ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار  دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کره شمالی مدت‌ها است به عنوان یک قدرت نظامی در منطقه شرق آسیا ظهور کرده است و این موضوع منجر به نگرانی شدید آمریکا شده است.

“پیونگ یانگ” در یک دهه اخیر بارها برای مذاکره تمایل خود را نشان داده اند و حتی در یک مورد قرار بود به ازای گرفتن چند میلیون بشکه نفت، تاسیسات هسته‌ای “یانگ بیون” را تعطیل کنند که البته آمریکا وعده‌های خود در این زمینه عمل نکرد.

آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی و تست “بمب هیدروژنی” در یک سال اخیر نشان داد که برای امتیاز گرفتن از  “واشنگتن”  و مقامات حزب دموکرات آمریکا ؛ تنها راهکار پیش رو توسعه برنامه اتمی نامتعارف است.

اما اخیرا یک اندیشکده امریکایی گزارش داد: تصاویر ماهواره‌ای نشان دهنده فعالیت سطح بالا در سایت اتمی کره شمالی است و این امر بدان معنا است که تاسیسات مذکور آماده آزمایش جدید اتمی است.

این اندیشکده افزود: تصاویر گرفته تصاویر گرفته شده توسط ماهواره‌ها در تاریخ هفتم ژوئیه سال جاری میلادی نشان می‌دهد که تاسیسات اتمی “پونگی ری”  آماده انجام یک آزمایش جدید اتمی است.

آیا تاسیسات مخوف

**تاسیسات اتمی “پونگی ری” کجاست؟

پونگی ری (Punggye-ri Nuclear Test Site) یکی از مراکز هسته ای کره شمالی است که در شرق این کشور و در منطقه “کیلجو” (Kilju County) و استان “همگ یونگ”(North Hamgyong Province) واقع شده است.

آیا تاسیسات مخوف


این مرکز اتمی در شمال شرق کره شمالی واقع شده و در سال های 2006، 2009، 2013 و 2016 میزبان آزمایش های اتمی این کشور بوده است. البته حد فاصل سال های 1993 تا 2016 نیز این مرکز اتمی میزبان آزمایش های موشکی “پیونگ یانگ” نیز بوده است.

در 6 ژانویه 2016، رسانه های دولتی کره شمالی اعلام کردند که آن ها با موفقیت یک بمب هیدروژنی را در مرکز هسته ای “پونگی ری (Punggye-ri Nuclear Test Site)” آزمایش کردند.

“گوگل مپ” در سال 2013 میلادی نقشه تاسیسات اتمی  “پونگی ری (Punggye-ri Nuclear Test Site)”  را به روز کرد و به این نتیجه رسید  که آثار آزمایش های هسته ای در این سایت دیده شده است.

آیا تاسیسات مخوف

 در 8 آوریل سال  2013، کره جنوبی گزارش داد که فعالیت در تاسیسات اتمی “پونگی ری نشان می دهد که آزمایش های  زیرزمینی در این سایت انجام شده است. بعد از آن اعتقاد بر این بود که فعالیت تونل زنی که در ماه آوریل آغاز شده و برای یک پروژه بلند مدت بوده است.

**ادعای رسانه های غربی درباره تاسیسات اتمی “پونگی ری”

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: تصاویر گرفته شده توسط ماهواره‌ها از سایت اتمی “پونگی ـ ری” کره شمالی نشان می‌دهد که این تاسیسات آماده آزمایشات اتمی جدید است و این کشور می‌تواند هر زمان که خواست آزمایش‌های اتمی دیگری را در آنجا انجام دهد؛ همانطور که در ژانویه 2016 چهارمین تست اتمی خود را انجام داد.

این خبرگزاری ادامه داد:  خودروی کوچکی در نزدیکی ساختمان پشتیبانی و چندین وسیله حامل سنگ معدن در جنوبی‌ترین بخش این تاسیسات مشاهده شده است که احتمال انجام فعالیت‌های بیشتر در این پایگاه را تقویت می‌کند.

خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: براساس تصاویر ماهواره‌ای همچنین مشخص شد که این تاسیسات آمادگی انجام هرگونه تست اتمی را دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا پنجمین آزمایش اتمی صورت می‌گیرد یا خیر.

وب سایت “38 نورس” در مطلبی درباره فعالیت این تاسیسات اتمی در کره شمالی آورده است: مشخص است که کره شمالی این تاسیسات را در حالت آماده باش قرار داده است و می‌خواهد آزمایش‌های اتمی آتی را در صورت صدور دستور انجام دهد.

کره شمالی در یک ماه اخیر چند بار موشک راهبردی “موسودان”  را روی لانچر فرستاده و شلیک کرده و چندین آزمایش موشکی از طریق زیرسطحی‌های خود داشت که نشان می‌دهد “پیونگ یانگ” قصد عقب‌نشینی از توسعه فناوری هسته‌ای و موشکی خود را ندارد.

تحلیل‌گران معتقدند آزمایش موشکی و تست بمب اتم از سوی کره شمالی یک پیام واضح برای آمریکا است که در صورت اقدام نظامی پاسخ‌های لازم پیش‌بینی شده است.

البته آمریکا با اقداماتی که از سال 1955 میلادی در شبه جزیره کره انجام داده؛ این منطقه را ناامن کرده و کره شمالی و کره جنوبی به جای تعامل سیاسی – اقتصادی- نظامی به سمت تقابل در ابعاد مذکور حرکت می‌کنند.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/  

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,