ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

عضو پارلمان سوریه در گفتگو با تسنیم:

۱۰ مهر ۱۳۹۵ – ۰۹:۴۹

محمد خیر عکام

یک عضو پارلمان سوریه گفت که آمریکا از طریق حمایت تسلیحاتی از تروریست‌ها همه تلاش خود را برای تغییردادن موازنه قوا در میدان نبرد در سوریه انجام می‌دهد.

«محمد خیر عکام» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در دمشق در خصوص امکان اقدام روسیه در تعدیل مواضع خود بعد از اظهارات تنش‌آمیز جان کری وزیر خارجه آمریکا افزود: فکر می‌کنم که تلاش‌های آمریکا، پاسخی به هماهنگی سطح بالای روسیه با دولت سوریه در نبرد حلب باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارات اخیرش گفته بود که اگر حمله به حلب متوقف نشود، واشنگتن بر سر راه توافق (انجام‌شده با روسیه درباره سوریه) مانع ایجاد خواهد کرد.

نماینده پارلمان سوریه در این باره گفت: این اظهارات در واقع تلاش برای تعدیل برخی مفاد توافق بین دوطرف است. آمریکا برای متوقف کردن این نبرد (نبرد ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در شرق حلب) فشار آورده و تلاش می‌کند اما فکر نمی‌کنم که این نبرد متوقف شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چه‌چیزی باعث می شود که روسیه به مذاکراتش با طرف آمریکایی ادامه دهد، گفت: فکر می‌کنم که به‌نفع روسیه است تا با طرف آمریکایی در جنگ علیه تروریسم در سوریه هماهنگی وجود داشته باشد لذا روسیه همچنان به این توافق پایبند است و گواه آن هم این است که اخیراً مفاد توافق را منتشر کرد.

محمد خیر عکام تصریح کرد: برخی فکر می‌کردند که شاید در مفاد این توافق، چیزی وجود داشته باشد که ممکن است به‌زیان منافع سوریه باشد اما وقتی مفاد توافق منتشر شد، ما در عناوین چهار پرونده مطرح شده در آن، هیچ چیزی که به‌زیان منافع دولت سوریه باشد، پیدا نکردیم.

وی درباره انتشار برخی خبرها مبنی بر ارسال محموله‌های بزرگ سلاح برای گروههای تروریستی که منبع ارسال آنها عربستان و ترکیه است و نیز همزمانی این اقدام با اظهارات جان کری درخصوص متوقف کردن عمل به توافق با روسیه، تأکید کرد: اینها بخشی از فشار آمریکا است که می‌خواهد تروریست‌ها را بیشتر مسلح کند، بنابراین انتشار این خبر همزمان با اظهارات جان کری گواه این است که هماهنگی بین تروریست‌ها و آمریکا در راستای فشار بر روسیه برای متوقف کردن نبرد حلب وجود دارد.

وی در پاسخ به اظهارات ائتلاف معارضان سوری خارج‌نشین مبنی بر نبود هرگونه مجالی برای راه‌حلی سیاسی در سوریه گفت: تروریست‌ها در سوریه می‌خواهند هرکاری که می‌توانند برای تعدیل موازنه قوا در میدان نبرد انجام دهند و آمریکا آنها را مسلح می‌کند تا شاید پیروزی به دست آورند. در نتیجه پیروزیهای ارتش سوریه، آمریکا نمی‌خواهد بیشتر از این موازنه قوا در میدان نبرد تغیر کند لذا همه تلاش خود را برای کمک به تروریست‌ها و شاخه سیاسی آنها یعنی معارضان سوری خارج‌نشین مورد حمایت ریاض می‌کند.

این نماینده پارلمان سوریه افزود: بله، این هم بخشی از فشار است که معارضان مورد حمایت ریاض می‌گویند نمی‌توان به میز مذاکره برگشت؛ مگر بعد از توقف نبرد حلب. علاوه بر این، ما شاهد اظهارات فرانسه نیز هستیم که می‌خواهند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را درباره توقف اقدامات نظامی در حلب به شورای امنیت بدهند. تصویر کلی این است که فشار بزرگی از جانب غرب وجود دارد که هدف از آن، متوقف کردن نبردی است که ارتش سوریه با هماهنگی ارتش روسیه در حلب اعلام کرده است.

انتهای پیام/*

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال112 روز قبل