یادداشتی به حضور جنگنده‌های روسیه در پایگاه نوژه همدان و حواشی به راه افتاده در این خصوص پرداخت که از نظر خوانندگان می‌گذرد.

همکاری ایران و روسیه برای مقابله با تروریست‌های سوریه، وارد ابعادی از همکاری راهبردی شده است. موافقت ایران با استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان برای هدف قرار دادن مواضع تروریستها، به عنوان یک تحول راهبردی در منطقه مورد توجه قرار گرفته است.

این تحول درست در نقطه مقابل خواسته طرفهای غربی و عربی است که نمی‌خواهند هیچ عنصر تاثیرگذاری در معادله سوریه، اوضاع را برای تروریستها سختتر کند.

گرچه بین آمریکا و فرانسه از یکسو و عربستان از سوی دیگر، برای حدود و دایره‌ فعالیت تروریستها اختلاف‌نظر وجود دارد، اما وجه مشترک اقدامات آنان، حفظ موقعیت و وجود قدرتمند تروریستها در سوریه است تا اهداف آنها را محقق کنند.

برخی در ایران عنوان می‌کنند که این موضوع خلاف قانون اساسی است اما همگان می‌دانند که استفاده روس‌ها از پایگاه نوژه، "موقت" و با "هماهنگی" مقامات ایران بوده است.

به آنها "پایگاه" داده نشده و در آن "استقرار" ندارند. اینها کلماتی است که مورد تاکید سخنگوی وزارت خارجه قرار گرفته و نشان می‌دهد دو عنصر "استقرار" و دادن "پایگاه" که قواعد خاص حقوقی خود را دارد و در قانون اساسی از آن منع شده، در این همکاری جایی نداشته است. به علت همین ویژگی‌هاست که در هر زمان می‌توان به این همکاری پایان داد.

در حقیقت پایگاه نظامی، همچون یک سفارتخانه، بخشی از خاک کشور دیگر است که ایران قبل از انقلاب و کشورهای منطقه، صدمات زیادی از آن خورده‌اند و استقلال آنان خدشه‌دار شده است. به همین دلیل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران استقرار نظامیان خارجی و دادن پایگاه نظامی به آنان را منع کرده است.

شعار جاوید جمهوری اسلامی ایران "نه شرقی نه غربی" است. حفظ استقلال کشور مهمترین ویژگی و دستاورد انقلاب اسلامی ایران است، اما در این میان نباید اجازه داد افرادی که هرگونه همکاری با روسیه را مخل ویژگی غرب‌باوری خود می‌دانند، با وارونه‌نمایی بخواهند فضای تنفس برای تروریست‌های منطقه باز کنند. واقعیت این است که برخی می‌خواهند شعار مرگ بر آمریکا فراموش شود و در برابر هرگونه روابط منطقی بین ایران و رقبای آمریکا در منطقه برمی‌آشوبند، دغدغه آنها حفظ ویژگی نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی ایران نیست.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال152 روز قبل